Srž mog posla istraživanje je proteina na molekularnoj razini, s naglaskom na njihovu modelularnu strukturu, enzimatska svojstva, i ulogu koju igraju u kontekstu žive stanice. Trenutni fokus je protein RNF213. Van toga bavim se razvojem metodologije u istom području, s posebnim naglaskom na razvoj user-friendly softvera ili alata, bilo u vezi dizajna ili provedbe eksperimenta, analize rezultata, ili dokumentacije. Istraživači u biološkim znanostima još uvijek puno toga rade "ručno", i često su, makar nesvjesno, ograničeni nedostatkom informatizacije sustava u kojem rade.
Ples, glazba, kuhanje, jedenje, računalne igre, automatizacija i digitalizacija doma. Psihologija, promatranje ljudi, upoznavanje raznolikosti i specifičnosti ljudskog ponašanja ponad uobičajenog i naoko vidljivog.
Valuacija instrumenata trzista kapitala, duznicki i vlasnicki vrijednosni papiri te izvedenice trzista kapitala. Automazizacija, organizacija, vodjenje i nadgledanje procesa vezanih za obradu i strukturiranje podataka. Kvantificiranje rizika klimatskih promjena, s naglaskom na tranzicijski rizik, u svrhu vrednovanja instrumenata trzista kapitala.
Bavim se raznim sportovima, tenisom, plivanjem, trcanjem i od nedavno biciklizmom.
Moj znanstveni rad se temelji na istraživanju mikrobioma majčinog mlijeka kao izvora probiotika nove generacije sa svojstvom proizvodnje potencijalnih terapijskih biomolekula, S-proteina i bakteriocina, kao značajnih markera probiotičkog djelovanja. Također, analizom rezultata sekvenciranja ispitujem utjecaj mikrobioma majčinog mlijeka na mikrobiom intestinalnog trakta dojenčadi.
U slobodno vrijeme slušam glazbu, gledam filmove, rolam i trčim, ali trenutno ga imam vrlo malo i većinu provodim u igri sa svojom dvogodišnjom curicom :)
Moje područje istraživanja je na granici robotike i dubokog učenja. Primarno se bavim istraživanjem vizualne percepcije bespilotnih letjelica uz pomoć dubokih konvolucijskih mreža. Uz semantičko razumijevanje svoje okoline, bespilotne letjelice mogu obavljati velik broj zadataka kao što su nadgledanje područja, akcije pretrage i spašavanja, inspekcija instalacija i građevina, itd.
U slobodno vrijeme volim planinariti i ribariti s prijateljima. Volim sve sportove od kuglanja do nogometa, a posebice odbojku i tenis. Trenutno učim španjolski jezik što mi je bila dugogodišnja želja. Doma se bavim biljkama i svojim patuljastim kunićem.
Magnetronsko rasprašenje fizikalna je metoda pripravke tankih filmova koju ljudi najčešće koriste radi jednostavnih depozicija kontakata ili obloga za materijale koji su zanimljivi iz drugih razloga. No u Laboratoriju za tanke filmove na Institutu Ruđer Bošković ova se metoda koristi za pripravku vrlo zanimljivih tankih filmova u kojima se samo-uređuju 3D nanostrukture. Protekle četiri godine istraživao sam dva tipa takvih materijala - isprepletene mreže germanijevih nanožica i germanijeve nanočestice obložene metalnim ljuskama. Konkretnije, istražili smo mogućnosti pripravke ovakvih materijala te smo ih karakterizirali raznim metodama koje su se osim u Zagrebu, odvijale i u Trstu, Ljubljani, Bratislavi i Delhiju. Tako smo saznali ovisnost strukturnih, električnih i optičkih svojstava o uvjetima rasta filma te prepoznali izmjenjivanje raznih fizikalnih mehanizama koji određuju ponašanje ovih vrlo zanimljivih materijala. Meni najzanimljiviji dio je foto-struja, odnosno struja koju generira svjetlost na uzorku, čak i uvjetima kad nema naponske razlike. Taj se mehanizam koristi u foto-detektorima i solarnim ćelijama pa trenutno istražujemo mogućnosti implementacije naših uzoraka u takvim uređajima.
Nedavno sam doktorirao i ozbiljno razmišljam o zatvaranju fizičarskog životnog poglavlja te stječem nove kvalifikacije koje traže ovladavanje strojnim učenjem. Tako da sam u zadnjih par mjeseci uglavnom za računalom. No inače uživam u društvu pa su mi hobiji tako usmjereni: nogomet, košarka, planinarenje i društvene igre. Ako me slučajno vidite na ulici ili cesti vjerojatno ću biti na biciklu, a ako imate jedrilicu zovite me na jedrenje !
Studentica sam 6.godine medicine u Zagrebu. Prvi put sam na Mutimiru! Članica sam Studentske sekcije za neuroznanost. Kroz sekciju sam sudjelovala na brojnim projektima. Podrucje koje me najvise zanima je autonomni zivcani sustav te primjena istog u klinici.
U slobodno vrijeme bavim se fotografijom, jos od osnovnoskolskih dana. Na fakultetu sam pocela planinariti. Kombinacija tog dvoje dodje kao jako dobar ispusni ventil. Preporucam oboje!
Studentica sam biologije i posebno me zanimaju embriologija i područje razvojne biologije. Trenutno sam u godini pauze od studiranja i pokušavam iskoristiti vrijeme učeći nove vještine pomoću online tečajeva i stvari koje inače ne bih stizala uz obaveze za fakultet. Borim se s učenjem njemačkog jezika, sudjelujem u organizaciji Simpozija studenata bioloških usmjerenja i čitam sve knjige koje sam nagomilavala na hrpu za ovakve dane.
Slobodno vrijeme ponajviše provodim u čitanju. Volim planinariti i provoditi što je moguće više vremena u prirodi. Cijeli svoj život plešem suvremeni ples i slažem puzzle.
Trenutno sam studentica preddiplomskog sveučilišnog studija Znanosti o okolišu na PMF-u. Redovita sam sudionica i voditeljica međunarodnih razmjena i projekata usko povezanih s održivošću i zaštitom okoliša. Najviše me zanima istraživanje spektra mogućnosti adaptacije novoj klimi. Fokusirana sam na „nature-based solutions“ , pametne gradove te utjecaj urbanizacije na ekološki sustav. Zalažem se za istraživanje i pronalazak najfunkcionalnijeg načina urbanog života, u skladu s ekonomskim, okolišnim i socijalnim načelima, koji čovječanstvu omogućuje ugodan život koji pridonosi promjenama i ne šteti budućnosti.
Aktivna sam volonterka i izviđač cijeli svoj život. Također sam rekreativna sportašica i „backpacker-ica“ pa volim provesti što više slobodnog vremena u prirodi te putujući i upoznajući nove ljude, jezike i kulturu. Veliki sam zaljubljenik u sve vrste umjetnosti te ukoliko nisam vani s društvom najčešće gledam filmove ili čitam, od stručne literature do beletristike. Moj trenutan poslovni angažman pobliže je vezan uz moju struku, ali volim utrošiti vrijeme radeći šarolike studentske poslove s obzirom da mislim da je to najbolji način za izgraditi samog sebe i vlastite vrijednosti.
Tema moje disertacije je razvoj subtalamičke jezgre (STN), strukture koja je dio bazalnih ganglija, te je uključena u kontrolu pokreta. Značajan napredak u liječenju poremećaja pokreta poput Parkinsonove bolesti postignut je metodom duboke mozgovne stimulacije (DBS) pri kojoj se ugrađuje elektroda upravo u STN. Zanimljivo je da zapravo nije do kraja razjašnjeno koji podtipovi neurona čine STN, te na koje od njih djeluje metoda DBS-a. Moje istraživanje razvojnog porijekla STN neurona moglo bi razjasniti koje populacije neurona u STN postoje i koji transkripcijski faktori ih specificiraju. U svom radu koristim imunohistokemijske metode i analizu transkriptomskih podataka.
U slobodno vrijeme kuham i pečem kolače, (vrlo) rekreativno trčim, puno čitam, a staronormalna vremena voljela sam provoditi u kinu ili na koncertima :)
Bavim se algoritmima za strojno učenje i optimizaciju za kvantna i klasična računala. Surađujem s grupama na Sveučilištu u Kaliforniji u San Diegu i Berkeleyju, s kojima razvijam algoritme za nisko energetsku elektroniku. Primarna tema mog Doktorata na MIT-u i Harvardu su algoritmi za kvantna računala. Cilj je ubrzati različite metode strojnog učenja, tako da bi se dio izračuna mogao provesti na kvantnim računalima, s nadom da će ona uskoro postati dovoljno precizna i stabilna.
Osnivač i direktor sam firma Assist-o LLC (u Americi) i Assist-o AG (u Švicarskoj). Bavimo se IT, marketing, i administrativnim uslugama za klijente u cijelom svijetu. Firma nema nikakve veze s mojim Doktoratom, no jako uživam za promjenu raditi s ljudima, a ne samo računalima i matematikom.
Petar je student 6. godine Medicinskog fakulteta te diplomskog studija molekularne biologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Radom u Laboratoriju za neuroonkologiju Hrvatskog instituta za istraživanje mozga, uključio se u projekt WNT4EMT te istraživanja problematike procesa tumorigeneze mozga. Primarno područje interesa su mu genske, transkripcijske, epigenetičke i proteinske promjene u primarnim i sekundarnim tumorima središnjeg živčanog sustava s naglaskom na signalne puteve Wnt te PI3K-AKT-mTOR. Uz to ga zanimaju područja bioinformatike te računalne genomike.
U slobodno vrijeme ljubitelj vodenih sportova, voditelj brodice B kategorije, instruktor jet skiinga, zaljubljenik u prirodu, planinarenje i astronomiju.
Moje područje interesa je diskretna matematika, nešto više specifično ekstremalna i vjerojatnosna kombinatorika. To je i dalje dosta široko područje i radim/radio sam na dosta različitih projekata koji svi više manje spadaju u te kategorije. Generalno ideja je pronaći ekstremalne objekte koji zadovoljavaju razne, prirodne restrikcije. Takvi problemi i uvjeti često dolaze iz drugih znanstvenih područja, uglavnom unutar matematike i računarstva. S druge strane mi često koristimo alate iz teorije vjerojatnosti i linearne algebre.
Volim planinariti, igrati društvene igre, čitati knjige, gledati filmove i serije.
U laboratoriju za hematopoezu Sveučilišta u Rijeci radim na doktoratu na temu istraživanja megakariocita i trombocita. Megakariociti su najveće stanice krvi iz kojih nastaju najmanje stanice krvi odnosno trombociti. Za transfuziju trombocita je potrebno nekoliko donora, a "in vitro" stvaranje trombocita nije još moguće jer nisu u potpunosti poznati mehanizmi sazrijevanja megakariocita i nastajanja trombocita. Stoga istražujem dvije fosfataze i njihove produkte, fosfoinozitide, u procesu sazrijevanja megakariocita i nastajanja trombocita u cilju razjašnjavanja molekularnih mehanizama nastajanja trombocita.
U slobodno vrijeme treniram, čitam romane, učim francuski i šećem pse iz Azila za napuštene životinje Rijeka :)
Bavim se znanstvenim radom u području mindfulness meditacije i srodnih tehnika te pritom koristim metode iz psihologije, kognitive neuroznanosti i molekularne biologije. Doktorirala sam 2018. na Coventry Sveučilitu u Engleskoj te prošli tjedan na Radboud Sveučilištu u Nizozemskoj (pri Donders institutu za mozak, kogniciju i ponašanje). Trenutno radim kao instruktor mindfulnessa i kao predavač na Filozofskom fakultetu u Splitu.
Već osam godina se bavim plesom koji se zove tribal fusion; to je kombinacija trbušnog plesa s drugim vrstama plesova poput suvremenog, flamenca i baleta. Volim sve životinje, ali bolesno obožavam mačke. Volim i biljke, trenutna opsjednutost su sukulenti koje pokušavam uzgajati.
Studentsko predstavništvo, čitanje, pričanje!
Šetnja, vježba i hrana.
Radim kao Data scientist/ data consultant, ukratko objašnjeno: analiziram podatke i izvlačim bitne informacije koje u konačnici dovode do boljih poslovnih odluka i smanjenja rizika poslovanja. Ovisno o industriji u kojoj se radi projekt, surađujem sa stručnjacima (zbog njihovog domenskog znanja) i kreiram odgovarajuće prediktivne analize.
Osim što učim u slobodno vrijeme se bavim sportom (nogomet, trčanje, teretana), čitanje knjiga, slaganje momčadi za NBA fantasy, boravak u prirodi i slično...
Josip Ćesić, inženjer je robotike koji trenutno obnaša funkciju voditelja odjela autonomnih tehnologija i člana Uprave u tvrtki Gideon Brothers. Doktorirao je na polju autonomnih tehnologija i mobilne robotike 2017. godine, a od Sveučilišta u Zagrebu nagrađen je za posebno uspješan doktorski rad i znanstveno istraživanje. Njegove odgovornosti u tvrtki Gideon Brothers uključuju istraživanje i razvoj autonomnih sustava, razvoj proizvoda, razvoj poslovanja, strateško planiranje te ostale poslovne i upravljačke aktivnosti koje se odnose na tvrtku. U okviru znanstveno-istraživačkog rada, Josip se bavi temama upravljanja autonomnim sustavima, umjetne inteligencije, vizualne percepcije, itd. Do sada je objavio preko 20 radova objavljenih u relevantnim znanstvenim časopisima i na znanstveno-istraživačkim skupovima u području autonomnih sustava i robotike.
Često učim, ponekad i istražujem. Igram se. Plivam i trčim. Jedem i pijem, dobro.
Devops u Optickom timu (automatizacija pronalaska i popravka kvara optickih kabela)
Sivanje, citanje, setnja u prirodi, putovanje.
Trenutno sam postdoktorand u Danskoj (DTU Compute). Cijelu svoju akademsku karijeru bavim se energetikom i energetskom tranzicijom. Završio sam energetiku na FSBu u Zagrebu. a u Danskoj sam od 2015. godine, kada sam bio započeo svoj doktorat. Trenutno se bavim integracijom obnovljivih izvora energije u energetske sustave pri čemu sam fokusiran na tehnologije odziva potrošnje. One omogućuju da sustav pametnim radom olakša integraciju varijabilnih izvora energije poput sunca i vjetra.
Volim provoditi vrijeme u prirodi, pogotovo ako uključuje dobre hike-ove i općenito putovati na mjesta na kojima nisam bio. Druženje s prijateljima, igranje različitih društvenih igara, igranje timskih sportova (nogomet, košarka), čitanje i još puno toga :)
Prehrana profesionalnih nogometaša
Volim kuhati, čitati, putovati i baviti se sportom :)
Diplomirao sam strojarstvu u Zagrebu i trenutno sam zaposlen kao znanstveni suradnik na zavodu za neurokirurgiju u Kliničkoj bolnici Dubrava, ali radim na Fakultetu strojarstva i brodogradnje na projektu koji se bavi razvojem robotskih sustava za neurokirurške zahvate. Zaposlen sam na projektu NERO - Neurokirurški robot, a uz njega paralelno i na projektu RONNA, predviđenom za slične namjene, koji je trenutno u fazi kliničkih ispitivanja. Uz projekt sam trenutno i na doktorskom studiju strojarstva u području robotike, moje područje istraživanja vezano za doktorat bavi se povećanjem apsolutne točnosti robota, trenutno primarno gledano za medicinske potrebe, ali primjenjivo i na sva područja primjene robota serijske kinematike. Osim toga bavim se konstrukcijom raznih alata i naprava potrebnih za sustave koje razvijamo, a osim toga, kako se preklapa s ostalim područjima, u sklopu projekata bavim preciznim mjerenjima, strojnom obradom, 3D printom i praktički svime ostalim što zatreba.
U slobodno vrijeme tokom godina bavio sam se svim i svačim, a sada kako sam više ograničen vremenom, zadržao sam samo dio toga. Bavim se glazbom - pjevam u Akademskom zboru Ivan Goran Kovačić, volim planinariti i hodati/šetati općenito, makar bilo gradom od točke A do točke B, a zimi (kada ima snijega...) kad god mogu stanem na snowboard. Volim putovati, upoznavati nove i zanimljive ljude i uvijek nastojim iskoristiti svaku priliku koja mi se pruži da doživim ili naučim nešto novo.
Teme mojih istraživanja na doktorskim studijima su u području nanotehnologije. Bavim se sintezom hibridnih nanočestica za primjenu u elektroničkoj industriji. Dodatno proučavam formiranje strukture u sustavima nanočestica i kako nanostruktura utječe na elektronička svojstva u novim materijalima. Osim nanočestica, proučavam i kompozitne materijale izrađene od metalnih nanočestica i polimera.
Slobodno vrijeme provodim kroz sport. Volim se bavit penjanjem (bouldering) i plivanjem.
Studentica sam treće godine preddiplomskog studija biologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Moja područja od interesa su imunologija, mikrobiologija, fiziologija i genetika. Velika mi je želja upisati diplomski studij iz nekog od ovih područja te se time baviti i u budućnosti.
U slobodno vrijeme volim boraviti u prirodi i biciklirati. Ljubitelj sam fotografije i koristim svaki slobodan trenutak za fotkanje. Kad sam kod kuće volim provoditi vrijeme čitajući te slušajući glazbu. Druželjubiva sam osoba i puno vremena provodim u društvu prijatelja i obitelji.
Radim kao razvojni programer u dSPACEu, na 3D grafickom prikazu rezultata simulacije ADAS sustava. Zanimaju me tehnologije vezane uz racunalnu grafiku, numericku i primjenjenu matematiku i opcenito implementiranje rjesenja matematickih modela inzenjerskih problema.
*
Još sam uvijek studentica (5. godina farmacije) pa ne mogu konačno reći koje je moje područje, no jako sam uzbuđena oko svog diplomskog kojeg ću raditi u Finskoj cijeli sljedeći semestar (proučavanje metabolizma lijekova koristeći mikrofluidičke čipove) što mi se sviđa jer ujedinjuje nove tehnologije koje pronalaze primjenu u farmaceutskoj industriji te područje metabolizma lijekova koje samo po sebi zahtijeva znanja iz više različitih područja u čemu smo mi farmaceuti super. Ako me to područje ne razočara vjerojatno ću ostati u tom području vani na doktoratu. Šarolikog znanstvenog iskustva već imam - bila sam 3 mjeseca na Cambridge-u gdje sam se uglavnom bavila računalnom kemijom, na svom faksu gdje sam proučavala kinetiku reakcija ciklopaladacije, a trenutno uklapam vankomicin u liposome u kompaniji Xellia Pharmaceuticals. Osim samog istraživanja prošla sam i kroz koordinatorske funkcije i u hrvatskoj i europskoj i svjetskoj udruzi studenata farmacije.
Ovu jesen počela sam intenzivnije igrati moderne društvene igre i obilaziti escape room-ove. Rekreativno se bavim odbojkom (za vrijeme srednje škole je to bilo profesionalno), a volim i trčati (zadnje sam se pripremala za polumaraton koji je nažalost bio otkazan zbog pandemije). Sviram i klasičnu gitaru (čitaj: klasičnu glazbu napisanu notama, nisam glavni zabavljač s gitarom na partijima), a u nekom trenutku planiram se prebaciti i na klavir. Kada se vratim u svoj rodni grad vrijeme uglavnom provodim šetajući se sa psom po šumi. Otvorena sam osoba koja voli putovati (i u društvu i sama) te isprobavati nove stvari :)
U sklopu projekta „Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj (KK.05.1.1.02.0008)” sudjelujem u razvoju i generalizaciji modela populacija komaraca i izradi simulacija utjecaja klimatskih promjena na dinamiku i distribuciju komaraca u Hrvatskoj. Uz rad na projektu, sudjelujem i u ekotoksikološkim istraživanjima usmjerenim na izučavanje promjena u ponašanju akvatičkih (Daphnia sp., punoglavci) i terestričkih (gujavice) organizama, kao odgovor na prisutnost zagađivala u njihovom okolišu te ranu detekciju takvih promjena pomoću računalnog vida i umjetnih neuronskih mreža. Uz istraživanja u laboratoriju, sudjelujem i u terenskom radu iz područja daljinskih istraživanja. Moji interesi iz ovog područja vezani su uz prikupljanje okolišnih podataka pomoću bespilotnih letjelica i niskobudžetnih senzorskih sustava te njihovu analizu i interpretaciju.
U slobodno vrijeme bavim se trčanjem, bicikliranjem i planinarenjem.
Doktorand sam u Social Computing timu na Institute of Interactive Systems and Data Science (ISDS) i istraživačkom centru Know-Center GmbH koji su dio tehničkog sveučilišta u Grazu. Iako ponekad ni sam nisam siguran koja su mi područja interesa, dosadašnji rad bih svrstao u sljedeća područja: 'Social-based Recommender Systems', 'Computational Social Science', 'Credibility of Online Information', 'User Modeling' i 'Network Science'. Ukratko, najčešće pokušavam razumjeti ponašanje i interese korisnika u kontekstu korisnikovih društvenih poveznica i preporučiteljskih sustava (recommender systems). U člancima na kojima trenutno radim nastojimo odgonetnuti kako glazbene preferencije korisnika utječu na njihovo povezivanje na glazbenoj platformi 'last.fm' te u drugom radu kako efikasno napasti mrežu u svrhu degradacije performansi algoritama strojnog učenja na grafovima. Na dnevnoj bazi se borim s nalaženjem balansa između dovršavanja zadataka na kojima trenutno radim i započinjanja novih. :)
Igram košarku u slobodno vrijeme kad nije 2020. godina. S društvom idem na koncerte i glazbene festivale kad nije 2020. godina. Pratim geopolitiku, utrku za svemir i znanstvene napretke kako bih mogao aktivno sudjelovati u raspravama petkom u Krivom Putu. Gubim vrijeme i živce zajedno s prijateljima uz Dotu 2, a vrijeme uz YouTube. Promatram kako dezinformacije uzimaju maha u javnom mnijenju i ne vjerujem da ljudi i dalje tvrde da je Zemlja okrugla.
Kriptografija. Teorija brojava. Testovi prostosti brojeva. Generatori prostih brojeva (GPA). Karakteristike GPA. Vjerojatnosne strukture podataka (VSP).
Pokušaj druženja s ljudima pa što ispadne. haha.
Diplomirani sam molekularni biolog s iskustvom u arahnološkim i ekološkim istraživanjima koji se bavi temama povezanim s primijenjenom ekologijom. Trenutno, tijekom doktorata, usredotočen sam na prehrambene interakcije člankonožaca u voćnjacima. Istražujem sadržaj želuca člankonožastih predatora pomoću metoda korištenih u molekularnoj biologiji, kako bi saznao što su nedavno pojeli. Na taj način pokušavam razotkriti koji prirodno dostupni člankonošci mogu poslužiti kao mjera za kontrolu štetočina u poljoprivredi. Ako bi uspjeli prilagoditi veću dostupnosti tih prirodno dostupnih grabežljivca, time bismo smanjili korištenje štetnih pesticida, što nam je i konačni cilj.
U slobodno vrijeme se puno šetam i vozim bicikl. Za vikende kuham zahtjevna jela od starta ili igram igrice, ovisno o raspoloženju. Tijekom tjedna provodim vrijeme na tečajevima plesa i učim se češki jezik. Ostatak slobodnog vremena provedem s djevojkom na malim izletima po cijeloj Češkoj i Slovačkoj.
Studiram na diplomskom studiju bioprocesno inženjerstvo na PBFu. U sklopu izrade diplomskog rada sudjelujem na projektu "Racionalan dizajn prirodnih eutektičkih otapala za pripremu i formulaciju kiralnih lijekova". S obzirom da je prijašnji projekt na kojem sam sudjelovala pod nazivom "Zelena otapala za zelene tehnologije", rekla bih da je područje mojeg interesa ozeljenjavanje industrija (farmaceutske posebno) te bih se u tom smjeru htjela razvijati u daljnjoj karijeri. Također, sudjelovati ću u istraživanju u sklopu projekta "Hydroflex" na Institutu za biotehnologiju na TU Berlin.
U slobodno vrijeme učim ruski jezik i čitam opću književnost te gledam predstave u kazalištima, od baleta, opera i drama, do komedije. Također, u slobodno vrijeme plešem. Obožavam izlete u prirodi te putovanja, kako po RH, tako i svugdje u svijetu.
Ako roboti neminovno dolaze, bitno je na koji način će doći. Kako možemo osigurati da roboti (ili računalni sustavi generalno) svoje zadatke izvršavaju baš onako kako mi želimo? Jedan od načina je sinteza programa, gdje je cilj automatski generirati računalni kod koji je sukladan zadanoj specifikaciji. Ponekad ni specifikaciju nije lako zadati! Zato u svom radu kombiniram sintezu programa i interakciju s robotom kroz primjere i prirodni jezik. Na taj se način robot i njegov čovjek mogu bolje razumjeti.
Gotovo sve svoje vrijeme provodim igrajući se, dadiljajući i promatrajući svoju jednogodišnju kćerku. U tih zadnjih godinu dana shvatio sam da, koliko god moje područje (računarstvo i matematika, ugrubo) bilo zanimljivo, nije ništa u usporedbi s područjima koja proučavaju čovjeka, njegov razvoj, biologiju i psihologiju. Sve češće zato slušam ili čitam o tim temama. Odnedavno sam veliki obožavatelj Taylor Swift. Naravno da znam i sve o infektologiji, epidemiologiji i inim temama, kao i svaki Hrvat bez pametnijeg posla, a s priključkom na Internet.
Bavim se razvojem modela za predviđanje i prepoznavanje crta ličnosti uz pomoć analize teksta s društvenih mreža. Radi se o interdisciplinarnom polju na razmeđu računarske znanosti, lingvistike i psihologije, a cilj je razviti i primijeniti modele strojnog učenja koji će omogućiti dublje razumijevanje i prepoznavanje individualnih razlika među ljudima i kako one utječu na ponašanja i komunikaciju na društvenim mrežama. Glavna nit vodilja mi je da svojim istraživanjem smanjim procijep između istraživanja iz psihologije ličnosti s jedne strane i obrade prirodnog jezika s druge.
Glavna preokupacija i veselje su mi bavljenje s djetetom i suprugom, kuhanje te maratonske sesije na Wikipediji, Quori i ostalim izvorima znanja na kojima mogu skupljati informacije kao vjeverica žireve. Glavni hobiji, koji su trenutno malo zanemareni, su mi visokogorsko planinarenje, alpinizam te ultra trail trčanje. Sve te aktivnosti imaju istu poveznicu -- boravak u prirodi i pomicanje vlastitih psihičkih i fizičkih granica, druženje sa zanimljivim ljudima uz priliku za prenošenjem korisnih znanja drugima.
Martina je dobitnica Marie Curie ITN stipendije, u sklopu koje odrađuje svoj doktorat na Francuskom nacionalnom institutu - INSERM. Dio je istrazivackog tima Physiopathology and Imaging of Neurological Disorders (PhIND) stoga nije tesko zakljuciti da je njeno podrucje istrazivanja - neuroznanost. Usmjerena je na proucavanje mozdanih udara te aneurizama.
Slobodno vrijeme najvise volim provoditi u drustvu prijatelja i obitelji. Volim provoditi vrijeme u prirodi, posebice na otoku s kojeg dolazim - Pagu. Opusta me citanje, slusanje zanimljivih podcasteva ali i kuhanje. Ono sto mi donosi posebnu radost je volontiranje s beskucnicima u koje sam se ukljucila prosle godine.
Trenutno radim na projektu "Razvoj integriranog mikrosustava za biokatalitičku proizvodnju biodizela", koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Područja zanimanja su biokemija, biotehnologija, reakcijsko inženjerstvo, kemijska kinetika i mirkoreaktorski sustavi.
U slobodno vrijeme djelujem u STK Marathon, u kojem obnašam funkcije tajnika i igrača prve ekipe koja nastupa u drugoj hrvatskoj stolnoteniskoj ligi. Svoje dugogodišnje znanje i iskustvo prenosim mlađim generacijama u funkciji pomoćnog trenera.
Bavim se svim granama biologije na koje se mogu popeti. Nakon studija Znanosti o okolišu u Zagrebu, bavila sam se rekombinacijom biljnih gena u Austriji, toksinima mikroalgi u Danskoj, a na diplomskom sam proučavala interakcije mikrobioma tla i biljaka u švicarskim Alpama. Sada sam se vratila svojoj prvoj biološkoj ljubavi - mikroalgama dijatomejama. Možete me sresti na IRB dok provodim eksperimente sa DNA, na PMF-u dok analiziram što sam napravila na IRB, ili na Plitvicama dok uzorkujem za ponovne pokušaje :)
U slobodno vrijeme se bavim aerobnim i anaerobnim aktivnostima. Primjer za prve bilo bi plesanje salse, penjanje na planine, otkrivanje novih mjesta, gradova, država. Od manje aerobnih bih izdvojila sviranje gitare te izradu kreativnih i praktičnih predmeta (službeni opis štrikanja). Ali ipak, od svega toga mi je najdraže provesti vrijeme sa dragim osobama. Najnovija aktivnost je sudjelovanje u Penkali, gdje mogu spojiti druženje sa znanosti.
Bavim se kognitivnom i biološkom psihologijom. U sklopu doktorata istražujem tzv. Bihevioralni imunosni sustav - sustav koji se razvio tijekom dugog evolucijskog perioda, a za cilj ima motivirati organizam na izbjegavanje patogena i zaraze. Ključna emocija u ovom sustavu je gađenje pa mi se trenutno doktorat svodi na smišljanje razbih načina kako zgaditi ljude :D
Sport mi je glavni hobij. Jedrenje i skijanje su najčešći okupatori mog slobodnog vremena. Kad se ne bavim time, onda čitam i gledam serije, uglavnom fantasy i svi/fi tematike.
Diplomirana biologinja mora, trenutno radim kao član grupe za modeliranje okoliša. Fokus mog rada razvoj je bioenergijskih modela temeljenih na teoriji Dinamičkog Energijskog Budžeta (DEB). DEB modeli, uzimajući u obzir utjecaj okolišnih čimbenika poput temperature i količine hrane, opisuju kako organizmi tijekom života unose, raspodjeljuju i koriste energiju za osnovne životne procese. Na taj je način moguće opisati i predvidjeti preživljavanje, rast, sazrijevanje i razmnožavanje organizama u okolišnim uvjetima od interesa, što je osobito važno u kontekstu klimatskih promjena. Kao suradniku na projektu prilagodbe uzgoja bijele ribe klimatskim promjenama, jedan od ciljeva razvoj je i adaptacija bionergijskih modela komercijalno važnih vrsta morskih riba u svrhu optimizacije njihovog uzgoja. Dodatan interes primjena je bioenergijskih modela u konzervacijskoj biologiji, na primjer razvoj DEB modela kritično ugrožene periske, s ciljem dobivanja informacija nužnih za utemeljeno donošenje odluka vezanih za zaštitu i reintrodukciju organizma.
Priroda se upliće u sve sfere mog života. Planinarenje, rekreativno bicikliranje, skijanje i ronjenje omogućuju mi uživanje u prirodi uz fizički aktivan, a psihički umirujući odmor. Prethodne aktivnosti pokušavam spojiti s putovanjima što je više moguće. Ljubitelj sam filmova i serija različitih žanrova.
Doktorand sam u Laboratoriju za molekularnu neurofarmakologiju prof. Šalković-Petrišić na Medicinskom fakultetu u Zagrebu te radim na projektu pod nazivom "Mehanizmi nutrijentom posredovanih učinaka glukagonu sličnog peptida-1 na kognitivne i metaboličke poremećaje u eksperimentalnim modelima neurodegenerativnih bolesti". Rad laboratorija primarno je fokusiran na razjašnjavanje dva problema: 1) kako dijabetogeni antibiotik streptozotocin (STZ) potiče nastanak neuropatoloških i neurodegenerativnih promjena u štakora nakon davanja direktno u moždane komore (intracerebroventrikularno); 2) zašto i kako pijenje jednostavnog šećera galaktoze ostvaruje protektivni učinak u ovom modelu. Za malo konteksta zašto su odgovori na oba pitanja zanimljivi.. Administracija STZ direktno u mozak danas se koristi diljem svijeta kao model sporadične Alzheimerove bolesti zbog sličnosti promjena koje nastaju s onima koje se javljaju u pacijenata oboljelih od ove bolesti, a sam je model nastao kroz suradnju zagrebačkog laboratorija za molekularnu neurofarmakologiju s prof. Hoyerom (Sveučilište u Heidelbergu). STZ se standardno koristio za induciranje metaboličkih poremećaja i šećerne bolesti u glodavaca nakon intraperitonealne primjene ("u trbuh"), a primjena STZ direktno u mozak s ciljem indukcije energetske disfunkcije u mozgu zapravo je jedan od prvih pokušaja da se Alzheimerove bolest modelira kroz narušeno metaboličko stanje mozga (danas znamo da je Alzheimerova bolest združena s šećernom bolesti te da je karakterizirana poremećajem moždanog metabolizma zbog čega se nekad i naziva šećernom bolesti tipa 3). Istraživanje povoljnog učinka galaktoze također je zanimljivo budući da se galaktoza u istraživanjima na životinjama koristi za modeliranje procesa starenja jer uzrokuje oksidativni stres i kognitivno propadanje nakon kronične parenteralne primjene (ona koja zaobilazi crijevo; najčešće intraperitonealna administracija). Paradoksalno ista molekula nakon kronične peroralne primjene u STZ štakora (otopljena u vodi za piće) dovodi do toga da štakori više nisu glupi. Budući da se kao jedan od medijatora ovog neuroprotektivnig mehanizma nameće probavni sustav, uže područje mojeg istraživanja i doktorata ("Patofiziološke promjene probavnog sustava u životinjskim modelima Alzheimerove i Parkinsonove bolesti") su promjene probevnog sustava u Alzheimerovoj i Parkinsonovoj bolesti s ciljem boljeg razumijevanja patogeneze obje bolesti (fora: administracija beta amiloida koji je patološki supstrat Alzheimerove bolesti ili alfa sinukleina koji je supstrat Parkinsonove u stijenku crijeva uzrokuje nauropatološke promjene u mozgu i bihevioralnu deterioraciju) dijagnostičkih (neke promjene u crijevima nastaju i prije pojave same bolesti pa su možda fora način za upecati bolest prije nego se "razmahala") i terapijskih opcija (hormoni koji se luče iz crijeva poput GLP-1 ostvaruju neuroprotektivni učinak, a lijekovi koji oponašaju ove hormone ispituju se u kliničkim istraživanjima za liječenje neurodegenerativnih bolesti; patofiziološke promjene crijeva potencijalno kvantitativno i kvalitativno mijenjaju lijekove koji se koriste u ovoj bolesti (npr. neki se lijekovi sporije apsorbiraju) što je izrazito važan, a zanemaren problem). Uz navedeno najviše me zanima znanstvena metodologija generalno - koji je stvarni put od postavljanja pitanja do pronalaska odgovora i koje se zamke nalaze putem te se u daljnjem radu želim posebno posvetiti ovom području iz kojeg se, radi sustavnog zanemarivanja, rađaju nekih od problema koje osobno vidim kao najveće rupe moderne znanosti (pogrešan dizajn studija, prevalentni blackboxing znanstvenih tehnika i metoda, površan pristup analizi podataka, traljavi i netransparentni sustav objave i širenja podataka te licemjerno zanemarivanje svih navedenih problema koje istima omogućava da opstaju i šire se).
Volim popuniti slobodno vrijeme sportom, glazbom, i čitanjem. U zadnje vrijeme radi kombinacije korone i lijenosti ovaj prvi pati, a glazba samo radi ovog drugog. Uz to, patim od neke kronične potrebe da brljam nešto s rukama, a zanimaju me tehničke stvari u kojima nalazim zadovoljstvo na površnoj hobističkoj razini pa sam potrošio puno previše novaca i vremena na rastavljanje i sastavljanje različitih gluposti od 3D printera do glukometara i EKG-ova. Sastavio sam 3D printer za čokoladu koji je isprintao točno jednu čokoladu dok mi nije dosadio pa je bio "primoran pokloniti dijelove za druge svrhe". Osim ovog navedenog volim sve što vole mladi - dakle seks drogu i rokenrol valjda?
Diplomirala sam medicinu na MEF-u u Zagrebu 2020. godine s diplomskim radom pod nazivom "Imunološki aspekti shizofrenije". Moje područje interesa je personalizirana medicina, posebice u područjima psihijatrije i neurologije. Zadnjih nekoliko mjeseci provodim na Neurobiology Research Unit-u, neuroznanstvenoj jedinici bolnice Rigshospitalet u Kopenhagenu, kao Erasmus Intern gdje učim o neuroimagingu. Uključena sam i u BrainDrugs projekt, danski projekt koji se fokusira na unaprjeđenje u dijagnostici i liječenju depresije i epilepsije te otkrivanje poveznica između tih dviju široko rasprostranjenih bolesti. Nekoliko godina zaredom članica sam vodstva časopisa Gyrus, studentskog stručnost časopisa za neuroznanost Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Volim glazbu, čitanje, kuhanje, jogu, biljke, TED talkove, planinarenje, kampiranje, trčanje, društvene igre, koncerte i festivale, dobre ljude. Ovo nije 5 do 10 rečenica :)
Od srednje škole zanima me ljudski mozak i psihologija. Upisao sam medicinu kako bih dobio što širu perspektivu svih faktora koji utječu na ljudski mozak. Konkretnije me u kognitivnoj znanosti sada zanimaju teme vezane za percepciju, placebo i jezik. Pogotovo nam je pitanje ljuske percepcije važno sada u još jedno od doba pandemije.
Volim se baviti sportom pa sam 2019. godine otrčao polumaraton u Ljubljani. isto tako volim vježbati i osjećaj koji mi pruža nakon toga. Volim čitati beletristiku, slušati glazbu i volim slikovna djela (ponekad i nešto naslikati). Priče i umjetnost su dio naše kulture i sredstvo koje smo kroz povijest koristili za prijenos znanja i poruka. Unazad mjesec dana sam počeo učiti njemački.
Moje područje rada je zdravstvena psihologija, disciplina koja istražuje biopsihosocijalne interakcije u pozadini zdravstvenih tegoba, akutnih i kroničnih. Cilj rada naše grupe na KU Leuvenu jest poboljšati razumijevanje o utjecaju psiholoških karakteristika i procesa na individualno iskustvo bolesti kao i tijek bolesti i eventualni oporavak. Moj doktorat bavi se neuralnom podlogom tjelesnih tegoba, primarno boli i nedostatka daha. Važan neuralni proces koji istražujemo je neuralno filtriranje (supresija neuralne aktivacije kada se identičan podražaj ponovi u kratkom roku). Cilj nam je povezati individualnu supresiju kratkih tjelesnih podražaja s individualnim iskustvom inducirane boli i nedostatka daha. Dosadašnja istraživanja ukazuju na različiti smjer povezanosti ovog mehanizma s percepcijom kod zdravih mladih ljudi u odnosu na kronične pacijente. Buduća sistematska istraživanja će (nadamo se) razjasniti prirodu ove razlike.
Van znanosti volim pripremati i konzumirati finu hranu, primarno domaći kruh i kolače, po mogućnosti u dobrom društvu. Uživam putovati i istraživati nova mjesta, hranu i kulture. U nedostatku putovanja (posebno otkad se svijet bori s pandemijom) rupe u znanju popunjavam čitanjem i slušanjem podcasta. Za pustiti mozak na pašu najdraže su mi true crime i fake crime televizijske serije kao i romatične komedije (što manje realistično to bolje). Uživam i u nenapornim formama tjelesne aktivnosti, poput šetanja, planinarenja, plesa i (vrlo sporog) trčanja. Interesi su mi vrlo široki no najlakše je reći da me zanima sve što se tiče ljudi - psihologija, biologija, medicina, antropologija, sociologija... Analiza medija kroz sferu ovih disciplina mi je svojevrsni hobi i mogu mljeti o tome dok svima oko sebe ne dosadim (osim mužu koji je srećom srodna duša po tom pitanju).
Područje mojeg interesa je agronomija, točnije genetika i oplemenjvanje voćnih vrsta i očuvanje bioraznolikosti. Posebno me zanima razvojna genetika. Trenutno radim na razvijanju online platforme s ciljem popularizacije cirkularne bioekonomije i održivog razvoja. Cilj te platforme bio bi povezivanje znanstvenog i poslovnog sektora i edukacija opće populacije o znanstvenim dostignućima i inovacijama. Želja mi je upisati dokotrat ne temu održivog razvoja, npr. određivanje bioaktivnih spojeva metodama "zelene ekstrakcije".
U slobodno vijeme volim peći kolače i torte. Kad imam priliku svoje vrijeme provodim u prirodi ili uzgajam biljke za svoj vrt. Jako volim životinje i rolanje. Također, volim gledati jako puno serija i filmova.
Fora mi je neuroznanost... Trenutacno se zabavljam sa zivotinjskim modelom Alzheimerove bolesti na Zavodu za farmakologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Ucim statistiku i R u slobodno vrijeme.
-
Glavno područje mog istraživanja su arterijska hipertenzija i njezine posljedice. Budući da je arterijska hipertenzija multifaktorska bolest, područje istraživanja obično se proširuje i na ostale kronične nezarazne bolesti te čimbenike rizika koji do njih dovode. Pretežito su to hiperlipidemija, hiperuricemija, anksioznost, depresija, hormonski poremećaji, kronična bubrežna bolest, pretilost te šećerna bolest tipa 2. Sva ova područja usko su povezana između specijalnosti obiteljske medicine te subspecijalnosti u internoj medicini te time pospješuju holistički pristup pojedincu kroz preventivnu, kurativnu pa čak i palijativnu skrb.
Slobodno vrijeme volim provoditi u prirodi. Posljednjih deset godina bavim se cestovnim biciklizmom te planinarenjem. Ostatak vremena provodim uz glazbu. Pjevao sam u više različith zborova i jednoj klapi te aktivno sviram klavir. Od ostalih interesa izdvojio bih povijest i zemljopis.
Moje područje istraživanja je neurobiologija spavanja, odnosno kako loša kvaliteta spavanja utječe na zdravlje i dužinu trajanja života. Malo preciznije, bavim se utjecajem loše kvalitete spavanja na crijevni mikrobiom, propusnost crijevne i krvno-moždane barijere, inflamaciju te oksidativni stres u raznim organima s primarnim fokusom na crijeva. U našem istraživanju na miševima i vinskim mušicama želimo otkriti mehanizme kako loše spavanje potiče kaskadu događaju koji u konačnici povećavaju rizik za brojne kardiovaskularne, metaboličke, neurološke i druge bolesti s ciljem pomaganja osobama koje imaju lošu kvalitetu spavanja, a takvih je otprilike trećina populacije u SAD-u prema novim procjenama.
Zavšio sam Medicinski fakultet u Splitu 2018. Godine te sam se za vrijeme fakulteta zajedno s izvrsnim timom studenata i osoblja fakulteta bavio organizacijom brojih javnih predavanja, radionica, humanitarnih koncerata, međunarodnih konferencija s dobitnicima Nobelove nagrade i drugih događaja za poboljšavanja studentskog standarda i zajednice u cjelini. Bio sam 3 godine predsjednik Organizacijskog odbora godišnjeg međunarodnog kongresa “Practical Knowledge for Students” u Splitu s ciljem poboljšanja praktičnih znanja studenata medicine, dentalne medicine i farmacije. U te tri godine kongres je okupio preko 1000 studenata i profesora iz 27 zemalja svijeta i 34 nacionalnosti, 2 dobitnika Nobelove nagrade te imao preko preko 160 radionica, predavanja i ostalih aktivnosti. Organizirali smo i mnogo humanitarnih koncerata s poznatim hrvatskim pjevačima da bismo skupili donacije za one potrebite. U 2019., bio sam predsjednik organizacijskog odbora konferencije “Nobel Days” koje je okupila 4 dobitnika Nobelove nagrade i gotovo 1000 sudionika. Sada nastavljam raditi s istim timom ljudi na drugim projektima međunarodnim projektima od kojih je jedan Hot Science Balloon. Tu želimo stvoriti globalnu međunarodnu znanstvenu zajednicu te povezati znanstvenike diljem svijeta. Također, na društvenim mrežama ovog projekta objavljujemo dnevno napisane sažetke najnovijih biomedicinskih znanstvenih istraživanja te snimamo video intervjue s reputabilnim znastvenicima kao što su dobitnici Nobelove nagrade.
The need for cooperation in ancestral environments was local, within communities, villages, or towns. This need has been superseded by the nationwide need for cooperation in not-so-distant history. Nowadays, however, modern socioeconomic trends, e.g., free trade, free movement of labor, and emerging information technologies, demand cooperation on the largest of scales—the global scale. It is unclear whether evolution has primed mankind for such large-scale cooperativeness. My focus is on the conflict between selfishness and altruism, and how this to people's geographic or cultural origin.
People, travel, food, and chess.
The topic of my research is an application of stochastic optimization to train real-time rescheduling optimization. Railway operations are often affected by unexpected disturbances, causing train delays, which can then propagate through the railway network. The goal of my research is to find real-time rescheduling decisions in case of delays or disruptions that explicitly account for the unfolding of future uncertainty. The first step is to model train delays and their propagation using random variables or stochastic processes. After that, formulate a dynamic stochastic optimization problem for train rescheduling that includes retiming, rerouting, and order swapping decisions. Finally, develop a (reinforcement) learning algorithm for efficiently solving this problem. By directly accounting for future uncertainty, such solution approach has the potential to reduce train delays and to advance the state of the art in railway traffic management, which is currently dominated by deterministic approaches.
Većinu života bavim se šahom u kojem uživam u jednakoj mjeri kao u istraživanju. Trenutni ELO rejting mi je 2267, a cilj mi je u skorije vrijeme postati FIDE majstor. Uz to, rado pratim događanja na financijskim tržištima u koja ponekad uložim određeni dio uštedevine. Osim toga, mogu dodati sve standardne stvari poput druženja, putovanja, teretane...
Tema mog istraživanja su uglavnom grafovi (mreže) i vjerojatnosne metode u teoriji grafova. Mreže su nezaobilazna struktura u algoritmima, te koristan model za fizičke, društvene, bilološke procese. Ipak, glavni motiv za probleme na kojima radim je larpurlartizam :)
Moj glavni hobi je istraživanje novih hobija :) Gitara, veslanje, ples, vožnja biciklom, razmišljanje o svrsi života...
Fokus mog doktorata su tzv. vezane simulacije, računalne simulacije bazirane na dva ili više računalna modela koji zajedno opisuju jedan fizikalni sustav. Poanta vezanih simulacija je da se nedostatci jednog modela zakrpaju prednostima drugog. Konkretan primjer koji mene zanima je spajanje molekularne dinamike (preciznog ali sporog modela gibanja atoma i molekula) s računalnom mehanikom fluida (efikasnog modela gibanja fluida, ali relativno niske rezolucije), tako da se simulirani prostor podijeli na jedan i drugi model, ovisno o tome koji dio treba koju preciznost. Moj interes leži i u problemu modeliranja i u problemu razvoja softvera. Prvo se odnosi na pitanje koje matematičke formule definiraju kako ti nekompatibilni modeli međusobno izmjenjuju stanje i granične uvjete. Drugo se odnosi na traženje najbezbolnijeg načina da se takve formule dodaju u postojeće softvere, pogotovo ako želimo da naša simulacija bude kompatibilna s velikim izborom softvera koji simuliraju iste bazične modele.
U slobodno vrijeme uglavnom lupam po žicama na gitari ili gledam zabrinjavajuće količine edukativnih videa i podcastova. Bicikliram, što na kraće, što na dulje više-dnevne rute. Održavam web stranicu skoljka.org, arhivu natjecateljskih zadataka iz matematike. Osim toga, razmišljam na čemu bi bilo zanimljivo raditi nakon doktorata.
Kao razvojni inženjer, bavim se algoritmima i sustavima vezanim za mobilne robote. Neki od primjera su algoritmi upravljanja vozilom bazirani na suvremenim metodama, decentralizirana koordinacija flote, te optimizacija rute kretanja. Osim kao razvojni projekt u sklopu posla, decentralizirano upravljanje flote vozila mi je ujedno i tema istraživanja na doktorskom studiju. Uz razvoj, bavim se i vođenjem projekata, od vezanih uz testiranje i validaciju naših rješenje u simulaciji i na prototipu, do rada sa klijentima.
Iako sam "ferovac" i vrijeme volim provoditi za računalom lutajući internetom (i Minecraftom), volim i lutati po planinama te boraviti u prirodi. Uz redovne odlaske u planinu, volim odraditi i pokoje kampiranje u šatoru. Osim izleta, uživam raditi sa cvijećem i održavanjem bilja, te klasični odgovori poput: slušam glazbu, gledam filmove i idem na pub kvizove.
mag.biol.exp. Područje istraživanja u sklopu diplomskog rada: pamćenje, hipoksija Polje interesa: neurologija, imunologija, histologija, autoimune bolesti, anomalije moždanih živaca
Bavim se jogom, čitam i pišem pjesme.
Specijalizantica sam oftalomologije i optometrije te asistentica na Katedri za oftalmologiju i optometriju, otorinolaringologiju i anesteziologiju s reanimatologijom Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek. Trenutno se bavim istraživanjem bolesti površine oka te analizom komponenata suznog filma.
U slobodno vrijeme planinarim, bicikliram, pletem, šivam...
Koordiniram program društvenog razvoja i inovacija u organizaciji civilnog društva. Trenutno se najviše bavim temama nezaposlenosti mladih i njihovoj participaciji i društvu. Bavila sam se i inovativnim modelima uključenja mladih i građana u proces odlučivanja u zajednici te digitalnim alatima koji povećavaju transparentnost javne uprave.
U slobodno vrijeme, trenutno sam na 4. godini edukacije u području psihoterapije (transakcijske analize). Bavila sam se borilačkim sportovima, a nova zanimacija mi je krav maga. Zanima me književnost i volim brati gljive i šetati šumom.
Radim kao direktor poduzeća Visage Technologies koje se bavi računalnim vidom. Razvijamo proizvode za praćenje, analizu i prepoznavanje lica te sudjelujemo u razvoju sustava računalnog vida za automobilsku industriju. Radi se o sustavu koji ima sposobnost prepoznavanja i praćenja objekata iz okoline automobila koje snimaju frontalno postavljene kamere. Akademski su mi interesi u području obradbe signala i strojnog učenja. Uz posao sam na FER-u doktorirao 2016. godine na temi vezanoj uz glazbenu tehnologiju, a time sam se nastavio baviti i po završetka doktorata kroz objavljivanje članaka i implementacijom nekih ideja i tehnika u praktično glazbeno stvaralaštvo.
Skladam glazbu, pretežito za predstave suvremenog plesa, film i interaktivne instalacija, no i u raznim drugim oblicima te sviram klavir i klavijature. Glazbeno stvaranje obuhvaća razne aspekte od tradicionalnog skladanja, preko programiranja vlastitih rješenja i algoritama za stvaranje glazbe, do studijske produkcije. Bavim se rekreativno fitnesom, a povremeno i standardnim plesovima (ranije sam plesao sportski). Gradom se vozim na longboardu, a ljeti uživam u veslanju kajakom ili na SUP-u.
Moje istraživanje za vrijeme doktorata bilo je motivirano inverznim problemom u sobnoj akustici: kako lokalizirati mobilni uređaj s jednim mikrofonom i zvučnikom u sobi nepoznatog oblika na temelju jeke. Problem je inspiriran primjerom iz prirode: zamislite šišmiša koji emitira zvuk, osluškuje kako se zvuk odbija od obližnjih objekata, ali ne zna iz kojeg smjera jeka dolazi. Problemu sam pristupila i s teoretskog i praktičnog stajališta. S teoretskog stajališta dokazala sam da bi takav šišmiš bio izgubljen u određenim prostorijama jer nije uvijek moguće jednoznačno istovremeno rekonstruirati zidove i lokalizirati uređaj ako uzmemo u obzir samo jeke prvog reda (jeke koje su se odbile od samo jednog zida). Također, pronašla sam minimal broj mikrofona kako bi rješenje bilo jednoznačno u svim prostorijama: dva u 2D, te tri u 3D. S praktičnog stajališta, predložila sam algoritme koji rješavaju problem u realnim uvjetima kada su mjerenja šumovita i nepotpuna. U suradnji sa studentima robotike izgradili smo robota koji se kretao po sobi prateći danu putanju, prikupljao mjerenja, te u realnom vremenu rekostruirao lokacije zidova i vlastitu lokaciju u odnosu na zidove. Trenutno radim u Googleu na razvijanju i implementaciji metrika za Youtube.
Slobodno vrijeme provodim baveći se sportovima. Vikende provodim u planinama i prirodi - po ljeti planinarim, trčim i sudjelujem na trail utrkama, a po zimi vikende ispunjavam alpskim i tournim skijanjem. Nedavno sam završila i osnovni tečaj penjanja i počela redovito odlaziti u dvoranu za penjanje na umjetnoj stijeni, te uspješno popela nekoliko prvih smjerova u prirodi. Ove zime bih se voljela iskušati u penjanju na zaleđeni slap. Kad se zasitim sportova, vrijeme volim provoditi s nećacima i nećakinjama, te pripremati kreativne radionice i poklone za njih. Također, suosnivačica sam neprofitne organizacije GirlsCoding.org čiji cilj je motivirati djevojčice u dobi od 9-15 godina da nauče više o informatici, matematici i računalnom razmišljanju. Između 2018. i 2020. uspješno smo organizirali 30ak radionica i okupili 50ak volontera koji su aktivno bili angažirani u provođenje i promoviranje radionica. Nažalost, zbog pandemije trenutno smo pauzirali sve aktivnosti.
Trenutno imam dva glavna područja interesa, jedno je povezano uz područje studija (proučavanje oluja), a drugo nije u potpunosti povezano s njim (baze podataka i programiranje). Za diplomski rad sam istraživala o utjecaju procesa različitih skala na nastanak nevremena s tučom. Programiranje već duže vrijeme želim bolje naučiti jer sam kroz studij svladala osnove.
Trenutno su mi hobiji dosta raznoliki. Budući da sam nedavno diplomirala i trenutno odbrojavam dane do razgovra za posao, vrijeme pokušavam maksimalno iskoristiti za rad na stvarima koje me već dulje vremena zanimaju. Među njima se posebno ističu učenje o bazama podataka, čitanje te učenje osnova kukičanja.
Studentica sam Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta, 5.godina studija. Određivanje polifenolnog profila maslinovog ulja primjenom HPLC kromatografije je tema diplomskog rada na kojem trenutno radim. Međutim glavni razlog dolaska je da vidim čime se sve drugi bave te možda naići na nešto što me jako zanima.
U slobodno vrijeme volim čitati, pogledati neku zanimljivu seriju ili film. Plivanje je moj način opuštanja i rješavanja stresa. Jako me zanima kuhanje i uvijek sam otvorena za isprobavanje novih stvari.
U najširem smislu, područje mog istraživanja vezano je za više-robotske sustave. Posebno me zanimaju heterogeni sustavi u kojima svaki robot ima drugačije mogućnosti i ograničenja što omogućuje izvršavanje složenijih misija, ali zahtijeva i veću razinu koordinacije. U posljednje vrijeme, najčešći primjer takvog sustava čine bespilotne letjelice i zemaljska vozila. Poseban fokus mog istraživanja je na optimalnom planiranju misija i raspoređivanju zadataka među robotima, pritom poštujući ograničenost resursa i odnose među zadacima poput njihovog redoslijeda, sinkronizacije i rokova izvođenja. Budući da je problem vrlo opširan, a jednostavniji slučajevi dobro istraženi, od posebnog interesa su mi okruženja u kojima je odlučivanje potpuno distribuirano, a informacije u sustavu su nepouzdane ili djelomično nedostupne. Kako bih razvio efektivan algoritam za planiranje u takvom okruženju, planiram koristiti pristupe temeljene na konsenzusu i strojnom učenju. Osim svog primarnog područja istraživanja, povremeno se bavim i "swarm" robotikom te sustavima s diskretnim događajima.
U slobodno vrijeme većinom uživam u gledanju filmova i serija ili raznovrsnim društvenim igrama. Osim toga, povremeno se bavim i hobističkom elektronikom i tražim načine kako što jeftinije napraviti "smart home" po svojoj mjeri. Obožavam putovati, a nedavno sam se zainteresirao za bespilotne letjelice i izvan akademskog okruženja te učim o snimanju iz zraka kako bih svoja putovanja još bolje zabilježio i podijelio s drugima. Budući da sam ga trenirao preko 10 godina, najdraži sport mi je veslanje te i dalje povremeno nastupam na klupskim i studentskim natjecanjima. Zanima me gotovo sve vezano uz znanost i tehnologiju, a pogotovo ako se tiče svemirskih istraživanja ili aeronautike.
Studentica sam pete godine integriranog studija Farmacije. Područja mog interesa su ponajprije farmaceutska kemija i farmakologija. U prosincu 2020.godine sam odradila eksperimentalni dio diplomskog rada na Zavodu za farmaceutsku kemiju- sintetizirala sam Harmicine, derivate harmina i cimetne kiseline s potencijalnim antimalarijskim djelovanjem. U budućnosti bih se htjela baviti nečim sličnim, jer mi se svidio rad u laboratoriju, kao i sama neizvjesnost eksperimenta, a i zadovoljstvo kada isti i uspije. :)
Slobodno vrijeme volim provoditi u prirodi, s prijateljima i obitelji. Najviše volim šetati na svježem zraku i biciklirati. Također, volim čitati i tako upijati nova znanja. Najviše me inspirira slušanje glazbe.
Posljednje tri godine u sklopu studentskog znanstvenog rada bavim se kvali i kvanti analizom fenolnih spojeva maslinovih ulja autohtonih hrvatskih sorti (1H NMR, HPLC-DAD, UV-Vis) i utvrđivanjem njihovih in vitro bioloških učinaka (u tijeku :) ). U svojem diplomskom radu (sljedeći semestar) bavit ću se utvrđivanjem polimorfizama serotoninskog transportera i njihovim koreliranjem s određenim parametrima donora tkiva. Trenutno područje interesa mi je neuroznanost te bih rado nakon diplomiranja (drž' fige!) krenula u tom smjeru :)
Bavim se jahanjem zadnjih deset godina ii imam svojeg konjića O:) Also, mazim mačke za bespla.
Područje mog istraživanja u Nanoelectronics team-u na IST-u je implementacija kvantnog bita (qubit-a) u kvantnomehaničku veličinu zvanu spin. U našem konkretnom slučaju to je spin čestice pozitivnog naboja (šupljine). Ona se nalazi zatočena (ograđena energetskim barijerama) u nanodimenzionalnom prostoru (promjera tipično 100injak nm) zvanom "kvantna točka", u germanijevom poluvodiču. Qubiti su gradivne jedinice kvantnog računala. Kvanta računala su u današnje vrijeme izrazito popularno područje istraživanja, sa ulaganjima velikih tech kompanija, kao sto su Intel, Microsoft, Google, IBM... Jedan od glavnih razloga njihove popularnosti je eksponencijalno ubrzanje određenih tipova algoritama u odnosu na njihove klasične varijante. Mi smo do sada uspjeli implementirati single-qubite i radimo na njihovom povezivanju. Laboratoriji u sklopu Google-a i IBM-a su nedavno uspijeli demonstrirati određene kvantne algoritme na desecima povezanih qubita, koristeći drugačije platforme, kao sto je superconducting-qubit. Spin-qubiti imaju prednost u nizu parametera, kao što je duže vrijeme koherentnosti stanja qubita i lakše skaliranje, ali još treba naći zadovoljavajući način njihovog povezivanja. Potencijal šupljina u germaniju, kao npr. potpuno električna i brza manipulacija spina, se tek počeo otkrivati i za očekivati je razvoj u kompetentnu platformu kvantnog hardvera u narednim godinama.
Volim sportove generalno. Najviše igram nogomet i bavim se fittness-om/cross-trening-om, po nekim vlastitim programima. Dok sam bio u Zagrebu bio sam član i trenirao u Subosu, u Martinovci.
Zanima me RL, NLP, neuroznanost i ucenje. Kao presjek ovih podrucja, "embodied cognition".
Sviranje gitare i slusanje glazbe. Iz hobija, teme u medicini vezane na metabolizam. Kuhanje. Diletantsko ucenje jezika. Complexity science.
Istraživač sam na europskom projektu "Prilagodba mjera kontrole populacije komaraca klimatskim promjenama u Hrvatskoj" na Odjelu za biologiju, sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera. U sklopu projekta sudjelujem izradi naprednih populacijskih modela s ciljem optimizacije i poboljšanja trenutnih metoda kontrole populacija komaraca. Moj istraživački interes je primjena naprednih metoda iz područja strojnog učenja u biologiji, eko-toksikologiji i ekologiji. Uz navedeno istraživanje sudjelujem i u terenskom radu poglavito u području prikupljanja bioloških podataka putem daljinskih istraživanja (satelitske snimke, dronovi i različiti senzori) u kopnenim i vodenim staništima. Pored rada na terenu sudjelujem u raznim istraživanjima u laboratoriju poglavito mikrokozmičkim i mezokozmičkim istraživanjima raznih životinjskih modela. Student sam poslijediplomskoga studija biologije na zagrebačkom PMF-u.
U slobodno vrijeme bavim se planinarenjem, biciklizmom i šetnjom svojih pasa.
Kao bioinformatičar istražujem razne genome računalnim metodama. Posebno me zanima regulacija ekspresije gena, bilo nekodirajućim RNA, epigenetičkim značajkama ili 3D strukturom kromatina. Bavila sam se stvarno raznim temama, od istraživanja utjecaja transpozona na nastanak novih gena, preko utjecaja mikrobioma na razvoj bolesti, određivanja ishodišne stanice tumora do analize integracije virusa HIVa u genom, a trenutno se kao i svi - bavim i COVIDom. Drago mi je da sam imala toliko sreće baviti se računalnom genomikom jer mi omogućuje surasnju s vrhunskim svjetskim znanstvenicima iz udobnosti zagrebačkog ureda (i vlastitog doma).
Haha - bavila sam se sportskim plesom, trčanjem, bicikliranjem i crossfitom ali trenutno čekam prvo dijete tako da se bavim jogom i šetnjama :) Ne čitam knjige, gledam serije, znam vrlo malo općepoznatih stvari i zapravo me bilo kakav oblik znanosti stvarno veseli tako da ću to ubrojiti u hobi, pa jedva čekam čuti što rade ostali.
Primarno radim kao Area Manager gdje vodim projekte vezane za izradu sustava za personalizaciju sadržaja (Web Content, Newsletters, Social Media Campaigns, etc.) Zanimaju me teme vezane uz analizu podataka i strojnog učenja.
Vjerojatno stravstveni fanatik tajlandskog boksa u kojem sam 11 godina aktivno trenirao i pripremao se za pokoju borbu. U slobodno vrijeme vodim i grupne treninge.
I am currently a Head of Cloud at Memgraph. During and after graduation, I worked as a software engineer at Infobip where I collected all the engineering insights which helped me once I joined a startup called Powerlinx where I was their first engineering hire. I grew the Powerlinx engineering department, managed several data science projects, and worked on the implementation of various distributed systems. From Powerlinx, I moved to CIAL Dun & Bradstreet as a VP Engineering Leader where I managed and coordinated several international teams across many data science projects including risk scoring, partnership recommendations, and portfolio management. I enjoy creativity in the creation of internal processes for maximum team performance and efficiency.
My friends often say of me that I am "Jack of all trades, master of none". I like to read, learn, and explore different areas and topics, from nutrition, health, science, leadership to psychology and history. I have been practicing martial arts for 15 years and lately, I am more in self-defense activities like Krav Maga. My bicycle, with cycling as a hobby, is also my main transportation vehicle. When I need to relax, I am usually drawing (pencil technique) or creating illustrations in Illustrator.
Doktorirao sam lingvistiku na Sveučilištu u Sheffieldu (Velika Britanija), no trenutačno se znanošću bavim rijetko ili nimalo. Ako koga zanima, tema su mi bile morfološke dublete u hrvatskom jeziku. Radim u Hrvatskoj zakladi za znanost. Pratim pojedine znanstvene projekte i mlade istraživače, a u zadnje vrijeme radim na popularizaciji znanosti i promociji rada Zaklade i znanstvenika koje financiramo. Ako ste se pitali, ja se krijem iza Zakladine web stranice i Twitter profila :)
Izvan posla aktivno se bavim odbojkom. Udomitelj sam jednog četveronožnog stvorenja s kojim svakodnevno prelazim kilometre po nasipu.
Data scientist i kemoinformatičar koji piše doktorat u području prediktivne toksikologije. Po struci sam kemijski inženjer a doktorat radim na PMFu. Na poslu sam većinom u industrijskim projektima digitalizacije vezano za prediktivno održavanje pogona te nadziranje stanja pogona i alata. Projekte obično provodim do faze prototipa s fokusom na istraživačkom radu vezano za učenje iz podataka. Znanstveni interes mi je primarno u predikciji biološke i aktivnosti kemijskih spojeva iz njihovih struktura.
Slobodno vrijeme volim provoditi u prirodi, biciklirati i planinariti. Gledam filmove i netflix, u rijetkim trenucima rado slažem elektroniku. Prije lockdowna sam igrao društvene igre i kartao, što sam sad preusmjerio na PS4 i Witchera. Nisam neki kuhar, ali radim dobre čorbe.
Nedavno diplomirao dizajn medicinskih konstrukcija na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu na temu sučelja mozga i računala (BCI), konkretno prijedlogu poboljšanja uređaja koji nam omogućuju interakciju s računalom i drugim uređajima pomoću misli. Trenutno se pripremam za doktorat na temu primjene BCI tehnologije za upravljanje bioničkih proteza i interakcije u VR-u. Osnivač sam i voditelj tima Potential BCI koji je razvio platformu za jednostavan razvoj aplikacija za BCI uređaje, te sada radimo na primjeni novih rješenja za esport
Svoje slobodno vrijeme najradije provodim na moru, bilo u jedrenju, daljinskom plivanju ili podvodnom ribolovu. Volim putovati te su mi neke od dražih destinacija Island, Madeira i Capri, ali zbog očitih razloga, od 2020te putovanje avionom zamijenio sam spustom sa trail biciklom. Ove godine volio bih se početi baviti penjanjem.
Asistentica sam i doktorandica na Katedri za konstruiranje i razvoj proizvoda Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Moje primarno područje interesa usmjereno je na razumijevanje ljudskoga ponašanja s ciljem razvoja proizvoda i tehnologija prilagođenih čovjeku. U dosadašnjem sam se radu bavila istraživanjem utjecaja virtualnih okruženja na inženjere i aktivnosti koje provode pri konstruiranju. Daljnja istraživanja usmjerena su na primjenu neurofizioloških metoda (kao što je EEG) radi razumijevanja kognitivnih procesa inženjera te povezivanja konstruiranja i kognitivne neuroznanosti.
Slobodno vrijeme rezervirano je za tjelovježbu i filmove.
Asistentica sam u Laboratoriju za molekularnu virologiju i bakteriologiju u čijem su fokusu papiloma virusi čovjeka te njihova povezanost s karcinomima. Osobno se bavim tumorima glave i vrata. Zanima me postoji li razlika u proteinskim interakcijama onkoproteina E6 HPV-a ovisno o anatomskom području. Takva bi mi informacija mogla razjasniti različitost procesa kancerogeneze. Zanimaju me i ostala područja molekularne medicine, genske terapije i srodnih područja, a moja tiha želja i dalje je neuroznanost 🙂
U slobodno vrijeme obožavam putovati i planinariti 😊
Još od studija strojarstva se bavim robotikom, odnosno, upravljanjem autonomnim sustavima. Sve je započelo jednostavnim mobilnim robotima, preko autonomnih letjelica do samovozećih automobila na kojima danas radim. Na Institutu za automobilsku tehnologiju vodim projekt razvoja autonomnog vozila posebne namjene zajedno sa jos nekoliko partnera iz industrije, pri čemu pokrivam cijeli autonomy stack. S druge strane, istražujem problematiku poboljšanja performansi pojedinih modula autonomije kroz dubinsko učenje putem imitacije pri čemu AI uči kroz ekspertne, ali i latenciji-sklonoj teleupravljane demonstracije. Kad se ne bavim sa prethodne dvije točke, držim predavanja iz nekoliko kolegija vezanih uz autonomne sustave te mentoriram studente.
Općenito nemam puno vremena za hobije, no uvijek se nađe vremena za planinarenje, teniski meč ili (prepandemijsku) posjetu Biergarten-u. Čitam. Volim dobre razgovore o različitim temama s prijateljima, kolegama, ali i osobama koje ne poznajem.
3D printing, tehnologija koja omogućava izradu personaliziranih objekata kompleksnog oblika, privlači sve veću pažnju istraživača u farmaceutskoj i biomedicinskoj industriji. Do sada su 3D printingom izrađene višeslojne tablete koje sadrže nekoliko aktivnih komponenti, ljekoviti oblici s individualiziranim dozama lijekova, te brojni biomedicinskih uređaji. Pa ipak, industrijska implementacija 3D printinga usporena je zbog nedovoljnog broja materijala koji se mogu procesuirati putem ove tehnologije. Moj doktorat ima za cilj doprinijeti rješavanju ovog problema, i to kroz formulaciju biokompatibilnih i biorazgradivih sferičnih čestica, koje se mogu koristiti kao početni materijal u nekim vrstama 3D printinga, poznatima pod nazivom "binder jetting" i "selective laser sintering". Materijali koje formuliram također mogu u svojoj jezgri sadržavati bioaktivne komponente, što ih čini prikladnim za 3D printing tableta i impantanata. Uz formulaciju i 3D printing, područje mog znanstvenog interesa obuhvaća mikrofluidiku, te fizikalnu karalterizaciju prašaka i čvrstih ljekovitih oblika.
U slobodno vrijeme volontiram u britanskoj dobrotvornoj organizaciji Brilliant Club, koja potiče učenike skromnijeg imovinskog statusa, kao i one čiji roditelji nisu visokobrazovani, da nastave sa obrazovanjem na visokoselektivnim sveučilištima. U sklopu svog rada u organizaciji, držim tutoriale u britanskim državnim školama, u kojima đake upoznajem sa temomom svoga doktorata, te im pomažem da steknu različite akadamske vještine (poput akademskog pisanja). Osim toga, aktivna sam i u sveučilišnoj udruzi OPAD (Open Source Assistive Devices), u kojoj studenti različitih akademskih disciplina udružuju svoja znanja i izrađuju asistivne uređaje, koje potom doniraju potrebitoj osobi iz šire nottinghamske zajednice. Prošle godine moj angažman u udruzi uključivao je vođenje grupe studenata koji su radili na redizajniranu pulsnog oksimetra za pedijatrijsku upotrebu. Kada se želim opustiti, najradije planinarim, pokušavam (!) redovito trčati, bavim se pilatesom i yogom. Obožavam čitati, a trenutno se teško odvajam od knjiga Elif Shafak. Jako volim i jezike te psihologiju, pa se kada god stignem pridruži nekom (popularnom) predavanju ove tematike.
Mehanika zrnatih materijala - pijesak, snijeg, praskasti materijali, rude, odroni... Kad stoje ponasaju se kao krutine, kad krenu slicnije su kapljevinama, a prilikom rasprsivanja se ponasaju poput plinova. Moje istrazivanje se bavilo mjerenjem granularne temperature tj. fluktuacije brzine zrnaca prilikom tecenja uzrokovanog vibracijama. Tocnije, istrazivao sam fenomen granularne konvekcije koja je analogna konvekciji u npr. vodi.
Svako tolko me nesto novo primi pa istom brzinom pusti, ako ne i brze. Jack of all trades, master of one.
Bavim se problemom inverzne kinematikeu u robotici. Ovaj problem može biti opisan kao pronalaženje zakreta i trajektorija zglobova potrebnih kako bi neki dio robota dosegao željenu točku u prostoru, a u nekom obliku se pojavljuje u većini teških problema u robotici. Moje istraživanje bazirano je na obzervaciji da je problem inverzne kinematike zapravo instanca problema geometrije udaljenosti (distance geometry problem) koji se može pronaći u raznim područjima kao što je generiranje konformacija molekula ii lokalizacija senzora. Ovo omogućuje korištenje raznih interesantnih metoda iz tih prodručja kako bi se ovaj problem riješio učinkovito i točno.
U slobodno vrijeme igram nogomet, vozim bicikl i filozofiram o temama o kojima ne znam skoro ništa.
Student medicine 3. god. Dio vodstva sekcije za neuroznanost. Još nisam uključen u neko znanstveno istraživanje, ali nadam se da ću ove godine dobiti priliku da se uključim. Za sada me zanima općenito neuroznanost i bilo kakvi projekti vezani uz to područje. Želim naučiti više o poveznici računalnih tehnika obrade podataka i neuroznanosti, pa tako i stvaranju jednostavnijih i bržih metoda kojima bi se optimizirala buduća istraživanja.
Treniram hokej na travi, otvoren za bilo kakve sportske aktivnosti. U slobodno vrijeme sviram klavir, gledam anime, filmove, serije. Uvijek za druženje i dobar game night.
Zadnjih nekoliko godina aktivno se bavim istrazivanjem primjenjenih mikrovalova i visokofrekventnih elektronickih sklopova u biologiji, kemiji te medicini. Radim na istrazivackom institutu imec u Belgiji i sveucilistu KU Leuven, gdje sam doktorirao 2018. te sam sad gostujuci profesor. Zajedno s prof. Nauwelaersom vodim podgrupu na nasem zavodu te aktivno pisem nove istrazivacke projekte i stvaram internacionalne suradnje s drugim sveucilistima i tvrtkama.
Slobodno vrijeme posvecujem svojoj obitelji, posebno malom sincicu, prijateljima te ucenju o drugim podrucijima znanosti. Isto tako u slobodno vrijeme bavim se elektronikom, stolnim tenisom i putovanjima dok je moguce.
Zahtjevi smanjivanja dimenzija i povecanja brzine elektronickih komponenti koje trenutno imamo nisu zauvijek odrzivi. Jedan od predlozenih puteva ka boljoj elektronici je spintronika gdje se umjesto naboja koristi spin elektrona za pohranu, manipulaciju i prijenos informacije. Moje istrazivanje se bavi proucavanjem spinske akumulacije u grafenu na sub nanometarskim skalama. Neka od pitanja na koja pokusavamo odgovoriti su kakav je utjecaj strukture materijala, necistoca i defekata na spinsku propagaciju u materijalima kao sto je grafen. Neki od znanstvenih interesa izvan mog podrucja su razvoj znanstvene opreme, nove metode mjerenja i interdisciplinarni projekti.
Ako itko ikad ovo bude citao, cesto me se moze cuti u Penkalinom podcastu gdje ne otkrivam apsolutno nikakve detalje o tome sto radim u slobodno vrijeme, ali svejedno poslusajte :D.
Donedavno sam radio u Zavodu za ornitologiju HAZU kao ornitolog. Tamo sam odradio i doktorat koji upravo dovršavam. Bavio sam se istraživanjem i zaštitom čigri koje se gnijezde u okolici Zagreba. Koristili smo uređaje za satelitsko praćenje kako bi istražili kretanje čigri u nestabilnim uvjetima koje im je nametnula ljudska regulacija vodotokova. Sad radim u Zavodu za zaštitu okoliša i prirode MIGNOR kao stručni savjetnik na projektima planiranja upravljanja zaštićenim vrstama i staništima. A u bliskoj budućnosti čini se da me očekuje hvatanje u koštac s uslugama ekosustava : )
Ptice su mi i posao i hobi - rado provodim slobodno vrijeme u prirodi, promatrajući i slušajući ptice, a s vremena na vrijeme podučavam i druge o pticama. Čim uhvatim malo više vremena (dovršetkom doktorata) planiram se ozbiljnije pozabaviti glasanjima ptica, složiti vlastitu zbirku i napraviti prvi pravi ključ za prepoznavanje glasanja ptica Europe. Osim ptica rado i redovito trčim, plivam, planinarim, skijam, treniram Krav Maga, čitam, učim svirati gitaru, igram DnD i društvene igre. Tuitamo se nađem s kolegama i raspravljamo o osnivanju komore biologa, a nedavno sam počeo koketirati i s idejom da ponudim svoje usluge poznavanja sektora zaštite prirode jednoj političkoj opciji. A tu su naravno i ljubav, obitelj i prijatelji : )
Bavim se računalnom fizikom materijala. Konkretno, cilj mi je uz pomoć velike količine podataka iz publikacija otkriti nešto novo o svojstvima amorfnih materijala. Kako bih pribavio te podatke, zajedno s kolegama, razvio sam software za automatsku ekstrakciju podataka iz teksta i tablica u fizikalnim znanostima.
Čitam knjige, bavim se fotografijom, sportom i druženjem s prijateljima. Jedan sam od osnivača Croatian Society-ja u Cambridge-u, bavio sam se veslanjem i veslačkim suđenjem i razno raznim polu-poslovnim aktivnostima.
Tema mog doktorata je koordinacija u vise-robotskim sustavima. Konkretno, fokusiram se na misije koje ukljucuje vise-robotske zadatke, tj. zadatke koji zahtijevaju vise robota koji ih istovremeno izvrsavaju. To je veliki izazov opcenito, a pogotovo u distribuiranim sustavima u kojima svaka jedinica posjeduje samo lokalno znanje o svojoj okolini. To je znanje potrebno efikasno iskomunicirati s ostalim clanovima ne bi li saznali sto je vise moguce o sustavu. Tek se onda mogu dogovoriti tko ce zajedno izvrsavati koji zadatak.
Veliki sam ljubitelj putovanja, pogotovo onih izoliranih i kulturno razlicitih dijelova svijeta. Obozavam planinarenje, via ferratu, penjanje i slicne aktivnosti koje ukljucuju visine. Zimi skijam i sanjkam, a u toplijem dijelu godine plivam i uzivam u adrenalinu s kanjoningom. Clan sam TEDx Klagenfurta i aktivno sudjelujem u osmisljavanju programa za nas event koji se odrzava svake godine i ukljucuje 500+ ljudi.
Razvoj proizvoda, elektronike, gaming industrije, naftna oprema.
Astrofotografija, Kiteboarding, Skijanje, Trčanje, Airsoft, Letenje.
Bavim se teorijskom fizikom. Specifično, numeričkim metodama u simulacijama kvantnih sistema i kvantnih računala, često uz korištenje metoda strojnog učenja. Također, istražujemo načine na koje se strojno učenje može integrirati sa postojećim metodama za kvantnu kemiju i fiziku čvrstog stanja.
Van globalne pandemije, do nedavno sam se bavio kompetitivnom debatom. Također sam uključen u popularizaciju znanosti. Ako želite popričati o bilo čemo od tog dvoje, bilo bi mi drago. :-)
Bavim se dubokim učenjem za procjenu kreditnog rizika. Zanimaju me teme strojnog učenja i kvantitativnih financija.
Biciklizam, trčanje, povremeno planinarenje.
Diplomirao sam računarstvo na FER-u i doktorirao matematiku na PMF-u, a najviše me zanima povezivanje znanosti i industrije. Trenutno radim na implementaciji SpaceTime baze za spremanje i obradu raznih podataka koji imaju prostornu (x,y) i vremensku (t) komponentu. Uspjeli smo napraviti bazu koja je 10-1000 puta brža* od trenutnih state-of-the-art tehnologija i indeksa koji se za to koriste (*potvrdio Ericsson).
Volim se baviti sportom (nogomet, skijanje) i pratiti ga (nogomet). Obožavam kvizove i pročitati dobru knjigu, pogotovo o svemiru. Već 17 godina volontiram u svojoj Gimnaziji Andriji Mohorovičića, u kojoj vodim grupu za nadarene matematičare. Uz dvoje djece slobodnog vremena zapravo i nema puno, tako da je ovo manje-više to :)
Bavim se istraživanjem i razvojem u robotici, s fokusom na autonomnu navigaciju vozila za prijenosa tereta. Jednostavnije rečeno, programiram viličare koji mogu voziti sami. Počeo sam kao istraživač na FERu, a prije dvije godine s kolegama sam osnovao startup koji se komercijalizira softver za autonomnu navigaciju.
Volim voziti bicikl, trčati, penjati, igrati košarku i baviti se judom.
Reinforcement Learning, Computational Neuroscience, Medicine & Measurements.
Crossfit, puno kave i knjige.
Ne bavim se istraživanjem već pišem diplomski, molekularna dinamika bioloških tvari. Ako se bavite neuroznanosti ili čim drugim primljenjenim i interdisciplinarnim, zanimat će me što imate za reći. Također su mi zanimljivi međunarodni odnosi. Jako dugo sam se bavila popularizacijom znanosti.
Bavim se uzgajanjem povrća na svom balkonu i pečenjem kolača, te fotkanjem tih svojih biljaka i kolača. Volim čitati sve i svašta (a najviše sf i fantasy), možda počenem i pisati u nekom trenutku, ali ne još. Često organiziram online turnire ili druženja uz društvene igre pa ako netko traži ekipu za igranje, slobodno se javite ;)
Još uvijek istražujem na kojem području biologije bih se zadržala i tražim nešto što će me jako zainteresirati. To je jedan od razloga zašto se i prijavljujem na Mutimir.
Volim provoditi vrijeme u prirodi, planinariti, voziti bicikl, fotografirati, istraživati različite kulture u okuse.
Docentica sam na Zavodu za primijenjenu matematiku na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirala sam 2013. godine u polju matematika na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Moj glavni znanstveni interes je kombinatorika, konkretnije, teorija dizajna i konačna projektivna geometrija. Bavim se proučavanjem dizajna nad konačnim poljima, kodova, dekompozicija grafova, t-dizajna itd. Posvećena sam razvoju novih metoda za računalnu konstrukciju konačnih kombinatornih struktura. Provela sam zimske semestre 2011./12. i 2013./14. kao gostujuća istraživačica na Sveučilištu u Gentu u Belgiji. Aktivna sam u popularizaciji znanosti, 2019. godine primila sam Državnu nagradu za znanost za popularizaciju znanosti. Koordinatorica sam za FER za projekt "The CALIPER project: Linking research and innovation for gender equality" (Obzor 2020) i članica sam upravnog odbora projekta "European Network for Gender Balance in Informatics" (COST).
U slobodno vrijeme volim se družiti, baviti jogom, posjećivati europske muzeje moderne umjetnosti te se smijati Sebastianu Maniscalcu.
Radim kao asistent na Zavodu za animalnu fiziologiju, koji je dio Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, gdje držim vježbe iz predmeta Animalna fiziologija, Neurofiziologija te Neurofiziologija i endokrinologija. Studentica sam treće godine Doktorskog studija biologije, a moj doktorat dio je projekta Hrvatskog instituta za istraživanje mozga te spada u područje neuroznanosti. Naslov teme doktorata je Neurokemijska i molekularno-genetička podloga promjena u eksploratornom ponašanju štakora nakon neonatalnog izlaganja hipoksiji.
U slobodno vrijeme volim se družiti s prijateljima, putovati, planinariti, a kad imam priliku i raditi u vrtu (iako mi je zasad specijalnost samo plijevljenje korova :).
Student sam zadnje godine diplomskog studija u Parizu, zanima me nelinearna fizika i dinamika fluida i njihovo eksperimentalno proučavanje. Nedavno sam radio na istraživanju levitacije viskoznih tekućina i Arhimedovog zakona, što je rezultiralo objavom u znanstevnom časopisu Nature. U istraživanju smo pokazali da je moguće stabilizirati plutajuće predmete na obje površine levitirajuće tekućine. Uz to sam radio na eksperimentalnom pručavanju linearnih i nelinearnih valova na površini torusa. Također sam osnivač Šesterokuta, prvog online natjecanje iz fizike i matematike za učenike srednjih škola, i administrator natjecanja iz fizike za srednje i osnovne škole.
U slobodno vrijeme (kojeg nema puno) najviše čitam, SF, klasike, povijest znanosti i slično. Informiram se o političkim događanjima, učim jezike (trenutno ruski), a posljedica lockdowna u Parizu je i to da sam počeo peći kolače :) Kad stignem, bavim se i izradom plastičnih maketa.
Šire područje mog interesa jest nuklearna astrofizika. Grubi prikaz rada znanstvenika u tom području bio bi; pokušaj opisivanja nuklearnih procesa u astrofizičkim okruženjima primjerice zvijezdama ili supernovama. Jedan od glavnih ciljeva područja jest što pravilnije modeliranje nastanka i razvoja kompozicije elemenata u svemiru. Trenutno uže područje mog rada jesu nuklearne reakcije lakih jezgara, odnosno elemenata čiji broj nukleona (protona i neutrona) ne prelazi brojku 20. Preciznije, moja grupa suradnika usredotočena je na jednu specifičnu strukturu koja se pojavljuje u mnogim lakim jezgrama. Ta se struktura naziva klasterskom ili grozdastom i označava je grupiranje dijela nukleona unutar jezgre u manje podjedinice. Najčešća podjedinica jest jezgra helija odnosno klaster dva protona i dva neutrona koji se često naziva i alfa česticom. Dakle, naš je posao eksperimentalno istraživanje klasterskih struktura u lakim jezgrama koje se provodi u akceleratorskim postrojenjima induciranjem sudara raznih jezgara.
Van znanstveni interes u kojeg ulažem najviše vremena jest glazba. Završio sam srednju glazbenu školu i pri izboru fakulteta postojale su samo dvije opcije koje sam ozbiljno razmatrao; glazbena akademija i studij fizike. Trenutno najaktivniji glazbeni projekti u kojima sudjelujem jesu pjevački zbor PMF-a "Cantus Naturae", u kojem vršim dužnost dirigenta i umjetničkog voditelja, i ansambl uličnih svirača "jeboton ansambl" u kojem sviram melodiku i pjevam. Osim glazbe, u umjetničkom sam području zainteresiran i za književnost, preciznije za pisanje pjesama i znanstveno-fantastičnih romana. Što se tiče znanstvenih interesa koji nisu usko vezani za moje trenutno područje rada, najviše me zanimaju ekonomija i politička filozofija s fokusom na funkcioniranje države kao entiteta odnosno međuovisnost i međuigru javnih i privatnih struktura i interesa.
Evolucija i medicina naizgled su dvije odvojene discipline, no većina smrti u populaciji povezana je sa bolestima koje evoluiraju. Infektivna stanja i maligna oboljenja dinamicne su bolesti koje se postupno adaptiraju na selekcijski pritisak naše terapije čineći ju ne efektivnom. U svojem istraživanju koristim matematičko/ računalno modeliranja evolucijske karcinoma i metode iz eksperimentalne evolucije sa ciljem razvoja dinamične dijagnostike i terapije koja uzima u obzir evolucijsku dinamiku bolesti.
U slobodno vrijeme gledam You Tube
Upravo sam doktorirao kognitivnu neuroznanost na EPFL-u, a pozadina mi je racunarstvo (preddiplomski na FER-u i diplomski KIT-u, u Njemackoj). U sklopu doktorata sam istraživao tehnološki-inducirane promjene stanja svijesti kod zdravih ljudi, s naglaskom na istraživanje halucinacija „čujenja glasova“, koje se često javljaju u shizofreniji. U sklopu doktorata sam proveo i 6 mjeseci u Centru za Neuromodulaciju na Ohio State Universityju (OSU), gdje sam razvijao VR tehnologije koje se koriste u neurokiruskim istrazivanjima.
Veliki sam zaljubljenik u putovanja - obisao sam 36 drzava do sad - u prirodu, narocito planinarenje i skijanje, ali i sve aktivnosti iole vezane uz adrenalin. Volim znanstvenu fantastiku i distopijske filmove, i pogledam barem jednu epizodu Prijatelja tjedno.
Bavim se primjenom kvantitativnih metoda (pogotovo namijenjenih za uzročno-posljedično zaključivanje i multilevel modela) te strojnog učenja na probleme u društvenim znanostima, javnom zdravstvu i medicini. U suradnji sa skupinama u IBM Research, Microsoft Research, Columbia University, Brown University, Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo te drugim institucijama, istraživao sam ili trenutno istražujem: uzorke asocirane sa zlouporabom opijata nakon operacija; mehanizme političkog odabira i prezentacije sadržaja u masovnim medijima; odbijanje cijepljenja; rasne nejednakosti u moralitetu od COVID-19 u Brazilu te rizik teškog oblika bolesti za trudnice; posljedice (ne)dostupnosti lokalnih medija na legislativne poteze predstavnika u američkom parlamentu; predviđanje izbora temeljem nereprezentativnih online anketa; povezanost medijiske pozornosti te vrijednosti nogometnih transfera, etc. Formalno sam obrazovan u podatkovnoj znanosti ("data science") na Columbia University u New Yorku, a prije toga u filozofiji (analitičke tradicije) i ekonomiji na Brown University u Providenceu (RI, USA).
-
Moje područje zanimanja je slatkovodna mikrobiologija i astakologija. Bavim se slatkovodnim deseteronožnim rakovima i patogenima povezanima s njima. Dosada sam istraživala bolest račju kugu uz naglasak na biokontrolu. Iako većinu vremena provodim u labosu, bavim se i terenskim radom koji ponajprije uključuje lov rakova.
U svoje slobodno vrijeme čitam knjige, gledam filmove i serije. Velika sam ljubiteljica kinematografije. Imam i dvije mačke. Uz same rakove, interesiraju me i ptice i nikada ne prepoštam priliku za "bird watching".
Moja pozadina je električno inženjerstvo, ali zanimaju me biomedicinske primjene. Trenutno radim na nekoliko takvih stvari u sklopu svog doktorata. Radila sam na razvoju uređaja koji uz pomoć raznih fiziološki signala (ECG; RSP, PPG, SKT itd) detektira kognitivni stress. Druga stvar kojom se bavim je detekcija epileptičkih napada koristeći EEG. Ideja je koristiti pristup strojnog učenja koji je lakše interpretabilni, npr. EEG signal se reprezentira nizom simbola koji predstavljaju informacije za koje se vjeruje da su relevantne za prepoznavanje napadaja (npr. entropija, frekvencijski spektar, amplituda itd). Na ovaj način pokušavamo minimizirati osjetljivost na šumove te smanjiti memorijske i računske zahtjeve. U budućnosti planiramo koristiti ovaj pristup u kombinaciji sa hyperdimensionalnim computingom (HD computing) za aplikaciju na nosivim uređajima.
Pa u slobodno vrijeme želim toliko toga da me to više umori nego posao XD. Jako volim outdoor stvari tako da svaki vikend sam negdje u planinama (skijanje, penjanje, bicikliranje) ili na jezeru (jedrenje). Jako volim fotografiju i video, pa sada učim raditi snimke dronom. DIY je moj pristup životu (što nije baš uvijek najbolje), ali volim sve pokušati sama napraviti i znati, za sada je to najviše kroz izradu namještaja, crtanje, ukrase razne, prenamjena stvari itd.. I obožavam cvijeće, uskoro će mi stan biti poput džungle, ali to zelenilo me puni energijom :) I bavim se Penkalom koja oduzima zapravo većinu mog slobodnog vremena trenutno, ali vjerujem da je potrebno trenutno..
Bavim se primjenom metoda strojnog učenja u psihijatriji sa ciljem reklasifikacije psihijatrijskih bolesti. Zašto? Psihijatrijski poremećaji vrlo su heterogeni u pogledu simptoma, tijeka bolesti i bioloških procesa, a njihova klasifikacija i liječenje i dalje se oslanjaju gotovo isključivo na simptome, tj. kriterije definirane u međunarodnim priručnicima (DSM). Kako danas generiramo puno više podataka nego ikad prije, znanstvenici u tom području pokušavaju naučiti više od onoga što piše u priručnicima, a posebno koji su to biološki mehanizmi koji su možda odgovorni za razvoj ili tijek bolesti. Razna istraživanja pokazala su da se postojeće kategorije bolesti ne slažu najbolje sa kompleksnom biološkom pozadinom, pa tako i zapravo onemogućuju napredak u liječenju. I zato želimo uz pomoć metoda strojnog učenja i statistike vidjeti možemo li pronaći grupe pacijenata koje su homogenije, koje će nam pomoći da bolje razumijemo temeljne mehanizme psihijatrijskih bolesti i najbitnije – prilagodimo liječenje potrebama pojedinaca.
U slobodno vrijeme volim citati, plesati, bavit se sportom generalno. Volim planinarenje i skijanje i sretna sam sto su u Bavarskoj, gdje trenutno zivim, mnoge divne planine jako lako dostupne. Volim se opustiti uz dobar film, a u zadnje vrijeme mi je opustajuc hobi postao i kuhanje, u kojem najvise uzivam kad raspalim glazbu i radim nesto novo i ludo :)
Primarno se bavim razvojem software-a za motorna vozila. U vremenu 2013. do 2019. to je uključivalo niz projekata u području automatskog parkiranja, upravljanja električnom mrežom vozila i razvoja korisničkih funkcija platforme kod jednog od velikih njemačkih dobavljača autoindustrije. 2019. sam se vratio u Zagreb te u tvrtci Visage Technologies radim na temama obrade slike i prepoznavanja sadržaja za potrebe autonomne vožnje s naglaskom na zadatke funkcionalne sigurnosti.
U slobodno vrijeme sam često zaokupljen nekim većim ili manjim DIY projektima, ovisno o prilikama i potrebama. Kad nisam, vjerojatno negdje planinarim ili vozim bicikl, po zimi skijam ili kližem. Do 2020. sam se bavio i dvoranskim penjanjem i trenirao društvene plesove te nastojao svake godine posjetiti barem tri nova grada. Dobra hrana i piće me uvijek mogu oduševiti, bilo da kuham sam, isprobavam neki novi restoran ili jednostavno s kolegama nakon posla nakon posla probati novo pivo "što su ga taman ovaj tjedan priključili".
Područje mog istraživanja je robotika, trenutno su to multiagentski sustavi s letjelicama.
Slobodno vrijeme iskorištavam da se čim više krećem pa se bavim trčanjem, bicikliranjem i plivanjem i naravno tu i tamo volim pročitati dobru knjigu.
Ja sam Ana, zavšila sam eksperimentalnu fiziku i radim kao inžinjer za optiku u osječkom startupu Orqa, gdje sam zadužena za dizajn optičkih sustava za FPV (first person view) naočale koje proizvodimo. Osim samih FPV.One gogli koje su naš flagship proizvod, u Orqi se bavimo istraživanjem i razvojem pratećih tehnologija vezanih uz FPV i RR (remote reality = udaljena stvarnost) poput HMD-a (head-mounted display), dronova i prijenosa signala ultraniskih latencija. Dinamika rada na projektima te svakodnevna izloženost stručnjacima iz područja vrlo različitih od moga samo su dio šarma rada u R&D-ju. Kroz zadnjih godinu i pol dana koje sam provela u Orqi, od potpune početnice pune volje i želje za učenjem došla sam do nekoliko vlastitih prototipiranih dizajnova koji čekaju svoju primjenu u našim budućim proizvodima. Zanimljivo je da nisam bila svjesna da postoji zanimanje dizajnera leća dok mi ova pozicija nije bila ponuđena. No zvučalo je uzbudljivo, pa sam se primila knjige i bacila na učenje. U međuvremenu sam se potpuno zaljubila u dizajn leća i u skoroj budućnosti nadam se upisati doktorski studij iz optike.
U slobodno vrijeme treniram japansku borilačku vještinu aikido, koja se zasniva na principima nenasilja te kao i ostale istočnjačke borilačke vještine uči disciplini i poštovanju prema sebi i drugima. Volim raditi s rukama, pa tu i tamo izradim nešto kreativno u drvetu. Pirografija mi je najdraža tehnika ukrašavanja. Za vlastite praktične projekte koristim i znanje o optičkim sustavima... Cilj mi je od starih odbačenih leća iz neispravnih kamera, projektora i sl. izraditi funkcionalne optičke instrumente. Uživam u čitanju. Od beletristike su mi najdraži SF i fantasy žanrovi. Trenutno me čeka 5. nastavak serijala Dine, od Franka Herberta. Najdraži fantasy pisac mi je Neil Gaiman - imam osjećaj da njegovi svjetovi nisu namijenjeni za eskapizam, on koristi neobičnosti da naglasi ono ljudsko u svima nama, i sve uz suptilnu dozu humora i macabre elemenata. Volim čitati i poeziju (Byron, Frost,...) te pokoje filozofsko djelo (Pisma Luciliju, Hagakure, Knjiga pet prstenova,..). Pretežno slušam rock i metal 60-ih, 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća (Dio, Black Sabbath, Ashbury, Crimson Glory, Rhapsody, David Bowie, Alice Cooper, Dire Straits...), iako ima i modernih bendova inspiriranih tim razdobljima koji ne zaostaju kvalitetom (Hällas, Lucifer's friend, Ghost...).
Zaposlen sam kao istraživač u Laboratoriju za autonomne sustave i mobilnu robotiku na Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Na trećoj sam godini u području robotike s fokusom na metode optimizacije trajektorija za planiranje gibanja robota u visokodimenzionalnim prostorima. Prvenstveno sam usmjeren na istraživanje i razvoj metoda za planiranje gibanja robota s visokim stupnjem slobode (poput mobilnih manipulatora ili humanoida) koje generiraju glatke i prirodne putanje robota u složenim i dinamičkim okruženjima. Zanima me i razvoj naprednih metoda percepcije te primjena metoda učenja u problemima robotike. U širem kontekstu, cilj je moga istraživanja ostvariti autonomiju robota koja je sigurna za okolinu.
-
Moje glavno područje istraživanja i razvoja u firmi Gideon Brothers su algoritmi za lokalizaciju robota i mapiranje njegove okoline. Susreo sam se sa raznim senzorima montiranim na mobilne robote te radio na kalibraciji, razvoju algoritmima mapiranja, integraciji i testiranju robotskog sustava. Pri integraciji LIDAR senzora radio sam na driver-u istog, a u sklopu rada sa kamerama sam se upoznao sa obradom slike te područjem računalnog vida. Dotakao sam se 3D rekonstrukcije prostora te kalibracije više senzora. Veliki sam ljubitelj ROS-a (Robot Operating System). U slobodno vrijeme slušam predavanja raznih područja (duboko učenje, kvantno računarstvo, matematika, automatika, računalna grafika, ...)
U slobodno vrijeme sam jedan od voditelja u udruzi za edukaciju djece u području STEM-a (STEMALICA). Želimo potaknuti djecu na kreativni način razmišljanja te upoznati ih sa inženjerskim pristupom problemu prije doticaja sa srednjom školom i fakultetom. Upoznajemo ih sa alatima poput Skratch-a, Lego Mindsorms-a, Python-a i Arduino-a. Za razonodu volim trčati i igrati nogomet. Uvijek me interesirao razvoj video igara.
Istražujem magnetske strukture nanometarskih veličina s ciljem otkrivanja novih magnetskih fenomena, poboljšanjem postojećih magneta i izradom novih magnetskih materijala. Nanometarske magnetske strukture nastaju iz atomske strukture materijala te imaju utjecaj na makroskopski učinak magneta. Na primjer, u ultratankim magnetskim slojevima poput Co-Pt-Ni slojeva nastaju topološki složene magnetske strukture koje se mogu koristiti za pohranu podataka, dok se trajni magneti poput Sm-Co magneta koriste za pretvorbu energije, magnetsku rezonancu i električne automobile. Atomsku strukturu materijala istražujem pomoću skenirajuće transmisijske elektronske mikroskopije (STEM) i tomografije atomske sonde (APT), dok magnetsku strukturu istražujem pomoću Lorentzove transmisijske elektronske mikroskopije (LTEM) i elektronske holografije. Teoriju i eksperimente povezujem pomoću mikromagnetskih simulacije koje predviđaju nove fenomene i interpretiraju eksperimentalne rezultate.
Volim planinariti, biciklirati, kuhati, provoditi vrijeme sa životinjama, učiti jezike, te se bavim LGBT aktivizmom. Osim hobija, angažiran sam u edukaciji mladih, ponajprije kroz rad sa Summer School of Science.
Tumori su drugi najčešći uzrok smrti na svijetu unatoč dugoj povijesti globalnih napora i investicija u istraživanja raka i razvoj terapeutika. Velika genetička raznolikost i nestabilnost tumora jedan su od glavnih razloga zbog kojih su se dosadašnji pristupi u liječenju pokazali samo djelomično uspješni ili potpuno bezuspješni. Nedavna otkrića postojanja imunoloških kontrolnih točki dovela su do revolucije u liječenju. Melanom, rak kože koji nastaje zloćudnom transformacijom melanocita, koji je posebno rezistentan na klasične terapije sada je moguće liječiti u čak polovice pacijenata. Ipak, polovica melanoma ne odgovara na terapije inhibicije kontrolnih imunoloških točki zbog primarne ili stečene otpornosti, razumijevanje čijih mehanizama je danas u centru znanstvenih istraživanja. Activin-A jedan je od transformirajućih faktora rasta čija je ekspresija povećana u melanomu i drugim tumorima. U svom doktoratu, cilj mi je opisati način na koji ovaj protein utječe na imunološku kontrolu melanoma i istražiti njegov utjecaj na odgovor na imuno-terapije, te način na koji je Activin-A u tkivu aktiviran.
Privatno, poseban interes ulažem u promicanje etničke i rodne ravnopravnosti u akademiji kroz djelovanje u odboru na fakultetu. U slobodno vrijeme uživam u čitanju i raznim rekreativnim aktivnostima kao što su trčanje, odbojka na pijesku, planinarenje i drugo. Volim se odmoriti uz dobro društvo i društvene igre.
Područje istraživanja obuhvaća visokonaponsku i srednjenaponsku sklopnu opremu (prekidače, rastavljače, zemljospojnike). Unutar navedenog, usko područje djelovanja povezano je s područjem elektromagnetizma te obuhvaća razvoj proračunskih metoda povezanih s električnim lukom i teorijom električnih kontakata.
Slobodno vrijeme provodim uglavnom baveći se sportom. Dugi niz godina trenirao sam stolni tenis, a želja za tim sportom nije splasnula niti danas pa ga trenutno i dalje igram rekretivno 2 puta tjedno. Osim stolnog tenisa, velik sam poklonik šaha i rijetko se događa da prođe koji dan bez odigrane partije.
Diplomandica sam sveučilišnog studija Biotehnologije u medicini na Odjelu za biotehnologiju. Zanima me područje neuroznanosti te volontiram u Laboratoriju za molekularnu neurobiologiju. Laboratorij se bavi istraživanjem molekularnih i staničnih procesa neuroregeneracije i neurodegeneracije putem in vitro životinjskih modela oposuma (Monodelphis domestica), kultura neuralnih matičnih stanica i suvremenih tehnika mikroskopiranja. Središnji živčani sustav sisavaca započinje s razvojem u ranom embrionalnom periodu, a prestaje ubrzo nakon rođenja. Oposumi se rađaju u vrlo nezrelom stadiju razvoja SŽS te posjeduju sposobnost regeneracije leđne moždine nakon ozljede tijekom prva dva tjedna razvoja. Nakon tog perioda, sposobnost regeneracije opada te se u potpunosti gubi u zrelom organizmu. Dobno-ovisnim morfološkim i funkcionalnim ispitivanjima oposuma s mogućnošću i nemogućnošću regeneracije, istražujem ulogu staničnog okoliša na mehanizam odgovora na ozljedu SŽS.
U slobodno vrijeme volim volontirati i baviti se vanjskim sportovima. Berem cvijeće, gledam zalaske sunca, plešem kad kuham i svugdje tražim mačke, rozo i glitter.
Zanima me područje robotike koje pokušava razumjeti okolinu robota. Točnije, interesira me estimacija gibanja robota prostoru, estimacija izgleda prostora kojim je robot prošao tijekom svog gibanja i estimacija odnosa položaja robota u odnosu na poznate stvari iz okoline. Stereo kamere su senzor s kojima sam dosad najviše radio. Razlika između njih i običnih kamera je mogućnost dobivanja informacija o dubini scene na slici. Osim stereo kamera, zanimaju me i obične/monokularne kamere i ostali senzori kojima je moguće odrediti lokaciju robota u poznatom prostoru. Trenutno završavam rad na projektu u kojem je pomoću skupa kamera trebalo odrediti lokaciju radnika u automatiziranom skladištu.
U slobodno vrijeme volim planinariti, voziti bicikl, penjanje po stijeni (i po umjetnoj u dvorani i po pravoj vani), žongliranje, hodanje po užetu i bilokakvu aktivnost koja se može obavljati u prirodi.
biofizika, mehanika
tango
Trenutno sam na trećoj godini smjera Biologija na Biološkom odsjeku PMFa. Područja od mog najvećeg interesa su mikrobiologija, mikrobna ekologija, imunologija te genetika. No, interes ne staje tu, radim na vještinama iz molekularne biologije opčenito, ali mi je oduvijek draga i zoologija pa se uz faks bavim herpetologijom i entomologijom. Da upotpunim širinu kad god sam na terenu berem bilje za herbarij i vježbam morfologiju te determinaciju biljaka.
Omiljeni su trenuci provedeni s ekipom, bilo to u prirodi ili u kavani. Cijenim i vrijeme provedeno nasamo koje trošim čitajući, gledajući filmove ili uz gaming. Rekreativni pokušaji bavljenja filozofijom. Kad uspijem volontiram, uglavnom u udrugama povezanima s biologijom. Kao razbibrigu volim fizičke aktivnosti i sportove npr. planinarenje, vožnju biciklom, badminton i boks. Ali nije baš sve zdrav život, tu su i izlasci, koncerti itd. Bolje od svega su dobra zezancija i beskonačne rasprave.
Studentica sam druge godine doktorskog studija iz neuroznanosti i glazbe na Sveučilištu u Torontu. Prije toga, diplomirala sam klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu te završila poslijediplomski studij muzikoterapije u Engleskoj. U želji za daljnjim razvijanjem kliničkog i znanstvenoistraživačkog rada, radila sam kao znanstvena novakinja u njujorškoj bolnici Mount Sinai te pohađala specijalistička usavršavanja iz područja neuroznanosti. Fokus mi je na istraživanju neuronskih mehanizama koji podupiru razvoj i neuroplastičnost slušno-motoričkog sustava, te njihovu primjenu u kliničkom okruženju.
Prebiranje po tipkama i žicama raznih instrumenata. Uređenje interijera i fotografija.
Moje podrucje rada i interesa je medicinska kemija. Trenutno radim kao znanstveni suradnik - medicinski kemicar u CRO kompaniji, konkretnije bavim se sintezom potencijalno biloski aktivnih spojeva. Zainteresirana sam za proces istrazivanja i razvoja lijekova u farmaceutskoj industriji od racunalne kemije, preko sinteze do farmakologije.
Trenutno, slobodno vrijeme provodim u krugu prijatelja ili uz Netflix. Osim medicinske kemija zainteresirana sam za marketing u farmaceutskoj industriji.
Specijaliziram anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu što, s obzirom na COVID, znači da se profesionalno bavim preživljavanjem kaosa. Pošto specijaliziram tek nešto manje od godinu dana, znači da sam još i loš u spomenutom kaosu. Kada to sve završi nadam se upisati doktorat iz neuroznanosti s fokusom na računalnu neuroznanost. Inače volim sve što vole mladi; biostatistika, strojno učenje, "data science" (što god to značilo ovih dana) i funkcionalna neuroznanost. Vjerujem u razvijanje usko-specifičnih custom rješenja pa se nadam pokrenuti lokalnu automatiziranu data mining analitiku na svom i srodnim odjelima.
Nakon posla volim pobjeć u prirodu i ignorirat odrasle obaveze. Krenuo sam prije par godina s planinarenjem pa prešao na penjanje. Završio sam speleo školu godinu nakon, a u zadnje vrijeme guram i alpinizam. Dok pišem ovo browsam stranicu s outdoor opremom pa pretpostavljam da mi je to i hobi. Ako slučajno zalutaš na moj facebook profil primjetit ćeš da se previše zamaram politikom i socijalnim problemima. Moj dirty little secret je da volim filozofiju i čeznem za danima kada je ona bila obavezan dio prirodoslovnog obrazovanja.
Trenutno sam na doktoratu iz geofizike, a bavim se glaciologijom. Glaciologija je znanost o ledenjacima ili općenitije znanost o ledu i prirodnim pojavama vezanima uz led. Proučavam fizikalne procese vezane uz kretanje ledenjaka. Preciznije, zanima me kako voda, koja kroz pukotine u ledu može doprijeti do podloge ledenjaka, utječe na brzinu njegovog klizanja. Ta voda nije svugdje jednoliko raspoređena u tankom sloju, već tvori složen odvodni sustav koji se mijenja tokom ljeta, od nerazvijenog, neefikasnog sustava, do efikasnog sustava kanala urezanih u led. U sklopu ovog istraživanja, koristim podatke prikupljene na planinskom ledenjaku u Kluane Nacionalnom Parku u Yukonu i matematičko modeliranje kako bih rekonstruirala strukturu i razvoj odvodnog sustava ledenjaka.
Slobodno vrijeme najradije provodim u prirodi. Imam sreće da živim u Vancouveru, gradu uz ocean koji je okružen šumama i planinama, tako da za to imam pregršt opcija. Najviše volim planinariti, ali, ovisno o godišnjem dobu i raspoloženju, ponekad i skijam, bicikliram, kampiram, penjem, kajakiram...Međutim, blizina oceana donosi i puno kiše. Kišne dane volim provesti uz dobru knjigu i veliku šalicu čaja ili isprobavajući nove recepte za kolače. Velika sam ljubiteljica društvenih igara, a u zadnje vrijeme najviše igram Gloomhaven. Osim toga, već dugi niz godina sviram afrički bubanj djembe.
Završila sam Medicinsku biokemiju na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu, a trenutno sam na trećoj godini specijalizacije iz medicinske biokemije i laboratorijske medicine u Općoj bolnici Varaždin. Moj posao vezan je uz izradu laboratorijskih nalaza bolničkih pacijenata što uvijek sa sobom donosi i puno izazova. Uz redovan rad kada stignem bavim se i istraživanjima na području biomedicine I zdravstva, a sve usmjereno na poboljšanje rezultata laboratorijskih nalaza specifičnih skupina pacijenata.
Kada stignem volontiram u udruzi "Uz tebe sam" koja je usmjerena mladima i djeci s invaliditetom. Krenula sam kao instruktor za djecu sa teškoćama u učenju, a trenutno vodim znanstvene radionice u sklopu udruge te sudjelujem u radu vodstva udruge. Uz to volim bicikliranje, igranje društvenih igara i druženje s prijateljima.
Zaposlen sam u Gideon Brothersu gdje se bavim dubokim mrežama u kontekstu računalnog vida (semantička segmentacija, detekcija objekata, estimacija poze objekta, dubina). Doktorirao sam teorijsku fiziku na temi ultra-hladnih atoma na University of Maryland, College Park, a prije povratka u Hrvatsku neko sam vrijeme radio za DRW (Austin, Teksas) gdje sam se bavio algoritamskim trgovanjem dionicama.
Planinarim. Čitam. Plešem.
Program Manager za tri znanstvena programa unutar SRC-a. Programi su osnovani prema potrebama inzinjerskih (semiconductor) kompanija (Intel, Samsung, TSMC, SK Hynix, Microsoft, IBM, GF, TEL, Texas Instruments, etc.) za inovativnim znanstvenim rjesenjima. Programi financiraju sveucilisna (uglavnom doktorantna) istrazivanja u cijelom svijetu. Trenutno sva tri programa imaju oko 80 individualnih projekata sa totalnim budetom oko $6M godisnje. Drugi (zanimljiviji) dio mog posla je stvaranje novih programa prema potrebama zainteresiranih investora.
Volim igrati razne sportove i igre. Nogomet, odbojka, poker i tenis su samo neki primjeri. Ovisno o potrebi, volim se baviti drvodjelstvom i renovacijom/unapredjenjem kuce.
Trenutno radim u francuskoj firmi koja se bavi proizvodnjom i recikliranjem goriva za nuklearne centrale (jer se čak 96% radioaktivnog otpada može ponovno koristiti!), a moja je uloga osigurati da veliki industrijski kompleksi u kojima se to odvija budu sigurni, stabilni, otporni na potres, vjetar, udar aviona i ostale nedaće. Doktorat iz numeričke mehanike upotpunjavam (novostečenim) vještinama iz Data Science kako bih sa svojim kolegama iz R&D ekipe smislila nove načine korištenja materijala i proračuna konstrukcija koje će moći udovoljiti sve strožim zahtjevima koji se postavljaju pred nuklearnu industriju kako bi se izbjegli incidenti s katastrofalnim posljedicama za ljude i okoliš.
Već više od 20 godina treniram odbojku i trenutno igram za ekipu Pariza koja se natječe u drugoj francuskoj ligi. Pokrenula sam projekt prijevoda Malog princa na fijumanski dijalekt (Rijeka u <3). Kao svaki propali pjesnik, skupljam inspiraciju za iduću zbirku poezije čitajući egzistencijaliste i pijući jeftino vino po pariškim caféima.
Studentica sam molekularne biologije. Osobito me zanimaju biomedicina, neuroznanost i biofizika.
U slobodno vrijeme trčim, čitam, pišem i fotkam. Također, sudjelujem i u organizaciji simpozija studenata biologije.
Glavno podrucje interesa mi je primjenjena matematika, tj. interface izmedju computer sciencea i matematike - statistika, simulacije, ML, modeliranje, algoritmi. Doktorirao sam na EPFLu u podrucju numericke linearne algebre. Nakon doktorata sam radio u autonomous mobility startup-u, Formula 1 team-u (Sauber F1), a trenutno zaposlenje mi je u Googleu , gdje sam dio Shopping Bidding teama koji razvija bidding strategije za Shopping reklame. Svako toliko me zaprepasti sto se u radu susretnem sa matematickim(statistickim) problemima koji su mi se tijekom studija cinili potpuno ezoterickima, a sada mogu vidjeti iz prve ruke koliko bitni mogu biti.
Neprofesionalno me zanima makroekonomija, odnosno interface izmedju ekonomije i sociologije. Sve sugestije oko dobrog stiva su dobrodosle. Od neozbiljnih tema, najvise me zanimaju sportovi (NBA, Formula 1, board gameovi (Dominion!), te slusanje dokumentaraca/podcastova o raznim temama.
Student sam zadnje godine doktorskog studija (PhD) na University of Cambridge. Istražujem metode fabrikacije i fiziku 3D magnetskih nanostruktura. Moje istraživanje uključuje rad na FEBIDu, metodi koja koristi elektronske mikroskope za 3D printanje sa rezolucijom ispod 100nm. FEBID koristim pri izradi magnetnih struktura koje imaju zanimljiva svojstva za potencijalnu upotrebu u novim magnetskim senzorima, mjernim instrumentima i sustavima za pohranu podataka. Uz svoje istraživanje, tutor sam iz matematike i fizike, i radim kao data science freelancer.
U slobodno vrijeme uživam u sportskim aktivnostima. Najviše se bavim košarkom, koju igram od osnovne škole. Prije odlaska u Englesku sam igrao sam za juniore KK Zagreb, a sada sam u University ekipi. Uz to, nedavno sam završio početni tečaj za glider pilota i imao prvi samostalan let. Smatram da je bavljenje sportom najbolji način relaksacije i upoznavanja ljudi iz drugih područja rada.
Bavim se sigurnosti računalnih sustava, a specifičnije sigurnosti sustava proširene stvarnosti (augmented reality) i autentifikacijom korisnika. Zadnjih nekoliko godina naročito sam istraživao načine na koje se ovi sustavi (uz pomoć računalnog vida i strojnog učenja) mogu iskoristiti kako bi zaštitili korisnike od raznih napada poput novih tipova phishinga. Kao rezultat istraživačkog i doktorskog rada na posljednjoj temi, početkom godine zajedno sa svojim doktorskim mentorom i Oxfordom pokrenuo sam sveučilišnu spin-out kompaniju PhishAR, u sklopu čega sam prošao i kroz proces patentiranja intelektualnog vlasništva i uspješnog privlačenja vanjskih investicija. Kao izvršni direktnot u PhishAR-u se trenutno fokusiram na sklapanje ključnih poslovnih ugovora s budućim kupcima, dodatno proširenje tima (velikim dijelom i u uredu u Hrvatskoj) te na usmjeravanje razvoja proizvoda i tehnologija.
Uživam u sportu (trčanje, squash, triatlon, veslanje) i prirodi, ali i druženju s ljudima, vožnji i čitanju. Od unazad malo manje od godine dana najbolje me ipak opisuje rečenica "Ponosni tata malih blizanaca :)"
Doktorand sam na Medicinskom fakultetu. Sudjelujem u projektu koji se bavi proučavanjem signalnih puteva za regulaciju staničnog ciklusa i diferencijaciju stanica. Tema mog doktorata je diferencijacija malignih stanica od osoba s akutnom mijeloičnom leukemijom. Inače sam doktor medicine i zanima me funkcioniranje stanice, ali i cijelog organizma u različitim okolnostima.
U slobodno vrijeme volim biti u prirodi. Planinarim, vozim bicikl, plivam, a volim i ekipne sportove, s loptom i bez :)
Matija je 2016. godine diplomirao na FER-u među 5% najboljih u svojoj generaciji (Magna Cum Laude). Na zadnjoj godini studija pokrenuo je startup Juvo – Home Friend kojeg je vodio tri godine. 2019. godine preuzeo je organizaciju i ulogu voditelja FER-ovog startup inkubatora SPOCK (https://spock.fer.hr/). Na FER-u je trenutno zadužen za osmišljavanje, pokretanje, organizaciju i provedbu različitih aktivnosti i inicijativa vezanih za poticanje komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja i osnivanje spin-off kompanija. Želja mu je u naredne 3 godine stvoriti sveobuhvatan program podrške i startup edukacije od istraživanja do startupa za znanstvenike i istraživače te potaknuti veći broj znanstvenika i istraživača na komercijalizaciju rezultata njihovih istraživanja. Ove godine je pokrenuo dvije takve aktivnosti - Startup Bootcamp (https://spock.fer.hr/preko-100-sudionika-na-prvome-startup-bootcampu-i-snimke-predavanja/) i COGSTEPS (https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2020-1-HR01-KA203-077785). Od 2020. godine zaposlen je i u Inovacijskom Centru Nikola Tesla (ICENT) gdje radi na sličnim projektima povezivanja akademije i industrije.
Aktivnosti kojima se Matija voli posvetiti u slobodno vrijeme su druženje s obitelji i prijateljima, košarka, gaming i vožnja bicikla.
Magistra Eksperimentalne biologije postala sam u veljači 2020. godine. U diplomskom radu bavila sam se istraživanjem utjecaja neonatalne hipoksije na ponašanje mladunaca štakora. Nakon diplome planirala sam stručnu praksu u Poljskoj ali taj plan se nažalost nije ostvario zbog situacije s Covidom. Od tada sam prijavljena na HZZ i aktivno tražim posao. U budućnosti bih se najviše htjela baviti istraživanjima u nerologiji, imunobiologiji ili histologiji.
Trenutno imam puno slobodnog vremena i nastojim ga iskoristiti na što bolji način. Pokušavam pronaći online seminare i kongrese i saznam nove informacije vezane uz tumore, neurologiju i ostale teme iz biologije općenito. Osim toga čitam knjige te održavam fizičku aktivnost kod kuće vježbanjem i jogom.
Trenutno sam na doktoratu iz računarskog vida, konkretno iz područja rekonstrukcije slike. Glavni fokus mi je na metodama za rekonstrukciju slike degradirane vremenskim uvjetima, na primjer maglom, kišom ili slično, i na slike degradirane nepravilnim osvjetljenjem. Od metoda me primarno zanimaju matematički pristupi obradi slike, pogotovo varijacijske metode. Prije FERa sam završio preddiplomski iz matmatike na PMFu i diplomski iz primjenjene matematike na Tehničkom sveučilištu u Danskoj (DTU).
U slobodno vrijeme spavam, čitam, a kad nije pandemija idem na ronjenje.
Najviše me zanimaju područja molekularne ekologije i konzervacijske genetike. Bavim se istraživanjima genetičke raznolikosti s ciljem očuvanja i zaštite divljih životinjskih vrsta. Tema mog doktorskog istraživanja je varijabilnost gena glavnog sustava tkivne podudarnosti (MHC) kod srne i jelena. Moji profesionalni interesi uključuju i područje imunologije, metoda molekularne biologije i bioinformatičke analize podataka. Voljela bih naučiti više i o mogućnostima financiranja znanstvenih projekata.
Slobodno vrijeme provodim u druženju s prijateljima, šetnjama ili planinarenju po Zagrebu i okolici . Kao i većinu biologa, opušta me boravak u prirodi. Oduvijek volim čitanje, makar se često ne stignem posvetiti nestručnoj literaturi. Trenutno samo planiram putovanja i upoznavanje novih gradova i ljudi. Redovito sudjelujem u pub kvizovima. U pozadini moje svakodnevnice uvijek svira žanrovski raznovrsna glazba.
Istražujem interakciju svjetla i materije i kvantnu optiku, primarno na sistemima ultrahladnih atoma rubidija i stroncija, u sklopu Laboratorija za hladne atome na Institutu za fiziku u Zagrebu. Između ostalog, razvijamo atomski sat nove generacije temeljen na ultrahladnim atomima stroncija.
Familijom.
Suosnivač sam i vodim tehnološki dio startupa Sportening. Sportening je platforma koja povezuje navijače i klubove kroz razne feature o kojima ćete više saznati kad se app launcha :)
U slobodno vrijeme sam geek oko smart home koncepta i gradim si ultimativni smart home di je svaki aspekt stana/kuće moguće kontrolirati s centralnog mjesta. Isto tako dosta se bavim prikupljanjem podataka, obradom i razvojem softwera za tržište nekretnina. Trenutno imam prikupljeno veliku količinu podatka s obje strane: ponude i prodaje i tražim načine kakve sve zaključke i modele je moguće izvuci iz tih podataka (1.4MM+).
Trenutačno pišem doktorsku dizertaciju u području sociologije/antropologije Japanskog obrazovanja. Tema moje dizertacije je internacionalizacija Japanskih sveučilišta ("The Internationalization of Japanese Universities" na Engl.). Konkretnije, istražujem kako sveučilišta u Japanu tumače i primjenjuju mjere Japanske vlade za internacionalizaciju visokog obrazovanja (npr. "Top Global University Program") kroz prihvaćanje sve većeg broja stranih studenata, profesora i istraživača na sveučišta. Koristim kvalitativne metodologije istraživanja, posebice entografiju i studiju oglednog primjerka ("case study research method").
Živim u Kyotou gdje u slobodno vrijeme volim obilaziti kulturne znamenitosti grada i okolice. Kada imam vremena, volim odlaziti na krača putovanja u ruralna područja ili planinariti daleko od buke i strke veliki gradova. Također, bavim se tradicionalnom za-zen meditaciom te imam dubok interes u Japansku povijest kao i suvremeno društvu, naročito obrazovni sustav. Uvijek volim ulaziti u interakciju s lokalnim ljudima u Kyotou te slučati njihove priče.
Bavim se teorijskom fizikom. Jedan od dalekih ciljeva mi je razumjeti što je fundamentaliji opis svijeta u koji smo uronjeni od prostor-vremena opće teorije relativnosti. Trenutno pokušavamo doći bliže istini razvijajući nove metode iz teorije informacija (information theory - kvantna i klasična) za primjenu u kvantnoj gravitaciji. Osim toga, surađujem s eksperimentalistima na jednoj teoriji visokotemperaturne supravodljivosti (o čemu sam napisala post na Penkalinom blogu), i sa suradnicima razvijam novo područje light-matter interakcije, čiji su poznati fenomeni Hawkingov i Unruhov efekt, a u tijeku je razrada, među ostalima, prijedloga za eksperiment koji bi po prvi put u laboratoriju izmjerio Unruhov efekt. Ukratko - Unruhov efekt kaže da se vas vakuum može malo ugrijati ako se akcelerirano gibate, zato što vakuum nije prazan i ispunjen je kvantnim poljima.
Igram tenis i squash (kad nemam uganuti gležanj), planinarim, penjem, čitam, trošim sate na razgovore s prijateljima, i učim strane jezike, trenutno njemački. Zanima me i filozofija, psihologija, iako diletantski, i sve što mi dođe pod ruku, pa se moram suzdržavati da ne ulazim u sve odjednom. Ako znate zašto je Lenjin bio u Varšavi ili zašto je pile prešlo cestu, slobodno mi se javite.
Trenutno sam asistentica na projektu "Motorički učinci klostridijskih neurotoksina na središnji živčani sustav", što uključuje istraživanje poremećaja pokreta provođenjem bihevioralnih pokusa u kombinaciji sa imunohistokemijom centralnog živčanog sustava.
U naletima inspiracije pišem kratke priče i poeziju. Vrijeme volim kratiti također i slikanjem, a za lijepog vremena planinariti.
Bavim se istraživanjem i primjenom umjetne inteligencije u neuroznaosti i medicinskom oslikavanju kroz dva projekta. Jedan je usmjeren na klasifikaciju neurona na mikroskopskim slikama ljudskog mozga na kojima unaprijeđujemo poznavanje strukture ljudskog mozga na straničnoj razini. Drugi projekt bavi se koristenjem radiomike, skupa alata za karakterizaciju tumora na snimkama dojki dobivenim pomoću magnetske rezonance, a čiji se rezultati pomoću metoda strojnog učenja koriste za klasifikaciju tipa, stadija i agresivnosti tumora dojke. Zaposlen sam i predajem statistiku na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
Squash.
Jedan od glavnih izazova u biologiji raka je identifikacija ishodišne stanice (engl. cell-of-origin, COO) iz koje je tumor nastao. U ishodišnim stanicama dolazi do akumulacije mutacija, a jedna od odrednica mutacijskog krajolika je epigenomska organizacija stanica. Na temelju raspodjela mutacija duž genoma razvijam razne statističke modele pomoću kojih mogu odrediti ishodišne stanice različitih tipova i podtipova tumora. Istražujem razne značajke ishodišnih stanica poput kromatinskih modifikacija u specifičnim genomskim regijama pomoću kojih bih što bolje objasnila povezanost tih značajki s određenim podtipovima tumora i odgovorima na odgovarajuće terapije.
U slobodno vrijeme volim igrati razne video igrice. Obožavam se igrati sa svojim kućnim ljubimcima i izaći u duže šetnje u prirodi sa psom. Svako malo vozim bicikl po prirodi.
Moje istraživanje bavi se modifikacijom dijetalnih vlakana iz psilijuma. Cilj je modificirati vlakna tako da mogu zamijeniti gluten u bezglutenskom kruhu, ali i da imaju pozitivan učinak na zdravlje - smanjuju glukemijski indeks i imaju povećanu fermentabilnost. To se nadam postići upotrebom različitih enzima i fizikalno-kemijskih tehnika, a drugi dio istraživanja bio bi modificirati samu biljku tako da proizvodi vlakna koja bi bila što sličnija modificiranim vlaknima.
U slobodno vrijeme se obično namjeravam baviti fizičkim aktivnostima pa idem u teretanu i igram badminton (amaterski :) ). Osim toga, čitam dosta knjiga (obično beletristika) koje nemaju veze s mojim područjem znanosti, družim se s ljudima i gledam serije da odmorim mozak!
Istražujem heterostrukture oksidnih materijala kao platforme energetski-učinkovite elektronike. Moj fokus je na tankim filmovima feroelektrika, materijala sa spontanom električnom polarizacijom koja se može kontrolirati električnim poljem. Domenska struktura feroelektrika je ključno svojstvo u njihovoj primjeni, a formira se već tijekom rasta filmova. Posebnost mog pristupa je što se karakterizacija feroelektrika odvija upravo tijekom rasta tankih filmova, tj. mjerenjem optičke generacije drugog harmonika tijekom pulsne laserske depozicije. Promatranjem dinamike polarizacije tijekom rasta i integracije u heterostrukture mi se pruža mogućnost dizajna polarizacije kao funkcionalnog svojstva tankih filmova, ali i uvid u do sada nepoznatu fenomenologiju formacije domenske strukture. Moj cilj je približiti okside svakodnevnoj primjeni, npr. u neizbrisivim memorijama.
U slobodno vrijeme se bavim planinarenjem, čitanjem ozbiljnog štiva i uživanjem u umjetnosti, pogotovo mjuziklima. Ove godine se tim aktivnostima pridružilo i šetanje po kvartu, čitanje slikovnica i uživanje u igranju na podu, pogotovo autićima.
Doktorirala sam na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije, gdje sam se bavila optimiranjem enzimski kataliziranih reakcija. Trenutno radim u Fidelti kao znanstvenik / medicinski kemičar u području organske sinteze. Usputno me zanima i računalna kemija - završni rad mi je bio optimiranje apsorpcijskih svojstava gline pomoću neuronske mreže.
Slikam, radim vlastitu preparativnu kozmetiku, plešem (standardni i latino plesovi), šećem i planinarim (po novom sa svojim psom!), povremeno učim španjolski i volim čitati knjige.
Studentica sam 3.godine prehrambene tehnologije na PBF-u, te trenutno u sklopu projekta na fakultetu istražujem prirodna otapala za uporabu u farmaceutskoj industriji (HRZZ projekt; Racionalan dizajn i prirodnih eutektičkih otapala za pripremu i formulaciju kiralnih lijekova). Jedan od interesa mi je i obrada voda za ljudsku potrošnju, tehnoloških te otpadnih voda.
Uz studij volontiram u studentskoj udruzi na fakultetu, te sudjelujem u organizaciji sveučilišnih sportskih prvenstava i igara u sklopu Hrvatskog Akademskog Sportskog Saveza te Europske sveučilišne sportske asocijacije. U slobodno vrijeme se bavim sportom i fotografijom.
GIS, Web GIS, Geoportali, Infrastrukture prostornih podataka, kvaliteta i optimizacija geoinformacija, volontersko prikupljanje geoinformacija
Obitelj i spavanje. Ponekad šetnja planinom. Poneki koncert i kino.
Radim svoj doktorat u laboratoriju za primijenjenu radiobiologiju (Applied Radiobiology), koji je dio odjela za radioonkologiju (Dept. Radiation Oncology, University Hospital Zurich). Zavrsila sam medicinu na MEF Zagreb i Biomedical Engineering (s fokusom na medicinsku fiziku) na ETH Zurich, tako da je moje podrucje interesa upravo ta kombincija. Konkretno, tema mog doktorata je istraziti vaznost i utjecaj volumena zracenja na imunoloski odgovor protiv tumora.
Volim ono sto radim i smatram to i svojim poslom i svojim hobijem. Izvan laboratorija trudim se pratiti trendove u klinickoj medicini (kojoj bih se htjela vratiti nakon doktorata), pokusavam poboljsati svoj njemacki, mazim svoje (i ulicne) mace i ponesto vjezbam. Takodjer, ove godine volim Play Station, a u lijepa vremena bez pandemije uzivam u ronjenju.
Radim kao asistent na Institutu Ruđer Bošković. Bavim se istraživanjem povećanja efikasnosti solarnih ćelija primjenom tankih filmova te karakterizacijom i sintezom nanostrukturiranih tankih filmova.
U slobodno vrijeme bavim se jahanjem.
Vodim Sekciju za neuroznanost, zanima me psihijatrija i bavim se znanstvenim i klinickim aspektom psihijatrije.
Volim putovati, kuhati, odlazak u kino i druzenja s najboljim prijateljima i obitelji
Svoje istraživačke interese klasificirao bih u pet kategorija: (1) hidrologija, (2) obalno i oceansko inženjerstvo, (3) biofizika (biohidrodinamika), (4) građevinska statika i (5) psihologija. (1) Razvijam sustave ranog uzbunjivanja za evakuaciju stanovništva uslijed velikih vodostaja rijeka kod poplava i posljedično pronosa onečišćenja u priobalnim morskim zonama. Takve sustave je teško razviti zbog toga što je otjecanje sa riječnog sliva teško opisati zbog mnogo vrlo heterogenih parametara koji djeluju istovremeno u rječnom slivu, kao što su na primjer vegetacija, tip tla, porozitet tla, vertikalni profil tla, nagib sliva, hidraulična provodljivost i prostorno-vremenska raspodjela oborina. Moj istraživački cilj jest konstruiranje optimalnih parametara numeričkih modela koji mogu što bolje opisati gore navedene parametre preko prijašnjih zabilježenih poplava u ciljanoj rijeci (kalibracija modela). Kada su takvi parametri kalibrirani, onda oni mogu biti iskorišteni za numeričku simulaciju vodostaja rijeka sa vremenskom prognozom kiše u realnom vremenu (validacija modela), te na taj način predvidjeti poplave nekoliko sati ili dana prije nego se poplava dogodi. Kvaliteta moje metodologije mjeri se prema tome koliko precizno mogu predvidjeti vodostaje rijeka i u tome se trudim biti bolji i originalniji od ostalih istrazivača sa sličnim ciljem istraživanja. (2) Iz područja obalnog i oceanskog inženjerstva, razvijam numeričke modele u vrlo preciznoj skali (200 m), koji mogu realistično prikazati strujanje oceana u priobalnoj zoni, gdje je strujanje oceana najkompleksnije i najteže za realistično simulirati. Ovakva istraživanja važna su kod procjene i predviđanja šteta koje uzrokuju poplave s mora (storm surge) prema priobalnoj akvakulturi. (3) Želio bih naći suradnika iz područja biofizike (biohidrodinamike) koji bi bio zainteresiran sudjelovati u razvoju fundamentalno novog pristupa prema predviđanju ruta sezonskih migracija morskih životinja, na primjer kitova. Smatram da je ovo područje trenutno uvelike neistraženo i nejasno, drugim riječima migracijske rute kitova su poznate jer imamo izmjerene podatke, ali još nitko nije razvio metodologiju pomoću koje bi se migracijske rute mogu precizno predvidjeti kao funkcije oceanskih struja, gustoće vode, dubine plivanja i sličnih parametara. (4) Građevinsku statiku sam podučavao kao demonstrator nekoliko godina te iz tog iskustva razvio inovativnu metodu za određivanje geometrijske stabilnosti konstrukcija, a koja može odgovoriti na ovo kompleksno pitanje (koje je prvi ponuđeni izbor kada u Google search upišete ključne riječi "Geometric stability frames"): https://www.researchgate.net/post/How_to_Determine_Geometric_Stability_of_Complex_Structural_Frames. Ovu metodu još nisam objavio jer je najprije želim unaprijediti u suradnji sa ekspertom iz tog područja na način da bude primijenjiva ne samo na okvire nego i na rešetke i u principu na bilo koju konstrukciju. (5) Mislim da su i vizije i halucinacije poprilično neshvaćeni pojmovi u današnjoj medicinskoj praksi i psihologiji. Stoga, kako bih dao svoj doprinos boljem razumijevanju istih, u koatorstvu sa jednom studenticom pišem knjigu radnog naslova "Vizije su kao snovi, a halucinacije kao noćne more".
Slobodno vrijeme volim provesti u ugodnom drustvu s ugodnim i dobronamjernim ljudima, zbog čega nekoliko puta tjedno idem u lokalni bar gdje dolazi mnogo ljudi različitih svjetonazora ali sličnih afiniteta kao što su moji. Kako dolazim iz karnevalskog grada Rijeke, veoma volim tradicionalni domaći tanac, ples i odlazak u klubove, iako sam ovu aktivnost reducirao otkad sam u klubovima počeo susretati svoje studente. Volim i pjevati na karaokama iako moji prijatelji baš i ne vole kad pjevam jer baš i nemam sluha, što sam sa puno prakse u zadnje vrijeme malo unaprijedio. Osim toga, u slobodno vrijeme se često opuštam igrajući društvenu igru "Rizik" online, i na siteu na kojem ju igram sam rangiran kao najbolji na svijetu između 7000 igrača. Nadalje, volim i putovati i upoznavati nove kulture i običaje. Obožavam provoditi vrijeme s ljudima koji imaju nešto neobično i koji se po nečemu ističu jer od njih najčešće mnogo naučim. Takožer obožavam diskutirati o mnogo šarolikih i neobičnih tema jer na taj način i sam postajem kreativnija i izgrađenija osoba.
Student sam treće godine doktorskog studija astrofizike na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te radim kao asistent na Institutu Ruđer Bošković. Tema mog doktorata je Faradayeva tomografija međuzvjezdane tvari na niskim radiofrekvencijama. Konkretno, promatranja napravljena radioteleskopom LOFAR (eng. Low Frequency Array) na frekvencijama od 100 do 200 MHz pokazuju vrlo bogatu morfologiju linearno polariziranog sinkrotronskog zračenja naše galaksije. Otkrivene strukture mogu se raspetljati pomoću tzv. Faradayeve tomografije, tehnike u radiopolarimetriji koja razdvaja promatrano polarizirano zračenje prema količini Faradayeve rotacije. To nam onda omogućava proučavanje i mapiranje relativne raspodjele ionizirane međuzvjezdane tvari i magnetskog polja duž doglednice. U mom doktorskom radu bit će napravljena Faradayeva tomografija međuzvjezdane tvari u širem području oko polja 3C196 te će se analizirati međusobna povezanost otkrivenih struktura s drugim fazama međuzvjezdane tvari, kao što su prašina i neutralni vodik. Cilj je razumjeti njihovo međudjelovanje s magnetskim poljem te ostale procese koji ih oblikuju.
Uz fiziku, zanimaju me i razne društveno-političke teme. Volim gledati na svijet i s filozofske strane. U slobodno vrijeme igram nogomet te pratim sportove kao što su nogomet, rukomet, tenis, košarka (najviše NBA) te mnogi drugi. Uvijek sam za druženje s (mladim) ljudima u raznim prilikama.
Trenutno radim na projektu uzgoja stanica u 3D kulturi uz pomoć microfluidics metode. Pokušavamo uzgajati tumore imitirajući okoliš u kojem se nalaze u organizmu. Imitirati sto bliže taj okoliš in vitro je jako važno kod screeninga novih nanoljekova koji će se u budućnosti koristiti za ciljano uništavanje tumora. Općenito u zadnje dvije godine fokusirana sam na istraživanje tumora primjenjujući microfluidics metodu iz razloga sto smatram da je minijaturizacija budućnost istraživanja ne samo u onkologiji već i ostalim područjima biologije i ponajviše farmacije i razvoju lijekova.
Slobodno vrijeme volim provoditi u prirodi. Od sporta se bavim jahanjem i crossfitom. Jako volim kuhati i praviti svakojake slastice.
Ja sam organska kemicarka i jako me zanima rad na rubu kemije i biologije. Tema mog doktorata je dizajn i sinteza molekula koje mijenjaju svoja svojstva i oblik kada ih osvijetlimo s razlicitim bojama svjetla. Cilj projekta je dizajnirati takve foto-osjetljive (photoresponsive) molekule i primijeniti ih na razlicitim bioloskim sustavima u namjeri da kontroliramo njihova svojstva. Kao primjer modificirali smo bioloski toksin s foto-osjetljivim spojem i time postigli kontrolirano unistavanje stanica karcinoma.
U slobodno vrijeme bavim se crtanjem i slikanjem. Takoder jako volim zivotinje te trenutno imamo 6 stakora koje smo posvojili iz azila.
Veci dio mog vremena proucavam ulogu imunosnog sustava, posebice makrofaga, u odgovoru na terapiju u seroznom karcinomu jajnika visokog gradusa. Kako je jedna od glavnih barijera pri napretku lijecenja karcinoma ovarija nedostatak adekvatnih misjih modela, pokusavam razviti i nove klinicki relevantne spontane genetski inzinjerirane misje modele karcinoma ovarija.
Proucavam tamnu stranu Netflixa. Slusam losu glazbu. Povremeno planinarim. Kad nema pandemije putujem. Volim fino papati i piti. Pratim NBA kosarku.
Zavrsila sam diplomski studij ponasanja zivotinja u Njemackoj, sa diplomskim radom na Max Planck insitutu za evolucijsku biologiju. U diplomskom radu testirala sam pitanje da li suzivot sa ljudima potice evoluciju kognitivnih sposobnosti u divljih zivotinja. Eksperimentalno smo pokazali da misevi koji zive u gradovima vec nekoliko tisuca godina posjeduju bolje vjestine rjesavanja problema u usporedbi sa misevima koje nalazimo samo u divljini. Buduci da ponasanje zivotinja ukljucuje mnoge statisticke analize, trenutno trazim posao u podrucju analize podataka (data analysist). Rado bi popricala sa nekim tko je nasao slican posao u industriji ;).
Hobiji su mi planinarenje, voznja bicikla, i svi ostali ludi ekstremni sportovi.
Poslijedoktorand sam na Zavodu za mobilnu protetiku Stomatološkog fakulteta u Zagrebu. Bavim se stomatološkom protetikom i orofacijalnom boli, točnije poremećajima koji zahvaćaju čeljusni zglob i žvačne mišiće. Trenutno sam suradnik na projektu Hrvatske zaklade za znanost "Povezanost genskih polimorfizama s temporomandibularnim poremećajima".
U slobodno vrijeme čitam, planinarim, vježbam jogu i pilates te povremeno binge-watcham serije. :D
Trenutno studiram medicinu i nadam se specijalizaciji iz neurokirurgije. Iako se planiram baviti kliničkom medicinom, neuroznanost mi uvijek odvlači pažnju i želja mi je nastaviti svoje sudjelovanje u popularizaciji znanosti i obrazovanja u Hrvatskoj.
U slobodno vrijeme učim šivati na šivaćoj mašini i pokušavam poslušati svaki komad glazbe koji je ikad postojao.
Psiholog sam koji želi biti programer i radi s programerima koji žele biti psiholozi. Naš tim razvija i primjenjuje modele strojnog učenja za analizu teksta s društvenih mreža, a tim modelima pokušavamo detektirati različite psihološke fenomene. Neki od tih fenomena su crte ličnosti, stavovi o klimatskim promjenama, kako ljudi diskutiraju na društvenim mrežama itd. Analize psiholoških fenomena na temelju teksta pružaju nam mogućnosti da provjerimo spoznaje dobivene klasičnim psihološkim metoda (upitnicima, eksperimentima itd.), nadopunimo ih, modificiramo ili saznamo nešto u potpunosti novo. Zanimljiv i uzbudljiv mi je i spoj s lingvistikom, jer kod ovakve analize teksta treba razmišljati kako se svi ti fenomeni iskazuju slobodno kroz jezik za razliku od toga kada se osobu direktno pita. Trenutno se pripremam za upis doktorata koji će proučavati ličnost kroz analizu teksta s društvenih mreža. Također učim programirati u Pythonu pa ako netko ima neki dobar savjet, neka ga velikodušno podijeli.
Volim fotografirati sve i svašta. Obožavam cvijeće, raditi buketiće od poljskog cvijeća i htjela bih se nekad ozbiljnije baviti cvjećarstvom. U ovo korona vrijeme volim vikende provoditi u prirodi i razgledavanju Zagreba, pogotovo modernističke arhitekture i napuštenih kuća, vila, dvoraca. Pliz mi javite preporuke za takva zgodna mjesta i tko nije bio u Meštrovićevom ateljeu u Zagrebu, neka ode, baš je krasan prostor :) Zaključila sam da je već dobar uspjeh ako se ova zima uspije provesti ugodno hibernirajući, tako da se trudim provoditi slobodno vrijeme u tom nekom mekanom, opuštenom tonu.
Bavim se klasičnom filologijom i rimskom povijesti. Uža specijalizacija mi je rimska religija i mitologija ali koristim i poredbeni pristup koji Rim usporeduje s drugim antickim kulturama. Moj trenutni projekt je iz podrucja ekohistorije, a tema rijeke u rimskom carstvu.
sex, drugs and rock'n'stream :)
Bavim se istraživanjem u domeni strojnog učenja u (proizvodnoj) industriji, odnosno pristupima u podršci u odlučivanju na temelju velike količine podataka uz pomoć kauzalnosti. U svom radu fokusiram se na korištenje metoda iz domene kauzalnosti za povećanje stope prihvaćanja modela strojnog učenja u kompleksnim industrijskim procesima.
U slobodno vrijeme sviram i bavim se glazbom. Dok nema snijega volim biti vani, voziti MTB, planinariti i baviti se istraživanjem dijelova Hrvatske kroz enduro vožnje.
Bavim se eksperimentalnom fizikom; točnije nanoelektronikom. Radim na i sa poluvodičkim nanostrukturama koje koristimo kao građevnu jedinicu za kvantna računala. Naš qubit je baziran na spinu šupljina zatočenih u poluvodičkim kvantnim točkama.
Volim čitati i ležati na suncu, lutati po planinama i prirodi općenito (ali ništa hard-core, samo laganini). Ako pada kiša, onda se bavim aerial fitnessom.
Trenutno sudjelujem na projektu na Hrvatskom Institutu za Istraživanje Mozga koji se tiče morfologije neurona i njihove plastičnosti. Također se bavim popularizacijom znanosti kroz različita društva i organizacije poput Društva za Edukaciju van okvira (Ljetna škola znanosti S3/S3++), Studentske sekcije za neuroznanost, IYNA (International Youth Neuroscience Association). Glavni interesi uključuju računalnu neuroznanost i data science.
U slobodno vrijeme bavim se programiranjem. Kraj toga, hobiji su mi čitanje knjiga, gledanje filmova i serija. Odnedavno sam krenuo igrati Dungeons and Dragons i zaljubio se u igru. Također u zadnje vrijeme sam se krenuo baviti trčanjem.
Trenutno sam znanstveni asistent na institutu za integrirane sustave na ETH-u u Zürichu, gdje se bavim razvijanjem integriranih krugova baziranih na jednofotonskoj lavinskoj diodi (single-photon avalanche diode). Projekt je vezan uz brain-machine interface područje, konkretno uz razvoj neuronskih čipova za detekciju neuronskih signala koji će se koristiti u liječenju epilepsije. Moje područje zanimanja je presjek elektronike, fotonike, znanosti o materijalima i optike.
U slobodno vrijeme spavam. :D Puno tog me zanima, od promocije znanosti u društvu, vježbanja, zdrave prehrane, čitanja romana, do psihologije. Upravo zato sam i članica Penkalinog odbora, te svoje slobodno vrijeme često provodim na sastancima. Švicarska ima predivne planine, tako da nerijetko provodim vikende u planinarenju i druženju s prijateljima. Čitanje sam najviše zapostavila, zbog prevelikog broja članaka koje treba pročitati, i koji se množe brzinama koje zaslužuju posebnu fizikalnu konstantu. =) Psihologija me počela zanimati uslijed izazovnih situacija u kojima sam se našla na svom znanstvenom putu, te moram reći da je vrlo korisna za razumijevanje naizgled nerazumnih i neobjašnjivih fenomena ljudskog ponašanja.
Trenutno radim kao konzultant u McKinsey-ju, bez područja specijalizacije. Radio sam na projektima u nekoliko industrija, od potrošačke do farmaceutske i nekoliko između. Osim projekata s klijentima, radim i na razvoju internog znanja u području tehnologije.
Moja tri najdraža hobija su čitanje, LEGO i DnD. Uglavnom ih koristim za opuštanje preko vikenda ili prije spavanja.
Bavim se teorijskim računarstvom i, specifično, principima distribuiranog računanja. Zanimaju me sve teme vezane za algoritme i teoriju grafova, ali najviše vremena provodim razmišljajući o (1) fundamentalnim barijerama koje spriječavaju da se u nekom distribuiranim mrežama efikasno prenese velika količina informacija, (2) efikasnom pronalaženju ruta u transportnim mrežama, te (3) ubrzavanju klasičnih algoritama koristeći metode kontinuirane matematike (npr., spektralne i probabilističke sheme).
Život mi se okrenuo naopačke: završio sam doktorat u Americi i doselio se u Švicarsku za poslijedoktorandsku poziciji u ovo zeznuto doba. Trenutni hobiji mi se svode na upoznavanje što više ljudi koji su tu u Zurichu, kopiranje recepata Gordona Ramseya i hodanje po planinama. Razmišljam da počnem uzgajati biljke, šaljite pomoć :) U neko staro doba sam jako volio igrati odbojku, rješavati matematičke mozgalice i organizirati druženja.