Radim doktorat na temu racionalnog donošenja odluka u kontekstu neizvjesnosti klimatskih promjena. Rad se može staviti u kontekst interdiscplinarnog pristupa prema klimatskim promjenama. Iako tema spada u područje mikroekonomije (decision making theory), za istraživanje neizbježno koristim jednostavne klimatske modele.etičnosti. Također, redovito ažuriram znanje iz najnovijih istraživanja na području klimatskih znanosti, koja se dalje može razgranati na domene fizike, biologije, kemije itd. Osim toga, istražujem kako bi se mogla bolje procjeniti šteta od budućih klimatskih promjena, za sada u jedinicama utjecaja na BDP. Sveobuhvatno, zanima me univerzalna ideja etičnosti i racionalnog odlučivanja, kako na mikro tako i na makro razini.
Čini mi se da odkad sam na doktoratu, imam problem razaznati što je hobi a što je akademski rad. Tako, u slobodno vrijeme se bavim idejom međugeneracijske i međunacionalne pravde, što podupire moj interes u interkulturalizam, povijest i međunarodnu politiku. To se lako povezuje sa aktualnom temom klimatskih pregovora, na koje utječu opet rezultati iz mojeg područja istraživanja. Glazbeno, uživam svirati u uličnom ansamblu kada se vratim doma u Zagreb, te još tražim ljude u Hamburgu za glazbene pohode. Obožavam birtijaške sportove poput pikada ili stolnog nogometa (iako ni u jednom ne briljiram). Sve u svemu, jako sam otvoren za nove spoznaje, i najviše me veseli kad me nešto iznenadi, tj. kad nešto vidim iz nekog novog kuta.
Trenutno završavam doktorat iz astrofizike na sveučilištu St Andrews u Škotskoj. U svojim istraživanjima se se fokusiram na izradu probabilističkih modela u svrhu karakterizacije ekstrasolarnih planeta. Osim toga, trenutno radim za tech startup baziran u Londonu koji se bavi predvidanjem rizika od klimatskih promjena (https://cervest.earth/).
Slobodno vrijeme?
Prije sam istraživao mogućnosti razvoja raznih nanomaterijala dobivenih metodom magnetronskog rasprašenja s fokusom na analizu izmjerenih podataka koji nam govore o nanostrukturi dobivenih materijala. Danas kao zaposlenik Ericssona sudjelujem u razvoju softwarea za bazne stanice pomoću kojih pokrivamo svijet kvalitetnim 4G i 5G signalom. U budućnosti se nadam iskoristiti ova stečena iskustva kao podlogu za osobni razvoj u radu sa strojnim učenjem odnosno podatkovnom znanošću.
Hobiji: biciklizam, nogomet, board games, šah Interesi: društvo, ekonomija
Podrucje mog znanstvenog interesa jest aditivna kombinatorika, shvacena u relativno sirokom smislu. To je grana matematike koja se, najgrublje receno, nalazi na sucelju teorije brojeva i kombinatorike. Preciznije, ona proucava ponasanje skupova pod jednostavnim algebarskim operacijama kao sto su zbrajanje i mnozenje. Osnovna vrsta problema u tom podrucju bavi se izvodjenjem strukturalnih zakljucaka iz kvantitativnih pretpostavki o spomenutom ponasanju skupova. Primjerice, jedan je od najslavnijih rezultata u ovom podrucju poznati Green-Taov teorem, koji tvrdi da postoje proizvoljno dugacki nizovi prostih brojeva. Takodjer, u ovo se podrucje mogu svrstati i neki poznati otvoreni problemi kao sto je npr. Goldbachova slutnja, koja tvrdi da se svaki paran broj veci od dva moze prikazati kao zbroj dvaju prostih brojeva. Nadalje, jedna od glavnih znacajki ovog podrucja jest to da ima dodirne tocke s vrlo raznovrsnim podrucjima matematike, kao sto su npr. teorija grafova, teorija grupa, harmonijska analiza te ergodicka teorija. Iz tog razloga istrazivaci iz vrlo sirokog spektra matematickih grana mogu naci ponesto zanimljivoga u aditivnoj kombinatorici.
U slobodno vrijeme bavim se sportom, ponajvise kosarkom i tenisom. Tako sam npr. na studiju u inozemstvu igrao kosarku za svoj koledz u tzv. koledz ligi. Uz spomenute sportove, volim planinarenje i opcenito boravak u prirodi. Takodjer, sudjelovanje na pub kvizovima jedna mi je od drazih aktivnosti u slobodno vrijeme te ga vidim kao zabavan i koristan oblik druzenja. Na kraju, kao razbibrigu shvacam i natjecateljsko programiranje pa tako povremeno sudjelujem na online natjecanjima na platformama kao sto je CodeForces.
Studentica šeste godine medicine. Trenutno demonstrator na predmetu Temelji neuroznanosti, ranije demonstrator na Anatomiji, Histologiji i embriologiji. U vodstvu sam Studentske sekcije za infektologiju i Udruzi Hipokart. Područje interesa su mi pedijatrija, neonatologija i neurologija. Također me zanima neuroznanost i hitna medicina.
Treniram, u slobodno vrijeme radim studentske poslove poput davanja instrukcija iz matematike dječaku u petom razredu, uzimanjem briseva... Družim se s prijateljima, nećacima. Pišem članke za portal Mi mladi i crtam. Polaznica sam edukacije Mladi za dostojanstvo i ljudska prava.
Moje područje istraživanja je psihoneuroimunologija gdje proučavam kako mindfulness i stres djeluju na mozak, tijelo te u konačnici na naše mentalno i tjelesno zdravlje. Istovremeno se bavim grupnim podučavanjem mindfulnessa na našem jeziku, a to trenutno radim online jer živim u Amsterdamu tijekom iduće dvije godine.
Ples, joga, duge kave, kratke šetnje.
Završio sam diplomski studij elektrotehnike, smjer automatika na Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Trenutno sam zaposlen kao asistent na FER-u i u završnoj sam fazi doktorskog studija. Moje područje istraživanja su bespilotne letjelice i njihova interakcija s okolinom.
U slobodno vrijeme bavim se raznovrsnim stvarima. Osnivac sam craft destilerije i kreator brenda Murska Dekla gin. Tako da dobar dio svog vremena provodim destilirajući gin i osmišljajući nove recepte. Uzgajam ljekovito bilje, drveće, bavim se lovom.
Radim kao Data scientist/ data consultant, ukratko objašnjeno: analiziram podatke i izvlačim bitne informacije koje u konačnici dovode do boljih poslovnih odluka i smanjenja rizika poslovanja. Ovisno o industriji u kojoj se radi projekt, surađujem sa stručnjacima (zbog njihovog domenskog znanja) i kreiram odgovarajuće prediktivne analize.
Osim što učim u slobodno vrijeme se bavim sportom (nogomet, trčanje, teretana), čitanje knjiga, slaganje momčadi za NBA fantasy, boravak u prirodi i slično...
Završio sam diplomski studij Znanosti vinove loze i vina, orijentiran na znanstveno-istraživačko područje u enologiji. Obavio sam tri prakse kojima je zajednička tema studija polifenolnog sastava grožđa i vina u različitim uvjetima rasta vinove loze i vinifikacije grožđa. Želja mi je nastaviti raditi u industriji istvoremeno se baveći istraživanjem vinogradarskih i enoloških karakteristika koje mogu doprinijeti kvaliteti vina i tehnologiji proizvodnje.
U slobodno vrijeme se bavim sviranjem električne i akustične gitare. Gledam filmove i serije, koji su moja velika zanimacija. Kroz tečajeve i besplatne aplikacije učim strane jezike. Bavim se volonterskim radom kroz par udruga.
Moje područje interesa je metodologija istraživanja i statistika, te njihova primjena na istraživanja u psihologiji. Trenutno se bavim aspektima psihološkog funkcioniranja u pandemiji COVID-19.
U slobodno vrijeme sviram klavir, a volim zaigrati i padel, te planinariti.
Diplomirala sam ekološku poljoprivredu i agroturizam 2017. na Agronomskom fakultetu, te nakon studija radim u udruzi ZMAG, centru znanja za održivi razvoj i permakulturu. Trenutno sam zaposlena kao doktorandica na Agronomskom fakultetu, a glavno područje mog istraživanja je utjecaj požara na kvalitetu tla i vodu, te ublažavanje posljedica požara na Mediteranu. Naziv moje doktorske disertacije je Soil and water response to pile burning and post-fire mulching in a Mediterranean environment. Ključni znanstveni interesi i područje istraživanja kojim se bavim je degradacija, erozija i hidrologija tla opožarenih površina, te rehabilitacija tla u post-požarnom periodu. Osim laboratorijskog i terenskog rada, često surađujem i s međunarodnim kolegama, te pohađam razna međunarodna usavršavanja. Naravno uz to to je i nezaobilazna znanstvena produkcija.
Svi glavni hobiji i aktivnosti vezane su mi za outdoor svijet. U slobodno vrijeme najviše volim planinariti i raditi yogu. Do nedavno, redovno sam se bavila i alpinizmom/sportskim penjanjem no ako je znanost i doktorat sve više uzimao maha te aktivnosti pale su u drugi plan. Osim planinarenje vrijeme volim provodi i biciklirajući. Svaki slobodan vikend provodim na moru ili u planinama. Kako imam ličke korijene i malo imanje u središtu Like, često se bacam i u vrtlarske aktivnosti. Sve aktivnosti na otvorenim u prirodi s dobrim društvom rijetko odbijam. Uz to dodala bi i nezaobilazno čitanje i proučavanje metafizike i kognitivne znanosti.
Dio sam Developer Relations tima u IT tvrtki Memgraph. Bavim se promoviranjem tehnologija u području teorije grafova te razvojem raznolikih programskih rješenja. Želja nam je upoznati i ljude van graf svijeta s novim tehnologijama za koje vjerujemo da će uvelike promijeniti način na koji razmišljamo o obradi podataka. Svakodnevno se bavim izradom demo aplikacija te popratnog edukativnog sadržaja kako bi programeri iste mogli iskoristiti za svoje potrebe.
U slobodno vrijeme volim se baviti kuhanjem te istraživanjem novih i meni nepoznatih kultura. Uživam u putovanjima te obilaženju povijesnih i prirodnih znamenitosti. Bavim se trčanjem te povremeno amaterskim planinarenjem. Najviše se veselim opuštenim druženjima s prijateljima te zajedničkim večerama. Povremeno se u slobodno vrijeme bavim programiranjem te istraživanjem zanimljivih tehnologija.
Prije nego sam počeo raditi na fakultetu radio sam u Končaru, dijelom u tehnologiji, dijelom direktno u vezi s proizvodnjom, tako da sam se bavio raznim područjima strojarstva (konstrukcija, tehnologija, metrologija, kvaliteta, organizacija, planiranje...). Otkad radim na faksu primarno se bavim konstrukcijom alata i uređaja za potrebe robotike, općenito gledano i za medicinske primjene, preciznim mjerenjima, strojnom obradom, ali i svim ostalim što vole mladi (i ne tako mladi) strojari. Uz to sam (već neko vrijeme...) student doktorskog studija mehatronike i robotike na strojarstvu i bavim se izučavanja metoda poboljšanja apsolutne točnosti robota, s naglaskom na modeliranju i kalibraciji robota.
U slobodno vrijeme volim pobjeći u planine, istraživati nepoznata mjesta, upoznavati nove ljude i uvijek sam spreman za neku neplaniranu avanturu. Sviram gitaru, iako posljednjih godina jako rijetko, a u pred-Covid vrijeme dosta intenzivno sam se bavio zborskim i drugim oblicima pjevanja. Kako sam strojar po struci, ali i pozivu, uvijek se volim primiti van nastavnih aktivnosti u kojima se nešto treba iz(g)raditi, pa tako na poslu dosta vremena provodim u radionici, a i doma redovito nešto slažem i uređujem. Generalno me zanima sve i svašta, tako da redovito ono slobodnog vremena što imam iskoristim za neku novu zanimaciju.
Područje interesa mi je pre-clinical PBPK modeling and simulation (physiologically based pharmacokintetic modeling and simulation) te sam u potrazi za praksom/poslom/doktoratom u tom području u inozemstvu, idealno u industriji. Kroz faks sam se bavila istraživanjem u različitim područjima na različitim institucijama (University of Helsinki - microfluidic enzyme microreactors, instestinal drug metabolism; Xellia Pharmaceuticals - preparation and characterisation of glycopeptide loaded liposomes; University of Cambridge - molecular docking; Farmaceutsko - biokemijski fakultet - reakcijska kinetika).
Bavim se rekreativno trčanjem, slobodnim penjanjem, a kada se skupi dobra ekipa i odbojkom. Sviram klasičnu gitaru, a učim svirati klavir. Zanimljiva mi je psihologija pa se trudim pročitati po jednu knjigu mjesečno. Volim igrati moderne društvene igre i uvijek sam otvorena za isprobavanje novih stvari, nekakvu aktivnost, putovanja i upoznavanje novih ljudi. :)
Trenutno sam na zadnjoj godini studija farmacije u sklopu koje prolazim obavezan staž u ljekarni. Područje mog interesa je istraživanje biofarmaceutika i imunološke terapije. Zbog želje da naučim više na tom području, ove sam godine proveo 6 mjeseci na Erasmus praksi u Stuttgartu gdje sam se bavio rekombinantnim antitijelima za liječenje ALL. Osim toga, imam iskustva u radu na istraživanju novih antimalarika i signalnih puteva.
Slobodnog vremena uglavnom nemam. Ali kad sam slobodan, volim otići s ekipom na neko planinarenje, bicikliranje, igram PS, gledam serije, dokumentarce, itd.
Junior R&D developer u Visage technologies
Volim se baviti sportom kao što je košarka i grappling. Učim njemački jezik i volim dobro jest i pit pivu.
Jedan sam od kotačića u Social Computing odjelu u Know-Center GmbH, vodećem austrijskom istraživačkom centru za poslovanje temeljeno na podacima i analizi velikih podataka. Završio sam diplomski studij programskog inženjerstva i informacijskih sustava na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu. Kao sveučilišni asistent trenutačno radim doktorat na temu preporučiteljskih sustava na Institutu za interaktivne sustave i podatkovnu znanost na Tehničkom Sveučilištu u Grazu. Zajedno s partnerima iz Zagreba, Ljubljane i Graza sudjelujem na ERASMUS+ projektu pod nazivom COGSTEPS koji ima za cilj “premostiti jaz” između akademskog i startup svijeta. Moji glavni istraživački interesi su u područjima društvenih i složenih mreža, analitike društvenih medija, modeliranja i personalizacije korisnika, preporučiteljskih sustava, strojnog učenja i analize podataka.
Košarka, povremeno Dota 2, zujanje po YouTubeu i praćenje svega što mi ulovi pažnju (ima trasha, ali i korisnih stvari), trčanje me ulovilo malo odnedavno, kuhanje, otkrivanje nove glazbe i odlazak na festivale i koncerte kad mi COVID-19 dozvoli, i meni najdraže, kvalitetan provod s ekipom.
Generalno se moja grupa bavi primijenjenom kriptografijom. Pokušavamo spojiti teoriju s praksom, sto uključuje i analizu već implementiranih sustava. Moj fokus je na razvoju modela za analizu vjerojatnosnih struktura podataka (correctness and privacy). Trenutno se najviše bavimo Bloom filterima i srodnim strukturama. Nadamo se u budućnosti analizirati i neke druge kul strukture. Ne tako daleko u prošlost bavila sam se i prostim brojevima i njihovom generacijom za upotrebu u kriptografskim sustavima.
Budući da sam u Švicarskoj moram spomenuti planinarenje i skijanje (iako sam tek početnik). Od ostaloga, volim pročitati ponekada pokoju dobru knjigu, otići na neko dobro putovanje, koncert, party, random druženje, ali i samo odmarati :). Obožavam plivati i sigurno sam zaboravila napisati pola toga što me zanima...
Kako znamo da neki program radi bez greške ono što bi trebao? Najčešće nemamo pravi argument za to (osim: "jako smo pažljivo programirali"). Grana računarstva koja se zove "formalne metode" omogućuje nam dokazivanje (ili barem, povećanje pouzdanja) korektnosti programa. U svom doktoratu na Institutu Maxa Plancka kombinirao sam formalne metode s tehnikama i problemima umjetne inteligencije. Na primjer, za problem programiranje multi-robotskih sistema, generirao sam ponašanje svih robota iz deklarativnih specifikacija. Od 1. 12. počinjem raditi u Informal Systems, firmi koja se bavi dokazivanjem točnosti distribuiranih sustava. Glavna primjena na kojoj ću raditi bit će blockchain protokoli.
Otkako je korona zatvorila dvorane, otkrio sam trčanje po šumi kao ugodan sport. Rado slušam podcaste (najčešće Lex Fridman podcast), a vodio sam i sam nekoliko epizoda Penkalinog podcasta Slušalica. Sviram gitaru i tamburu, u posljednje vrijeme s fokusom na Baby Shark i druge dječje pjesme.
Student 3. godine medicine, zanima me embriologija, neuroznanost i fiziologija.
Igram košarku, gledam filmove, pijem kave.
Koristim teoriju kategorija kako bi razumio neuronske mreže. Teorija kategorija je matematički jezik koji polako postaje lingua franca među akademskim disciplinama. Baziran na principu kompozicionalnosti koji nam kaže da komplesni sustav je možemo razumjeti kroz interakciju njegovih dijelova - taj jezik nam često daje novu perspektivu na već poznate stvari. U mom doktoratu to se svodi na reformuliranje koncepta neuronske mreže kroz pojma "leće" iz funkcionalnog programiranja i "akcije" iz teorije grupa. Rečeno na ambiciozniji način - zajedno sa mojom grupom (http://msp.cis.strath.ac.uk/) radim na istraživačkom programu koji stavlja mnoge koncepte iz strojnog učenja, optimizacije i kibernetika na rigoroznu matematičku fundaciju.
Muzika! Klavijature, gitara i u zadnje vrijeme polako modularni sintesajzeri. Jazz, blues, ali generalno svakakva vrsta glazbe :)
Biologija je moj najveći interes :) Istražila sam i isprobala sve grane biologije do sada: kroz preddiplomski iz Znanosti o okolišu u Zagrebu, muzeološku praksu u Londonu, praksu iz molekularne biologije na rekombinantnoj DNA u Beču, praksu iz istraživanja morskog fitoplanktona u Kopenhagenu do diplomskog studija iz konzervacijske biologije u Lausanne. Sada sam se prozvala freelance biologom, trenutno na PMFu u Zagrebu, na najdražem području - istraživanje fitoplanktona <3 Više sam za labos nego teren, a najviše za rad s ljudima, na uzbudljivim projektima i eventima koji imaju potencijal donijeti promjenu.
Slobodno vrijeme najviše volim provoditi u društvu, manjem ili većem, chill ili raznim aktivnostima. Na primjer ples, hiking, yoga, šetnje.. Kada za to nema prilike, ispoljavam svoju kreativnost online za Penkalu, a offline keramikom i heklanjem. Putovanje se podrazumjeva kao najdraža aktivnost, svaku priliku koristim da se ispalim u gore ili na more :)
Bavim se fizikom kondenzirane materije. Radim na PMF-u u Zagrebu i dio sam grupe koja proučava transportna i termoelektrična svojstva materijala na niskim temperaturama i u magnetskom polju. Također, bavim se sintezom tih materijala i držim nastavu, uglavnom praktikume iz fizike.
U slobodno se vrijeme volim družiti, gledati nogomet i piti pivu. Povremeno me uhvati gušt za kuhanjem i bavljenjem sportom. Veći sam fan filmova nego čitanja.
Diplomirana biologinja mora, trenutno radim kao član grupe za modeliranje okoliša. Fokus mog rada razvoj je bioenergijskih modela temeljenih na teoriji Dinamičkog Energijskog Budžeta (DEB). DEB modeli, uzimajući u obzir utjecaj okolišnih čimbenika poput temperature i količine hrane, opisuju kako organizmi tijekom života unose, raspodjeljuju i koriste energiju za osnovne životne procese. Na taj je način moguće opisati i predvidjeti preživljavanje, rast, sazrijevanje i razmnožavanje organizama u okolišnim uvjetima od interesa, što je osobito važno u kontekstu klimatskih promjena. Kao suradniku na projektu prilagodbe uzgoja bijele ribe klimatskim promjenama, jedan od ciljeva razvoj je i adaptacija bionergijskih modela komercijalno važnih vrsta morskih riba u svrhu optimizacije njihovog uzgoja. Dodatan interes primjena je bioenergijskih modela u konzervacijskoj biologiji, na primjer razvoj DEB modela kritično ugrožene periske, s ciljem dobivanja informacija nužnih za utemeljeno donošenje odluka vezanih za zaštitu i reintrodukciju organizma.
Planinarenje, rekreativno bicikliranje, skijanje i ronjenje ključne su aktivnosti koje mi omogućuju uživanje u prirodi kroz fizički aktivan, a psihički umirujući odmor. Prethodne aktivnosti pokušavam spojiti s putovanjima što je više moguće. Ljubitelj sam filmova i serija različitih žanrova, pohodim filmske festivale, a nisu mi strane ni druge kulturne priredbe, osobito ako uključuju filharmonijsku glazbu.
Bavim se proučavanjem patofizioloških promjena probavnog sustava u životinjskim modelima neurodegenerativnih bolesti (primarno sporadične Alzheimerove i Parkinsonove bolesti) s ciljem razjašnjavanja moguće uključenosti probavnog sustava u etiopatogenezu (kako i zašto bolest nastaje) i progresiju bolesti te razjašnjavanje mogućeg dijagnostičkog i terapijskog značaja probavnog sustava u neurodegeneraciji. Zanima me znanstvena metodologija.
Hobiji i interesi koji me zaokupljaju karakterizirani su sporim i suptilnim promjenama u vremenu te su nadugačko i naširoko opisani u biltenu za prošli Mutimir ovdje: http://udruga-penkala.hr/mutimir-bilten-2020/ (ko vam kriv što niste bili (-:).
Zaposlen sam u laboratoriju za matične stanice gdje se provodi istraživanja temeljena na regenerativnom potencijalu matičnih stanica nakon ishemijskog oštećenja mozga. U radu se koriste živčane matične stanice. Istovremeno razvijamo protokol za uzgoja ljudskih stanica podrijetlom iz pulpe zuba i njušne sluznice te ljudskih induciranih pluripotentnih matičnih stanica. Osnovni smjerovi istraživanja obuhvaćaju in vitro i in vivo analize. In vitro analizama se proučava diferencijacijski i regenerativni potencijal stanica u ovisnosti od egzogenih čimbenika (npr. in vitro model ishemije, ko-kultivacije). Jedan od osnovnih smjerova in vivo istraživanja je analiza regenerativnog potencijala matičnih stanica transplantiranih u mozak miša zahvaćen ishemijskim moždanim udarom.
Slobodno vrijeme volim provoditi baveći se sportom (planinarenje, teretana, nogomet), te u društvu bliskih ljudi.
Polako ali ne i sigurno završavam medicinu u Zagrebu. Već godinu i pol dana popodneva provodim na brdu zvanom Šalata u sobi 225 u zgradi u koju se ulazi kroz "šumu neznanja". Formalno, volontiram u Laboratotiju za Neurofarmakologiju. Glavni projekt u labosu uključuje štakorski model Alzheimerove bolesti te u novije vrijeme i model Parkinsonove bolesti (6OHDA). Trenutna zanimacija su mi organoidi crijeva i nadamo se uspostaviti kulture i ostvariti suradnju s klinikom. Osim toga, zanima me epidemiologija (ne baš ova s COVIDom) i statistika (bar ovo malo što "razumijem").
U slobodno vrijeme besplatno degustiram pelinkovac poznatih hrvatskih proizvođača (Badel, Maraska). Četvrtkom pub kviz, povremeno filmovi i igre s društvom. Vozim bicikl dok je još u funkciji.
Završio sam FER Computer Science prije 4 godine. Zadnjih 6 godina, praktički od početaka, radim u Photomathu. Prije 5 godina sam, zajedno s još dvoje kolege, oformio tim koji se bavi istraživanjem i razvojem u području machine learninga te se od tad aktivno bavim tim područjem. U zadnje vrijeme se više bavim voditeljskim ulogama, a zadnjih godinu dana radim i kao konzultant u području umjetne inteligencije. U sklopu toga radim i kao konzultant u PhishAR-u gdje spajamo umjetnu inteligenciju s proširenom stvarnošću, kreirajući machine learning modele za AR naočale.
U slobodno vrijeme volim planinariti, penjati, igrati board gameove, duge šetnje pješćanim plažama, i naravno finu hranu uz čašu dobrog vina.
My research topic is real-time railway rescheduling under uncertainty using learning algorithms. Railway operations are often affected by unexpected disturbances, causing train delays, which can then propagate through the railway network. My research aims to find real-time rescheduling decisions in case of delays or disruptions that explicitly account for the unfolding of future uncertainty. The first step is to model train delays and their propagation using random variables or stochastic processes. After that, formulate a dynamic stochastic optimization problem for train rescheduling that includes retiming, rerouting, and order swapping decisions. Finally, develop a (reinforcement) learning algorithm for efficiently solving this problem. Such a solution approach can reduce train delays and advance state of the art in railway traffic management by directly accounting for future uncertainty.
Većinu života bavim se šahom u kojem uživam u jednakoj mjeri kao u istraživanju. Trenutni ELO rejting mi je oko 2250, a cilj mi je u skorije vrijeme postati FIDE majstor.
Tema mog istraživanja su uglavnom grafovi (mreže) i vjerojatnosne metode u teoriji grafova. Mreže su nezaobilazna struktura u algoritmima, te koristan model za fizičke, društvene, bilološke procese. Ipak, glavni motiv za probleme na kojima radim je larpurlartizam :)
Moj glavni hobi je istraživanje novih hobija :) Gitara, veslanje, ples, vožnja biciklom, razmišljanje o svrsi života...
Trenutačno sam zaposlena u obiteljskom trgovinsko-proizvodnom poduzeću Hercegovinavino d.o.o. u Mostaru, u sektoru marketinga i prodaje, gdje sam zadužena za obavljanje poslova vezanih za marketing i prodaju u maloprodajnom sektoru (pozicioniranje, promoviranje i prodaja proizvoda u maloprodajnim kanalima, rad na kampanjama marketinga proizvoda tvrtke, suradnja sa agencijama za marketing i vođenje poslovanja te komunikacije s istim, istraživanje tržišta, vođenje društvenih mreža, koncipiranje promotivnih materijala, osmišljanje dizajna i prezentacija, komunikacija s partnerima i dobavljačima, izrada ponuda i slično). Diplomski studij Poslovne ekonomije smjer Marketing sam završila u Mostaru, a trenutačno sam na trećoj godini PDS Poslovne ekonomije u Mostaru. Moje uže interesno područje je internet marketing i ponašanje potrošača u online okruženju, čime će se baviti i moja doktorska disertacija.
U slobodno vrijeme čitam knjige raznim žanrova, gledam razne vrste dokumentarnih i humorističnih serija, sviram klavir, pjevam i slično.
Podrucje mog interesa je Machine Learning/Data Science. Podrucja u kojima sam primjenjivao metode strojnog ucenja su ekologija, remote sensing (satelitske snimke i GIS), telekom, hospitality, proptech i agrotech. Rjesavao sam razne probleme klasifikacije, regresije/vremenskih nizova u industriji kao sto su 'churn prediction' te 'hotel occupancy rate prediction', sudjelovao sam u izradi aplikacije sustava preporuka u hotelijerstvu (Amenity Recommender), Named Entity Recognition problema, procjenama prinosa poljoprivrednih kultura, optimizacije odluke o sjetvi itd. Iz perspektive industrije osobno me najvise zanima izrada proizvoda koje mogu pomoci ljudima na individualnoj ili regionalnoj/globalnoj razini u industrijama ekologije/poljoprivrede i medicine, te sekundarno u industrijama zabave (filmska i gaming industrija) i dizajna (arhitektura, dizajn interijera, 3D modeliranje). Iz perspektive 'matematike' u bliskoj buducnosti vrlo sam zainteresiran skupiti iskustva u projektima u kojima se radi s GAN mrezama odnosno Computer Vision-u, a osim toga koliko stignem pratim razvoj primjene Graph Neural Networks-a te Reinforcement Learninga u industriji te je i to nesto sto ce mi biti od koristi tijekom karijere u nekom trenutku
Hobiji, interesi, aktivnosti ili podrucja koja su tema razgovora u koje se rado upustim su: sport/fitness(gym, badminton, odbojka, boks), ples, filmska/glazbena/gaming industrija, koncerti, psihologija, 'wine&cheese', itd.
Studiram medicinu na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Demonstrator sam na katedri za Histologiju i embriologiji te član Studentske sekcije za infektologiju. Radim kao bolničar za UniSport ZG. Član sam tima Popularizacija znanosti udruge eSTUDENT. Područje interesa su mi neurologija, psihijatrija i neuroznanost.
Kroz osnovnu i srednju školu trenirala sam taekwondo, prve 3 godine fakulteta plesala sam suvremene plesove u Plesnoj školi SC-a i na 6. godini počela sam trenirati zumbu. Slobodno vrijeme najviše volim provoditi s prijateljima, a kada su oni zauzeti tada vrijeme provodim gledajući serije i filmove. Volim kuhati,koliko mi to život u studentskom domu dozvoljava. Od životinja najdraže su mi mačke.
Moje istraživanje za vrijeme doktorata bilo je motivirano inverznim problemom u sobnoj akustici: kako lokalizirati mobilni uređaj s jednim mikrofonom i zvučnikom u sobi nepoznatog oblika na temelju jeke. Problem je inspiriran primjerom iz prirode: zamislite šišmiša koji emitira zvuk, osluškuje kako se zvuk odbija od obližnjih objekata, ali ne zna iz kojeg smjera jeka dolazi. Problemu sam pristupila s teoretskog i praktičnog stajališta. S teoretskog stajališta dokazala sam da bi takav šišmiš bio izgubljen u određenim prostorijama jer nije uvijek moguće jednoznačno istovremeno rekonstruirati zidove i lokalizirati uređaj ako uzmemo u obzir samo jeke koje su se odbile samo jednom od zida. S praktičnog stajališta, predložila sam algoritme koji rješavaju problem u realnim uvjetima kada su mjerenja šumovita i nepotpuna. U suradnji sa studentima robotike izgradili smo robota koji se kretao po sobi prateći danu putanju, prikupljao mjerenja, te u realnom vremenu rekostruirao lokacije zidova i vlastitu lokaciju u odnosu na zidove. Trenutno radim u Googleu na razvijanju i implementaciji metrika za Youtube.
Slobodno vrijeme provodim baveći se sportovima i učeći jezike (pošto živim u Švicarskoj: francuski i njemački). Vikende provodim u planinama i prirodi - po ljeti planinarim, trčim i sudjelujem na trail utrkama, a po zimi vikende ispunjavam alpskim i tournim skijanjem. Nedavno sam završila i osnovni tečaj penjanja i počela redovito odlaziti u dvoranu za penjanje na umjetnoj stijeni, te uspješno popela nekoliko prvih smjerova u prirodi. Prošle zime sam se iskušala i u penjanju na zaleđeni slap. Također, suosnivačica sam neprofitne organizacije GirlsCoding.org čiji cilj je motivirati djevojčice u dobi od 9-15 godina da nauče više o informatici, matematici i računalnom razmišljanju. Od 2018. do 2020. uspješno smo organizirali 30ak radionica i okupili 50ak volontera koji su aktivno bili angažirani u provođenje i promoviranje radionica. Nažalost, zbog pandemije trenutno smo pauzirali sve aktivnosti.
Radim kao direktor kompanije Visage Technologies koja se bavi računalnim vidom. Sudjelujemo u razvoju rješenja za asistenciju vozačima i autonomnu vožnju te razvijamo vlastiti proizvod za analizu ljudskih lica što, između ostalog, uključuje praćenje ključnih točaka na licu, prepoznavanje različitih karakteristika (poput spola, dobi i emocija) te prepoznavanje identiteta osobe. Takva se rješenja temelje na obradbi signala i strojnom učenju. Trenutno sam u firmi ima oko 120 i kontinuirano širimo timove. Doktorirao sam računarstvo na FER-u uz posao na temi vezanoj uz glazbenu tehnologiju i specifično sintezu zvuka, a kasnije sam se nastavio baviti istraživanjem u tom području uz proširivanje interesa na generativne sustave za stvaranje zvuka i glazbe, kôdiranje glazbe uživo (live coding) te druge primjene analize audio signala nevezene uz glazbu (poput fetalne fonokardiografije). Od ove godine predajem na Muzičkoj akademiji novi kolegij pod nazivom Stvaranje zvuka i glazbe računalnim programiranjem.
Svi aspekti glazbe zanimaju me i vesele. Osim istraživanja glazbene tehnologije, bavim se skladanjem i sviranjem u praktičnom smislu. Stvaram glazbu za predstave suvremenog plesa, instalacije i performanse, no volim i tradicionalno komponiranje za manje sastave te sviram klavir i klavijature. Također volim sport, težinske treninge, veslanje i trčanje u prirodi.
Završila sam učiteljski studij s engleskim jezikom na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, i radim kao učiteljica razredne nastave. Trenutno sam u postupku prijave na doktorski studij na svom fakultetu pod nazivom Jezični, književni i kulturni kontekst ranoga, predškolskoga i primarnoga obrazovanja. Zanimaju me inovativni i alternativni pristupi učenju i poučavanju te uloge umjetnosti u primarnom obrazovanju, ponajprije književnosti. U diplomskom radu istraživala sam mogućnosti integriranog pristupa (povezivanja različitih predmeta i područja u učenju i poučavanju) u nastavi lektire. Tu bih temu voljela nadograditi u svom doktorskom studiju, s naglaskom na istraživanje trenutne prakse u hrvatskom obrazovnom kontekstu te uspostavljanje primjenjivih modela integriranog poučavanja.
Svoje slobodno vrijeme jako volim provoditi u aktivnostima na otvorenom. Uživam u trail trčanju i veslanju. Bavim se i glazbom - pjevanjem i sviranjem violine, gitare, ukulelea te pomalo i mandoline i klavira. :) Također, izrađujem nakit od bioepoxy smole i prirodnih materijala poput cvijeća ili školjaka, a taj sam hobi pretvorila u mali obrt pod nazivom VilinRosa, koji vodim nešto više od godinu dana.
U Nanoelectronics team-u na IST-u bavimo se implementacijom kvantnog bita (qubit-a) enkodiranog u spin pozitivnog nosioca naboja (šupljine). Takva šupljina se nalazi u čipu od germanijevog poluvodiča, u nanodimenzionalnom prostoru (100injak nm) zvanom "kvantna točka", ograđena energetskim barijerama kao posljedicom pozitivnog napona primijenjenog na nekoliko nanometarskih gate elektroda. Qubiti su gradivne jedinice kvantnog računala koja su u današnje vrijeme izrazito popularno i financirano područje istraživanja. Jedan od glavnih razloga njihove popularnosti je eksponencijalno ubrzanje određenih tipova algoritama u odnosu na njihove klasične varijante. Laboratoriji u sklopu Google-a, IBM-a i IonQ-a su nedavno uspijeli proizvesti kvantne procesore sa desecima povezanih qubita, bazirane na platformama superconducting qubit-a i ionskih zamki. No, spin-qubiti kao platforma imaju prednost u nizu parametera, ali problem je povezati više njih, posebice preko većih udaljenosti. Tu se nameću šupljine u germaniju kao vrlo mlada platforma koja je u samo nekoliko godina sustigla ostale poluvodiče po faktovirma kvalitete single spin qubit-a. Istovremeno, prema teoretskim predviđanjima ona bi trebala omogućiti i efikasno povezivanje udaljenih spinova. Mi smo do sada uspjeli implementirati vrlo brze single-qubite i radimo na njihovom povezivanju.
Nogomet, rekreativno. Radim fittness/cross-trening, po nekim polu-vlastitim programima. Dok sam bio u Zagrebu bio sam član i trenirao u Subosu, na Martinovci (ne nogomet). Druženja uz pivo i odmjerena partijanja ;)
Završio sam matematiku na PMF-u, a doktorirao računarstvo na FER-u. Na doktoratu bavio sam se algoritmima pridruživanja web usluga korisnicima u oblaku, te sustavima preporučivanja. Radim na FER-u kao asistent. Sviđa mi se posao u akademiji, htio bih ostati. Bavim se i izradom zadataka i organizacijom informatičkih natjecanja u algoritmima za srednje škole.
Zanima me književnost, pokušavam pisati. Nekoliko kratkih priča objavljeno mi je na nekim portalima. Pišem i blog, ispušni ventil mojih misli, zove se Blogaritam. Doma sviram gitaru, a htio bih je svirati i vani, s ljudima. I moj brat Vedran također; pokušavamo skladati. Jedan moj bivši (neozbiljni) bend nastao je na Mutimiru prije tri godine; vježbali smo u Glazbenoj kući i zvali se Mutimir. Zašto se to ne bi opet dogodilo?
Voditelj odjela Social Computing u Know-Center, vodećem austrijskom istraživačkom centru za poslovanje temeljeno na podacima i analizi velikih podataka. Glavni istraživački interesi su u područjima sustava preporuka i personalizacije sadržaja, dubokog učenja, pretraživanju informacija, velikih podataka, kao i analiza društvenih i složenih mreža.
Stravstveni fanatik tajlandskog boksa. 12 godina aktivnog treninga te pokoje borbe. U slobodno vrijeme vodim i grupne treninge.
Nakon doktorata iz lingvistike (2017.) uzeo sam kratku pauzu od znanosti. Pauza još uvijek traje. Zaposlen sam u Hrvatskoj zakladi za znanost, gdje pratim provedbu pojedinih znanstvenih projekata i doktoranada, uređujem Zakladinu web stranicu i društvene mreže te organiziram znanstvenopopularna događanja za doktorande.
Izvan posla aktivno se bavim odbojkom. A izvan radnog vremena možete me pronaći na savskom nasipu u šetnji s mojim četveronožnim ljubimcem.
Asistent sam na katedri za biomehaniku i ergonomiju Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Područja mog znanstvenog interesa su tehničke znanosti i njihova interdisciplinarna povezanost s prirodnim znanostima. Sudjelovao sam i sudjelujem na projektima vezanim uz nuklearnu fuziju (DONES i ITER), sučelje mozga i računala (startup Potential BCI) i izradu robota za neurokirurške operacije (RONNA; NERO). Moj trenutni znanstveni interes u sklopu doktorskog studija fokusiran je na istraživanja vezana uz simulaciju osjećaja propriocepcije u VR-u te sučelja kojim se postiže povezanost mozga i računala (eng. Brain Computer Interface, BCI).
Svoje slobodno vrijeme najradije provodim na moru, bilo u jedrenju, daljinskom plivanju ili podvodnom ribolovu. Volim putovati te su mi neke od dražih destinacija Island, Madeira, Litva i Capri.
Radim kao medicinski fizičar u KBC-u Zagreb te sam part-time student na poslijediplomskom studiju iz medicinske fizike na PMF-u u Zagrebu. Još sam u fazi polaganja obaveznih ispita da bih mogao upisati drugu godinu studija. Radili smo razna mjerenja i ideje su prisutne, ali nemam još definiranu temu istraživanja. Vrlo vjerojatno će ono biti u području zračenja Gamma Knifeom pošto sam na tom odjelu smješten.
Igram vaterpolo, plešem kubansku salsu i bachatu, volim druženja, rasprave, kvalitetna štiva i filmove...
Glavno područje djelovanja: etičke smjernice za pouzdanu umjetnu inteligenciju, lobiranje na europskoj razini, izrada EU javnih politika u području novih tehnologija. Paralelno se bavim i strateškim savjetovanjem, inovacijama i metodama poduzetništva, neuralnim mrežama, strojnim učenjem, podatkovnom znanošću i vizualizacijom informacija.
U slobodno vrijeme se bavim gledanjem MCU filmova i serija, crtanjem i eksperiementalnim razvojem video-igara, multimedije.
Student sam 4. godine medicine i voditelj sekcije za neuroznanost. U slobodno vrijeme radim u neurofarmakološkom laboratoriju na istraživanju poveznica mozga i crijeva u patofiziologiji alzheimera na modelu sa stakorima. Dio sam organizacijskog tima Brainhack Zagreb koji kroz prezentacije projekata stvara suradnje i pomaže istraživačima da lakše riješe probleme koje susreću u svom radu. Zanima me najviše neuroznanost i sve povezano uz mozak, ali sam otvoren i za sve druge oblike znanosti.
U slobodno vrijeme treniram hokej na travi, idem na penjanje na umjetne stijene u hive, sviram klavir, gledam anime i igram dnd. Uvijek za druženje pogotovo uz i dobar game night.
Zahtjevi smanjivanja dimenzija i povecanja brzine elektronickih komponenti traze od nas sve bolje razumijevanje efekata na nanometarskim skalama. Moje istrazivanje se bavi proucavanjem distribucije elektrokemijskog potencijala u grafenu kada kroz njega protjece struja upravo na takvim skalama. Za to sam razvio eksperimentalni postav za skenirajucu tunelirajucu potenciometriju, baziran na skenirajucoj tunelirajucoj mikroskopiji (engl. STM). Neka od pitanja na koja pokusavamo odgovoriti su kakav je utjecaj strukture materijala, necistoca, defekata i substrata na tok struje u grafenu. Zanima nas uloga srednjeg slobodnog puta i kako ostvariti balistički tranport na skalama većim od nekoliko stotina nanometara. Neki od znanstvenih interesa izvan mog podrucja su razvoj znanstvene opreme, nove metode mjerenja i interdisciplinarni projekti.
Ako itko ikad ovo bude citao, cesto me se moze cuti u Penkalinom podcastu gdje ne otkrivam apsolutno nikakve detalje o tome sto radim u slobodno vrijeme, ali svejedno poslusajte :D.
Studentica integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija dentalne medicine Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo. U fazi učenja pisanja znanstveno-istraživačkog rada. Planira obraditi teme iz područja dentalne medicine i objaviti ih u časopisima koje bi služile kao materijal za učenje i napredak kolega. Gledanjem u budućnost vizionari o izumu u dentalnoj medicini i ostvarivanju njene bolje povezanosti s drugim znanostima i umjetnosti.
Slobodno vrijeme koristim kao priliku za bavljenje glazbom i sportom. Koristim knjige, filmove i serije dobre tematike kao mogućnost inspiracije i poticaja na napredak. Volim glumu, snimanje i montažu filma i zvuka. Planiram naučiti tečno pričati talijanski i francuski jezik. Želja mi je iskoristiti stečeno znanje i iskustvo kako bih pomogla ljudima oko sebe i pridonijela zajednici.
Bavim se dubokim učenjem za procjenu kreditnog rizika. Zanimaju me teme strojnog učenja i kvantitativnih financija.
Čitam, sviram bubnjeve, bavim se fitnessom i trčanjem uz povremeno bicikliranje i planinarenje.
Direktor sam tvrtke Romb Technologies. Bavim se svime, od razvoja i implementacije algoritama autonomne navigacije, do nalaženja klijenata, izdavanja i plaćanja računa.
Volim prirodu, društvo i sport.
Primjena tehnika računalnog vida na medicinskim i biološkim slikama. Kaggle natjecanja.
Nogomet. Crossfit. Filter kave.
Student sam prve godine doktorskih studija na Université de Paris, a uglavnom sam usredotočen na valove, nelinearne pojave i hidrodinamiku. Pretežno se bavim eksperimentalnim radom. Trenutno se fokusiram na solitone i turbulenciju valova (nelinearni efekti u valovima vode) na zakrivljenim površinama. Uz to me zanimaju različite hidromehaničke nestabilnosti (Faraday, Rayleigh-Taylor), uzorci koje stvaraju, ali i kako ih dinamički kontrolirati. Kao predsjednik udruge Šesterokut, bavim se organizacijom natjecanja iz fizike i ostalih vannastavnih aktivnosti za učenike.
U slobodno vrijeme najviše čitam (kad se nađe vremena), uglavnom sve što mi padne pod ruku. Koristim prilike za druženje s prijateljima, otkad nema više lockdowna, igram razne društvene igre, a tu i tamo pećem kolače :)
Šire područje mog znanstvenog interesa jest nuklearna astrofizika. Grubi prikaz rada znanstvenika u tom području bio bi; pokušaj opisivanja nuklearnih procesa u astrofizičkim okruženjima, primjerice zvijezdama i supernovama. Jedan od glavnih ciljeva područja jest što pravilnije modeliranja nastanka i razvoja kompozicije elemenata u svemiru. Trenutno, uže područje mog rada jesu nuklearne reakcije lakih jezgara, odnosno elemenata čiji ukupni broj nukleona ne prelazi brojku od otprilike 20 protona i neutrona. Preciznije, moja grupa suradnika usredotočena je na specifičnu klastersku strukturu koja se pojavljuje u mnogim jezgrama, a čije je glavno svojstvo grupiranje dijela nukleona u manje podjedinice tzv. klastere. Najčešća takva podjedinica jest jezgra helija, odnosno klaster dva protona i dva neutrona koji se često naziva alfa česticom. Pristup moje grupe ovom pitanju jest eksperimentalan, odnosno istraživanje navedenih struktura provodimo u akceleratorskim postrojenjima induciranjem sudara raznih jezgara. U zadnjih godinu dana dobar dio svog vremena posvećujem i proučavanju načina za uspješan transfer istraživanja iz akademije u industriju kroz stvaranje tehnoloških spin-off startupa.
Van znanstveni interes u kojeg ulažem najviše vremena jest glazba. Završio sam srednju glazbenu školu i u više navrata ozbiljno razmišljao o upisu glazbene akademije, ili u smjeru dirigiranja ili u smjeru sviranja klavira. Trenutno najaktivniji glazbeni projekti u kojima sudjelujem jesu pjevački zbor PMF-a "Cantus Naturae", u kojem vršim dužnost dirigenta i umjetničkog voditelja, i ansambl uličnih svirača "jeboton ansambl" u kojem sviram melodiku i pjevam. Osim glazbe, u umjetničkom sam području zainteresiran i za književnost, preciznije za pisanje pjesama i znanstveno-fantastičnih priča. Što se tiče znanstvenih interesa koji nisu usko vezani uz moje trenutno područje rada, najviše me zanimaju ekonomija i politička filozofija s fokusom na ulogu i funkcioniranje države odnosno međuovisnost i međuigru javnih i privatnih struktura i interesa.
Tenutno analiziram intrakranijalne signale (iEEG) kod farmakorezistentnih epileptičara s ciljem otkrivanja kako mozak generira govor i stvara “glas u glavi” (tj., “inner voice” ili "inner speech"), pritom modelirajući dinamičke sustave i razvijajući brain-computer interface (BCI) paradigmu. U sklopu doktorata (kognitivna neuroznanost na EPFL-u) sam, koristeći robotiku, kod zdravih ljudi izazivao stanja slična psihozi s ciljem imitiranja halucinacije „čujenja glasova u glavi“, koja se često javlja u shizofreniji, pri tom mjereći EEG moždanu aktivnost. U sklopu doktorata sam proveo i 6 mjeseci u Centru za Neuromodulaciju pri Ohio State Sveučilištu (OSU), SAD, gdje sam razvijao virtual reality (VR) tehnologije koje se koriste u neurokirurškim istraživanjima. Studirao sam računarstvo (preddiplomski - FER; diplomski - KIT, Njemačka).
Veliki sam zaljubljenik u putovanja - obišao sam 36 država do sad - u prirodu, trudim se svaki vikend ići u planine – ljeti hike, zimi skijanje – ali i sve aktivnosti iole vezane uz adrenalin. Volim znanstvenu fantastiku i distopijske filmove, i pogledam barem jednu epizodu Prijatelja tjedno. Harry Potter. Jezici. Latino glazba i ples.
Istraživački dolazim iz područja biomedicine i neuroznanosti - projekti na diplomskom studiju temeljili su mi se na Brain computer interfaceu (BCI), a cilj je bio iskoristiti elektroničke komponente da se detektira i strojno učenje da se iskoristi P300 potencijal. Pomoću detektiranja zamišljanja pokreta ruke, smjer cijelog istraživanja je trebao pomagati ljudima koji se oporavljaju od moždanog udara da skrate vrijeme rehabilitacije i poboljšaju rezultate. Nakon završenog diplomskog studija krenuo sam raditi u industriji - trenutno radim kao data engineer na ETL procesima i na analitici u firmi koja skuplja podataka o drugim firmama i koristi te podatke kako bi pomogla klijentima donijeti bolje poslovne odluke i pronaći prave partnere.
Veliki sam fan različitih sportova i zdrave (umjerene) prehrane. Isprobao sam svašta - od nogometa, squasha, odbojke, stolnog tenisa, preko tae kwon doa, plesa i pjevanja pa sve do tenisa. Volim posjećivati kulturna događanja, otići na predstave i izložbe, a i na slikarske radionice. Obožavam provoditi vrijeme vani i u prirodi, bilo da je to odlazak u park, na Sljeme ili neki izletić u obližnje gorje. A ni putovanja mi nisu strana :)
Trenutno se bavim obradom biomedicinski signala s ciljem primjene na nosivim uređajima sa primjenama u zdravstvu. Najveći projekt na kojem trenutno radim fokusiran je na razvoj algoritama i uređaja za detekciju epileptičkih napadaja iz EEG signala. Primarno se fokusiram i razvijam algoritme koristeći jedno od novih vrsta strojnog učenja nazvano „hyperdimensional computing“.
Najveći dio mog slobodnog vremena je posvećen Penkali. Veseli me pokretanje novih projekata i ideja, povezivanju ljudi i prijenos znanja. Osim toga planine i outdoor su mi način za puniti baterije. Volim fotografiju, obradu videa i pokušavam pokrenuti svoj outdoor profile sa ciljem poticanja outdoor aktivnosti :P Od ostalih stvari počeli su me zanimati NFTove i kriptovalute. I na kraju pokušavam otkriti što želim nakon doktorata :)
Općenito se bavim fizikom kondenzirane materije, a trenutno radim (u sklopu doktorskog) na teoretskom objašnjenju nekonvencionalne supravodljivosti specifičnog materijala (Bi2Se3). Teorija konvencionalnih supravodiča je dobro poznata ("BCS teorija") te se temelji na vezanju elektrona preko vibracija okolne rešetke. Kako bi došlo do nekonvencionalne supravodljivosti, općenito govoreći sam materijal treba biti u nekom pogledu barem malo egzotičan. Ono što je čudno (ili zanimljivo) kod Bi2Se3 je da on izgleda kao vrlo dosadan materijal, a pri malim temperaturama ima (potpuno neočekivano) jednu vrlo egzotičnu supravodljivost.
Ukratko, ozbiljniji interesi izvan struke bi mi bili: matematika, ekonomija, povijest, filozofija, gitara.
Područje mojeg istraživanja je Fourierova analiza i primjena Fourierove analize u teoriji parcijalnih diferencijalnih jednadžba. Trenutno se bavim tzv. problemom Fourierove restrikcije i asimptotikom oscilatornih integrala.
Društvene igre s prijateljima, planinarenje, SC:BW, čitam svakakve blogove, imam neke svoje programerske projekte.
Trenutno sam studentica 4. godine Računarske znanosti na FER-u. Volim matematiku i sve njene primjene u računarstvu, osobito u dubokom učenju i kriptografiji. Do sada sam se kroz svoje projekte i završni rad na fakultetu bavila računalnim vidom i voljela bih se dalje razvijati u tom smjeru. Uz fakultet, radim kao software developer u Ekobitu gdje se bavim desktop i mobile developmentom.
U slobodno vrijeme volim šetnje, bicikle, koncerte, izlaske, fotografiju. Sviram u bendu (ispunila svoj teenage dream), fotkam analogno, najviše koncerte i arhitekturu. Kad se ne bavim ovime i fakultetskim obavezama, tu i tamo potrčim.
Studiram dentalnu medicinu na integriranom prediplomskom i diplomskom studiju na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo. Interesira me saznanje novih tehnologija u dentalnoj medicini i znanosti opcenito. Po struci sam dentalni tehnicar i voljela bih proširiti svoje znanje kliničkim radom.
Aktivno se bavim sportom i fizičkim aktivnostima. Volim kuhati, družiti se i dijeliti nova iskustva i saznanja s drugim ljudima. U slobodno vrijeme odlazim na pub kvizove kako bih proširila znanje opće kulture.
Pozdrav svima! Zovem se Mateja Pećina i doktorandica sam i asistentica na Agronomskom fakultetu na zavodu za specijalno stočarstvo. Tema moga doktorata je polimorfizam tri različita gena na utjecaj masti i masnih kiselina u junećem mesu. Uz to je i senzorska analiza animalnih proizvoda moje drugo područje zanimanja. Najviše pažnje u zadnje vrijeme dajem razvojnim molekularnim metodama u istraživanju i suvremenoj biotehnologiji u animalnoj proizvodnji kao i utjecaju polimorfizma gena na kvantitativna svojstva domaćih životinja. Ukratko, genetika na domaćim životinjama.
U slobodno vrijeme pronalazim razne načine za opuštanje, od tipičnog druženja sa prijateljima, do odlazaka u kazalište, koncerte, galerije i muzeje, šetnje u prirodi sa psom do isprobavanja raznih kolača u slastičarnicama. Nerd sam u duši pa volim igrati board igre, konzole, čitati mange, stripove, ići na konvencije, binge-watchati serije i smijati se na horor filmove i serije.
Doktorirala sam na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu na temu interakcija nanočestica metala s biomolekulama. Područje mog rada je nanomedicina i nanotoksikologija, odnosno ispitivanje potencijalnih toksičnih učinaka nanočestica koje se razvijaju za biomedicinske primjene. Moj svakodnevni rad obuhvaća sintezu i karakterizaciju nanočestica metala te ispitivanje njihovih interakcija različitim spektroskopskim tehnikama. Također koristim tehnike računalne kemije za teorijsko ispitivanje mehanizama kemijskih reakcija. Uz redovan posao, radim u Centru za kontrolu otrovanja na dežurnoj telefonskoj liniji za informacije o trovanjima.
U slobodno vrijeme volim čitati krimiće i fantasy ili se zabavljam enigmatikom (sve vrste križaljki, sudokua i nonograma). Opušta me gledanje let's-play videa na YouTubeu i plesanje uz nightcore. Redovito treniram u teretani zbog zdravlja, no omiljene fizičke aktivnosti su mi duge šetnje i vožnja biciklom. Najdraže mi je vrijeme provoditi s prijateljima igrajući društvene igre. U sljedećoj godini planiram se posvetiti učenju programiranja u Pythonu i obnavljanu znanja talijanskog jezika.
Trenutno sam zaposlena u kompaniji koja se bavi proizvodnjom i testiranjem antitijela korištenih u farmaceutskoj industriji. Radim u timu za stanične kulture gdje se brinemo o održavanju staničnih linija na kojima onda provodimo testove efektivnosti određenih antitijela.
Yogom i pilatesom, manistrom - barem 200 grama iste, fjakom uz more šta povlači još jedan hobi - podrzavanje Flix kompanije regularnom kupovinom karata na relaciji Prag-Split. Ostatak bi učinio ovaj dio prijave vidno duzim od "ozbiljnog" dijela :)
Primarno se bavim razvojem software-a za motorna vozila. U vremenu 2013. do 2019. to je uključivalo niz projekata u području automatskog parkiranja, upravljanja električnom mrežom vozila i razvoja korisničkih funkcija platforme kod jednog od velikih njemačkih dobavljača autoindustrije. 2019. sam se vratio u Zagreb te u tvrtci Visage Technologies radim na temama obrade slike i prepoznavanja sadržaja za potrebe autonomne vožnje s naglaskom na funkcionalnu sigurnost.
U slobodno vrijeme sam često zaokupljen nekim većim ili manjim DIY projektima, ovisno o prilikama i potrebama. Kad nisam, vjerojatno negdje planinarim ili vozim bicikl, po zimi skijam ili kližem. Do 2020. sam se bavio i dvoranskim penjanjem i trenirao društvene plesove te nastojao svake godine posjetiti barem dva-tri nova grada. Dobra hrana i piće me uvijek mogu oduševiti, bilo da kuham sam, isprobavam neki novi restoran ili jednostavno s kolegama nakon posla idem na pivo. Član Penkale sam od početka 2021. te kad uhvatim vremena radim video-editing za YouTube kanal udruge.
Bavim se In Vitro modelom Živčanih Matičnih Stanica (Neural Stem Cells NSC). Stanice nasađujemo na podloge tretirane bioaktivnim coating polimerima poput Poly D Lizina i proteinom ekstracelularnog matriksa Laminin. NSCove diferenciramo ih od 1 do 15 dana i tada ih ili fiksiramo ili liziramo ovisno o potrebi za slijedeću metodu. Fiksirane diferencirane stanice obojamo metodom imunocitokemije i potom slikamo na fluorescentnom konfokalnom mikroskopu. Diferencirane NSCove isto tako liziramo za western blot. Stanice tretiramo sa hipoksijom ili različitim supstancama kako bi izazvali staničnu smrti li stanično oštećenje što analiziramo adekvatnim metodama. Isto tako u planu je i tretman diferenciranih NSCova sa nediferenciranim NSCovima te analiziramo kako to utječe na diferencirane stanice i njihovo oštećenje.
Svoje slobodno vrijeme većinom provodim sa svojom suprugom. Od sporta se bavim tračanjem. Kada god imam priliku pomažem supruzi u kuhanju ili i sam kuham.
Trenutno na FER-u završavam doktorat iz robotike. Moje istraživanje vezano je uz područje soft robotike i bavi se problemima manipulacije osjetljivih objekata s fokusom na biljke u stakleničkom uzgoju. U svom radu koristim teške riječi poput impedantno upravljanje, servo upravljanje, taktilni senzori, kalibracija, konvolucijske neuronske mreže, računalni vid, semantička segmentacija, strojno učenje, sim2real, segmentacija point clouda... Bavim se i s drugim nepovezanim problemima kao što su mjerenja u ortopedskim operacijama, robotsko gletanje, roboti kuhari, Dr. Dolittle roboti, uzgojem pšenice u komorama, itd.
U posljednje vrijeme nemam slobodno vrijeme, a dok sam ga imala voljela sam trčati i planinariti sa svojim psom, čitanje, crtanje, keramiku, plivanje, skijanje, jedrenje, penjanje, i smišljanje novih hobija. Trenutno se, osim doktoratom (projektima, člancima i nastavom) bavim osnivanjem startupa koji će razvijati specijalizirani medicinski uređaj, a osim toga volonterski kuham gin za male poduzetnike i pokušavam sudjelovati u aktivnostima Penkale.
Radim u medicinsko-biokemijskom laboratoriju u bolnici, moj posao sastoji se od upotrebe raznih analitičkih tehnika u svrhu dobivanja klinički bitnih informacija iz uzoraka krvi i drugih tjelesnih tekućina. Trenutno sam pri kraju specijalističkog studija iz Medicinske biokemije, a želja mi je po završetku specijalizacije upisati doktorat iz područja toksikologije.
Slobodno vrijeme provodim na raznim putovanja i druženju s prijateljima. Volim igrati društvene igre, biciklirati, a ponekad i bingeati serije na Netflixu.
Radim u Gideon Borthersu kao inženjer strojnog učenja na problemima računalnog vida (kako bi naši roboti mogli percipirati svijet oko sebe). Trenutačno se bavim problemima detekcije objekata, estimacijom poze te estimacijom dubine. Doktorirao sam na temi fizike hladnih atoma i zanima me širok spektar tema (prirodne, tehničke, društvene).
/
Trenutno radim u glikobiološkom laboratoriju u Genosu kao doktorand istraživač. Istraživanje u koje sam uključena bazira se na determinaciji specifičnih promjena glikoma u kardiovaskularnim bolestima (KVB), te rasvjetljavanju uloge glikanskih struktura u patofiziološkim promjenama kod KVB. KVB jedan od vodećih uzroka smrtnosti, no istovremeno u većini slučajeva posljedica načina života. Stoga potencijalan razvitak testova baziranih na glikanskim strukturama predstavlja korak prema efikasnijoj prevenciji, dijagnozi KVB i odabiru terapije.
U slobodno vrijeme se bavim različitim sportskim aktivnostima. Tijekom radnom tjedna to su odlasci u teretanu i igranje squash-a, a preko vikenda najčešće planinarenje. Osim spomenutih svakodnevnih hobija, obožavam putovati. Iako je pandemija uspjela ograničiti mogućnost dalekih putovanja, uvijek postoji način za upoznavanje novih mjesta, makar u vlastitoj domovini i bližim zemljama.
Student sam prve godine diplomskog studija znanosti o podatcima na EPFL-u. Moji karijerni interesi su dvojaki. Zanima me akademska karijera odnosno rad u istraživačkoj grupi i također me zanima poduzetništvo. Područja znanstvenog interesa: (1) duboko učenje i njegove primjene u računalnom vidu, podržanom učenju i području sučelja mozga i računala, (2) strojno učenje.
Studiranje mi je prioritet, a slobodno vrijeme provedem s prijateljima i u trčanju kroz obližnje parkove. Imam li još više slobodnog vremena, onda se vratim čitanju knjiga, planinarenju i kampiranju.
Trenutno se istraživački bavim tehnikama računalnog modeliranja i simuliranja fizikalnih sustava, s posebnim naglaskom na primjenu u biološkim sustavima koristeći tehnike coarse-grained modeliranja. Konkretna tema na kojoj radim je coarse-grained modeliranje amiloidogenih proteina i multi-scale simulacije nastajanja amiloida, za što razvijam posebnu hibridnu (MD/MC) tehniku simuliranja. U širem tehničko-znanstvenom smislu interesira me modeliranje i optimizacija pri primjeni računalnih metoda na istraživanja u (prirodnim) znanostima, odnosno jednostavnim rječnikom - kako pomoći znanstvenicima da efikasno i smisleno iskoriste računala za svoje potrebe. Ostatci prirodno-znanstvenih interesa i prijašnjih istraživanja nalaze se u širokim poljima kompleksnih sustava i konceptualnih temelja (kvantne) fizike i matematike dok s društveno-humanističke strane imam izražen profesionalni interes za pedagogiju i didaktiku, posebno primjenjenu na poučavanje prirodno-znanstvenih tema, a posebno fizike i matematike. Osim toga još se izrazito interesiram i rubno istraživački bavim područjem političke filozofije/teorije, konkretno temama političkih i izbornih sustava i njihovom komparativnom analizom.
U slobodno vrijeme bavim se alpinizmom i penjanjem, uz ponešto planinarenja, kao član AO PDS Velebit, pjevanjem kao član zbora PMF-a, bubnjanjem (koliko vrijeme i mogućnosti dopuštaju, ne onoliko koliko bi želio) i pokerom (uglavnom turnirskim i uživo).
Student sam doktorskog studija geologije na Prirodolsovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Područje istraživanja je mikropaleontologija, a kroz studij istraživao sam miocenske naslage s područja Hrvatskog zagorja. Trenutačno sam na početku izrade doktorske disertacije koja je vezana za područje Sjevernohrvatskog bazena odnosno, lokalitet Bukova glava pokraj Našica. Predmet istraživanja su bentičke foraminifere gornjeg miocena/sarmata.
U slobodno vrijeme bavim se sportom, čitanjem ili slušanjem glazbe.
Trenutno radim kao Asistent na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu te držim vježbe i seminare. Do sada sam se bavio elektroispradanjem i proizvodnjom vlakana za umjetne ljudske ligamente. Tkivno inžinjerstvo mi je vrlo interesantno područje kojim pokušavamo napraviti sami sebe iznova. Moj glavni interes su elektroaktivni polimeri te njihova moguća buduća primjena.
Volim pokušavati koristiti skateboard iako nisam najbolji u tome. Životni ideal mi je freeganstvo ili ti sposobnost čovjeka da ne jede meso i u što većem omjeru se okrene poštivanju okoliša oko sebe, a time i društva. Vođenje antiture Zagreba je novi hobi koji još razvijam. Kriptovalute, majnanje je usputna zanimacija kako ne bi bilo pre malo toga za raditi. Pomaganje na svim frontovima mi je životni cilj kako bi učinili bolje društvo.
Održivi razvoj je dinamička ravnoteža u kemiji i javno privatno partnerstvo u poslovanju. Ja se bavim spajanjem tih dva svijetova. Tražim odgovor na pitanje kako se održivo razvijati u pragmatičnom svijetonadzoru. Vjerujem da industrija ima veliku moć, od koje mali dio mogu svakodnevno usmjeravati u bolje sutra.
Diktatura bojama, uređenje interijera, chillanje u Spa i wellness zonama, inspekcija za čistoću i organizaciju predmeta, standardizaciju i slaganje tablica.
Tijekom svog doktorata na Sveučilištu na Oxfordu bavio sam se strojnim učenjem u području računalne sigurnosti -- prvo proučavajući biometrijsku autentifikaciju temeljenu na praćenju kretanja očiju korisnika, a zatim sigurnosti sustava proširene stvarnosti. Pošto se sve više ostvaruju predviđanja prema kojima će pametne naočale i povezani sustavi proširene (i virtualne) stvarnosti biti ključna računalna platforma sljedećeg desetljeća, tijekom svog istraživanja proučavao sam i kako nam ove tehnologije mogu pomoći da bismo postojeće sustave koristili sigurnije i uspješnije. Upravo na temelju ovih istraživanja i srodnog patenta, prof. Martinovic (moj doktorski mentor) i ja smo sredinom 2020. godine pokrenuli PhishAR, startup koji trenutno ima urede u Zagrebu i Oxfordu. Razvijamo svjetski jedinstvene modele računalnog vida i umjetne inteligencije koji omogućiju primjenu tehnologija proširene stvarnosti u kontekstima u kojima je to trenutno nemoguće.
Ponosan sam tata blizanaca starih 18 mjeseci, što mi, uz vođenje brzorastuće firme od preko 20 ljudi, trenutno ne ostavlja baš puno vremena za hobije :) Volim squash, trčanje, plivanje. Uživam pokretati nove stvari i organizacije i kasnije vidjeti koliko se vrhunski razvijaju!
Diplomirao sam na FER-u 2015. i otad radim u industriji, od startupa u Silicijskoj dolini do Amazona, gdje sam proveo tri godine. Danas sam suosnivač i CEO startupa Omnisearch koji se bavi pretraživanjem svega - od audio i video materijala, teksta i dokumenata. Glavni su mi interesi algoritmi za pretraživanje i preporučiteljski sustavi.
Kakvo slobodno vrijeme? :) Najveći dio vremena van posla potrošim na čitanje (bilo knjiga bilo članaka iz industrije), a od sportova planinarim i plivam.
Doktorand sam na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tema kojom se bavimo je diferencijacija stanica akutne mijeloične leukemije. Nezrele leukemijske stanice pokušavamo potaknuti da postanu zreliji oblici stanica koji se manje razmnožavaju. Također istraživamo utjecaj potpornih stanica koštane srži na krvotvorne, odnosno leukemijske stanice. Završio sam Medicinski fakultet i prije doktorata sam radio kao liječnik hitne pomoći.
Slobodno vrijeme provodim s ekipom i kad je to moguće u prirodi. Volim kretanje i skoro sve sportove. Treniram BJJ, a uz to sam često na biciklu, planinarim, trčim, plivam. Koristim koronu kao izliku što ne putujem češće (:
Voditelj sam FER-ovog startup inkubatora SPOCK. Planiram i organiziram startup edukaciju za studente, istraživače i profesore s ciljem spajanja znanstveno-istraživačke zajednice i startup ekosustava. Trenutno radim na izgradnji deep-tech startup ekosustava kako bi u suradnji s najuspješnijim hrvatskim startupima, korporacijama i investicijskim fondovima osigurali najbolje moguće uvjete za komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja i pokretanje spin-offova.
U slobodno vrijeme vozim bicikl, gledam filmove, pratim NBA, družim se s prijateljima i čitam o tehnologiji i startupima. Volim kuhati i u stanju sam zakomplicirati i najjednostavnija jela.
Trenutno radim u srednjoj školi kao profesorica biologije ali u budućnosti bih se voljela baviti eksperimentalnom biologijom, konkretnije istraživanjima iz područja neurologije, fiziologije, imunologije, embriologije ili histologije.
U slobodno vrijeme, kojeg trenutno imam jako malo, družim se s prijateljima, ispijam kave i raspravljam o znanosti :)
Bavim se algoritmima za automatsko obnavljanje slika. Primarni fokus mi je uklanjanje efekta magle i kiše sa slike, a povremeno se bavim i popravljanjem efekata obojenog osvjetljenja na slike i prikazivanje high dynamic range slika. Jednostavno rečeno, instagram filteri! Kako sam diplomirao matematiku svemu tome pristupam više iz matematičkog smijera nego iz čistog smijera dubokog učenja.
U slobodno vrijeme najviše volim čitati ili gnjaviti svoje mačke. Kada baš moram izaći iz kuće volim roniti, skijati ili planirnariti. Osim toga me veseli popularizacija znanosti pa sam uz penkalu aktivan i u STEM gamesima, a godinama sam se bavio i popularizacijom matematike i pripremanjem srednjoškolaca za matematička natjecanja.
Trenutno sam voditeljica ljudskih potencijala u tvrtki Gideon Brothers. Moje područje interesa je proučavanje i razvoj HR praksi i procesa koje imaju za cilj osigurati zdravo i poticajno okruženje za sve naše kolege.
U slobodno vrijeme volim se baviti DYI projektima, volim izrađivati i preuređivati stvari od drveta te istraživati kako od nečeg starog napraviti nešto novo, lijepo i korisno.
Bok, ja sam Rene i 1. sam godina diplomskog studija računarstva (modul Data science) na FER-u. Završio sam preddiplomski studij elektrotehnike (modul elektroničko i računalno inženjerstvo). Zainteresiran sam za primjenu tehnologije u medicini i društvenim područjima. Za vrijeme studiranja bio sam na tri prakse kako bih dobio uvid u probleme s kojima se današnji inženjeri susreću. Budući da želim proširiti svoje vidike, i upoznati nove i zanimljive ljude, prijavio sam se na Mutimir.
U slobodno vrijeme treniram, kuham i peglam. Osam godina sam trenirao vaterpolo. Puno čitam.
Moj projekt bavi se gestom u umjetnosti 16. i 17. stoljeća, većinom u Italiji. Smatram da smo dosada u povijesti umjetnosti gestu previše gledali kao jezik kojega treba prevesti, a nedovoljno kao proces koji se odvija u živućem tijelu. Gesta je samo još jedan od pokreta života koji se odvija u tijelu, poput disanja, kucanja srca ili probave. Jedina razlika je da gesta često ima vanjsku orijentaciju, prema drugima u našoj okolini. Bavim se slikom i tiskom iz raznih podrucja znanja, npr. anatomskih knjiga iz doba Vesalijusa, ilustracijama mačevanja i gimnastike, te žanr-scenama koje prikazuju slike iz svakidnevnog života. Poglavlje koje sam prezentirala za svoj upgrade u lipnju bavilo se Abecedom iz snova Giuseppea Marie Mitellija, umjetnika i tiskara iz Bologne u drugoj polovici 17. stoljeća.
Izvan akademskog pisanja, u slobodno vrijeme volim pisati kratke priče bazirane na stvarnim pričama iz svoje obitelji. Tu i tamo se prijavim na kakvo natjecanje za kratke priče, ali većinom pišem za sebe i svoju obitelj. Volim jezike, pogotovo španjolski, kojeg učim od kad sam imala šest godina. Često slušam radio emisije ili čitam knjige na španjolskom. Volim romane i zbirke priča iz razdoblja magičnog realizma u Južnoj Americi. Uživam u kuhanju i pogotovo u pečenju kolača!
Bavim se teorijskom fizikom, raznim temama od matematičke fizike do kvantne gravitacije. Neka od pitanja na koja pokušavamo odgovoriti na zadnje vrijeme su: Zašto živimo u 4 dimenzije prostor-vremena? Možemo li razumjeti razrješenje informacijskog paradoksa crnih rupa koristeći Unruh-deWitt detektore? Možemo li neperturbativno razumjeti interakcije u kvantnim sustavima? U zadnje vrijeme me jako zanimaju i kvantni algoritmi.
Volim šetnje prirodom i planinarenje, lagano penjanje i timske sportove (kad se pojavi prilika). Volim igrati i tenis, a novi hobi iz doba pandemije mi je i jedrenje. Najviše, međutim, vremena provodim šećući psa i igrajući se s njom, čitajući, i razgovarajući s prijateljima (...na Zoomu).
Bavim se obradom i analizom medicinskih slika te primjenom metoda strojnog učenja na značajkama izvedenim iz tih slika, kao i drugim raznovrsnim medicinskim podacima. Zanima me modeliranje, strojno učenje i primjena, pogotovo u povezivanju podataka iz različitih izvora.
U slobodno vrijeme čitam, trčim i pokušavam razviti novu tehniku za najbolji omlet.
Studentica sam 6.godine medicine u Zagrebu s posebnim interesom za internu medicinu, infektologiju i neurologiju. Vodim Studentsku sekciju za infektologiju u sklopu koje organiziramo niz aktivnosti vezanih uz edukaciju studenata, liječnika i javnosti na temu uzročnika zaraznih bolesti i infektivnih sindroma, uz što sam i koordinatorica studenata volontera na KIBFM.
U slobodno vrijeme idem na ples, penjanje i dramske radionice. Veseli me učenje njemačkog, bez plesa i glazbe ne mogu, a najviše uživam u druženju s obitelji i prijateljima. Rado gledam filmove, izložbe i predstave razne tematike te jako volim igrati društvene igre i jedva čekam ponovno putovati!
U Memgraphu sam dio Developer Relations tima u kojem se bavimo približavanjem Memgrapha svim developerima u graf svijetu. Želja nam je upoznati i ljude van graf svijeta s novorastućom tehnologijom za koju vjerujemo da će uvelike promijeniti način na koji razmišljamo o podatcima. Osim toga, izrađujem demo aplikacije koje pokazuju kako Memgraph funkcionira s drugim backend i frontend tehnologijama. Svakodnevna komunikacija s drugim developerima te pomaganje istima u rješavanju raznih problema također je dio mog posla.
U slobodno vrijeme volim putovati, kušati novu hranu i slušati dobru glazbu. Veselim se druženjima s prijateljima, vikend roštiljima i šetnjama. Učim svirati ukulele, ali je nažalost još dug put ispred mene. Osim kušanja, volim i kuhati hranu, posebice tradicionalna jela.
Doktorirala sam na PMF-u u Zagrebu u polju teorijske atomske fizike na temu Prijedlozi realizacije i potpisa anyona. Anyoni su čestice necjelobrojne statistike koje se mogu koristiti u kvantnom računanju. Istraživanje je bilo usmjereno na potragu za fizikalnim sustavima u kojima je moguće ostvariti pobuđenja s anyonskom statistikom. Trenutno sam zaposlena kao istraživač u Ericssonu u istraživackom laboratoriju koji se bavi analitikom prostorno-vremenskih podataka i umjetnom inteligencijom. Bavimo se raznim podacima - meteorološki podaci, oceanografski podaci, avionski podaci, kretanje ljudi, predviđanje kvalitete morske vode za kupanje. Moje područje interesa jest podatkovna znanost, umjetna inteligencija i fizika.
U slobodno vrijeme volim planinariti, trčati, čitati knjige, gledati filmove, učiti strane jezike. Volim kuhati i isprobavati nove recepte. Volim se družiti s ljudima raznih profila i ispijati kave. Također volontiram s mladima – studentima i radničkom mladeži u sklopu SKAC-a - kao podrška u osobnom rastu i razvoju za aktivno i odgovorno sudjelovanje u društvu.
Student sam treće godine doktorskog studija astrofizike na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te radim kao asistent na Institutu Ruđer Bošković. Tema mog doktorata je Faradayeva tomografija međuzvjezdane tvari na niskim radiofrekvencijama. Konkretno, promatranja napravljena radioteleskopom LOFAR (eng. Low Frequency Array) na frekvencijama od 100 do 200 MHz pokazuju vrlo bogatu morfologiju linearno polariziranog sinkrotronskog zračenja naše galaksije. Otkrivene strukture mogu se raspetljati pomoću tzv. Faradayeve tomografije, tehnike u radiopolarimetriji koja razdvaja promatrano polarizirano zračenje prema količini Faradayeve rotacije. To nam onda omogućava proučavanje i mapiranje relativne raspodjele ionizirane međuzvjezdane tvari i magnetskog polja duž doglednice. U mom doktorskom radu bit će napravljena Faradayeva tomografija međuzvjezdane tvari u širem području oko polja 3C196 te će se analizirati međusobna povezanost otkrivenih struktura s drugim fazama međuzvjezdane tvari, kao što su prašina i neutralni vodik. Cilj je razumjeti njihovo međudjelovanje s magnetskim poljem te ostale procese koji ih oblikuju.
Uz fiziku, zanimaju me i razne društveno-političke teme. U slobodno vrijeme igram nogomet te pratim sportove kao što su nogomet, rukomet i košarka (najviše NBA) te mnogi drugi. Uvijek sam za druženje i filozofiranje s (mladim) ljudima u raznim prilikama.
Bavim se bioinformatikom, što uključuje obradu bioloških podataka te analizu i interpretaciju istih s obzirom na biološki kontekst (npr. u stanjima bolesti, različitih staništa, fenotipskim karekteristikama itd.). Pretežito se radi o DNA sekvencama tj. ljudskoj genomici, a jedan projekt uključuje i analizu bakterijskih genoma, te proteomiku (kvantitativna analiza proteina iz krvi). Zbog složenosti i obima podataka često se u analizi koristim metodama strojnog i dubokog učenja. Zanima me primjena spomenutih molekularnih metoda u dijagnozi i praćenju uspješnosti liječenja bolesti. Zanimaju me i translacijska istraživanja u kontekstu precizne medicine tj. najbrži put znanstvenih spoznaja iz laboratorija do pacijenata.
Bavim se rekreativnim ronjenjem. Volontirao sam na arheološkim istraživanjima, te mi je sada želja položiti tečaj iz podvodne arheologije kako bih mogao volontirati i u takvom okruženju. Volim čitati knjige iz povijesti i sociologije. Često razmišljam o apsurdima i nelogičnostima koji proizlaze iz ljudskih interakcija u kontekstu politike/demokracije. Družim se sa širokim spektrom ljudi i uvijek mi je zanimljivo čuti različita razmišljanja i perspektive.
Završavam doktorat na LMU u Münchenu na medicinskom fakultetu na zavodu za molekularnu biologiju. U stanicama gotovo svih eukariota, DNA je prisutna u formi kromatina (omotana oko proteina koji se nazivaju histoni). Kromatin je ponekad jako kondenziran i čak podliježe razdvajanju faza. Takva kondenzirana DNA i dalje mora biti regulirana, prepisivana, popravljana i replicirana. Kako komponente stanične mašinerije uspijevaju pristupiti takvoj DNA? Za odgovor na to pitanje, pripravila sam kromatin od pročišćene DNA i histone u različitim stupnjevima kondenzacije. Istražujem kako enzimi vrše svoju funkciju i mijenjaju biofizikalna svojstva kromatina koristeći multidisciplinarni pristup: genetiku cijepajućeg kvasca, elektronsku mikroskopiju, optičke i magnetske škare, određivanje refraktivnog indeksa te mjerenja vremena života fluorescencije čestica. Moj je rad uglavnom primjena kompleksnih fizikalnih i biokemijskih metoda u svrhu rješavanja biološkog problema. Sudjelujem i u inicijativi za održivo istraživanje (https://www.en.bmc.med.uni-muenchen.de/about/green_lab/index.html) gdje raspravljamo, predlažemo i uvodimo promjene koje će smanjiti negativan utjecaj na okoliš koje ima biološko istraživanje – koristi se puno jednokratne plastike, puno energije za hlađenje i skladištenje te puno otpadnih otapala.
U slobodno vrijeme, pokušavam naučiti kako svijet funkcionira. Volim čitati, organiziram i sudjelujem u međunarodnom klubu knjiga (Girl Gone International book club). Tamo raspravljamo o mnoštvu različitih tema koje su izvan moje struke s ljudima iz puno različitih područja, i to nemjerljivo proširuje moje horizonte. Obožavam putovati, upoznavati drukčije kulture i ljude te stjecati nova iskustva. Trenutno učim španjolski kao treći strani jezik. Osim toga uzgajam biljke, volim kuhati i volim sport, posebno penjanje, pilates i jogu.
Radim kao data analyst u industriji, gdje analiziram podatke iz hotela i framacije. Rezultati moje analize pomazu klijentima donositi data-driven poslovne odluke. Osim analitike i statistike zanima me i data science (ML). Zavrsila sam diplomski studij kognitivnih znanosti (biologija). Prije povratka u Hrvatsku bavila sam se znanstvenim istrazivanja u podrucju evolucije inteligencije na Max Planck Isntitutima u Njemackoj.
Prva aktivnost slobodnog vremena upada u aktivnost koju gotovo svi na Mutimiru rade - planinarenje. Ako netko ima neki interesantan trail za odradit, zovite me :). (Takodjer ako neko trazi partnericu za lindy hop - zovite me :D.) Ostale aktivnosti mi ukljucuju ucenje novih vjestina - od popravljanja elektronskih uredjaja do popravljanja vodokotlica i bicikla, od ucenja kako funkcioniraju dionice do ucenja prezentacijskih i socijalnih vjestina. Obozavam se druziti sa ljudima sa kojima mogu zajedno istrazivati i stjecati nove skillove pa ako ste jedan/jedna od njih, zovite me.
Zbog specifičnih mehaničkih svojstava, upotreba polimera ojačanih vlaknima je u stalnom porastu. Zbog neadekvatne karakterizacije, puni potencijal ove klase materijala je neiskorišten. Napredne metode nerazornih ispitivanja su ključan element u opisivanju makroskopskog odziva. Računalna tomografija daje uvid u ponašanje materijala unutar ispitnog uzorka, a primjenom metode korelacije digitalnih volumena za mjerenje 3D polja pomaka moguće je odrediti ponašanje materijala u ovisnosti o mikrostrukturi. U ovom radu povezat će se tomografija i metoda korelacija digitalnih volumena u svrhu identifikacije i kvantifikacije oštećenja u polimerima ojačanim vlaknima. Na temelju eksperimentalnih podataka uslijed različitih režima opterećenja promatrat će se mikromehanizmi oštećenja te njihova interakcija s lokaliziranim zonama polja deformacija. Predložena metoda omogućit će dobivanje pouzdanijeg uvida u mehanizme oštećenja ovih materijala, a time i unaprijediti identifikaciju materijalnih parametara.
Insipiraciju i motivaciju za znastveni rad pronalazim osvajajući vrhove Hrvatske, ali i na brda i planina odlazim da prodišem i pronađem unutarnji mir koji često izgubim tijekom radnog tjedna. Također, knjige su moj najbolji prijatelj, a s obzirom da sam nedavno otkrila Ivicu Prtenjaču i Bekima Sejranovića, trudim se što više vremena provoditi čitajući njihov opus. Osim toga, kuhanje i isprobavanje novih recepata je moj vječni i neiscrpan izvor opuštanja.
Trenutno radim na rastu nanostruktura od silicija i germanija. Gotovo sva poluvodička industrija danas bazira se na siliciju i svi tehnološki procesi su optimizirani za silicij (i germanij; oboja pripadaju istoj istoj grupi elemenata). Na žalost, silicij je jako loš izvor svjetlosti. Kvantne strukture pod naprezanjem ili deformacijom mogu promijeniti stukturu elektronskih vrpci i "natjerati" Si/Ge nanostrukture da emitiraju svjetlo (ili bar u IR području). Takve nanostukture mogu se lako integrirati u postojeću CMOS tehnologiju i koristiti kao sensori ili čak kao izvori pojedinačnih fotona što je ključno za ostvarenje kvantne komunikacije.
Bavim se aerial fitnessom - znači često visim naopačke i pretvaram se da sam u cirkusu, a kada je lockdown (i ne samo onda) sam u šumi i na planinama, gdje uporno i dalje nosim old-school zemljopisne karte.
Bavim se teorijskim računarstvom i, specifično, principima distribuiranog računanja. Zanimaju me sve teme vezane za algoritme, teoriju grafova i kombinatoriku općenito. Trenutno imam nekoliko vrlo uzbudljivih projekata koje sam nadam uspješno završiti prije početka Mutimira, tako da vam mogu sve o njima ispričati :) Projekt 1: kako paralelizirati izračun aproksimativnog najkraćeg puta---vjerujemo da imamo prvi optimalni deterministički paralelni algoritam za ovaj iznimo stari i dobro-izučavan problem. Projekt 2: novi model distribuiranog računarstva koji iznimno olakšava dizajn modernih superbrzih distribuiranih algoritama, koji uz to zaobilaze mnoge dosadašnje barijere i po prvi puta su dokazivo kompetitivni sa najboljim mogućim rješenjem. Projekt 3: kako dokazivo ubrzati mnoge klasične algorite (poput najkraćeg puta) koristeći metode kontinuirane matematike (npr. gradijentni spust).
Život mi se okrenuo naopačke: završio sam doktorat u Americi i doselio se u Švicarsku za poslijedoktorandsku poziciji. Još uvijek sređujem svoj novi život, a u međuvremenu najbolje tratim vrijeme tako da tražim dobre zabave po Švicarskoj, igram odbojku, previše shoppingiram, karantenski Masterchefiram, gubim pare na Gamestop-u, predajem matematiku djeci u Africi te pokušavam naučiti svirati Severinu na klaviru.
Studentica sam poslijediplomskog sveučilišnog studija "Agrokemija" na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek. Zaposlena sam kao asistent na HRZZ projektu "Konsocijacija drvenastih vrsta i poljoprivrednih kultura kao inovativni pristup u agroekosustavima", unutar kojega istražujem produktivnost i ovakvih sustava proizvodnje hrane te efikasnost usvajanja vode i hraniva u odnosu na tradicionalne sustave. Također, ciljevi mog rada su i odrediti utjecaj konoscijacijskih sustava na stvaranje mikroklimatskih uvjeta te na promjene u fizikalnim i kemijskim svojstvima tla.
U slobodno vrijeme ponajviše vremena provodim sa svojim psom, u šetnjama, igri ili na kauču. Hobiji su mi crtanje i šivanje. Volim putovati.
Još uvijek se nisam opredjeljila za područje fizike, no trenutačno me dosta zanima nelinearna fizika, poglavito granularna.
U slobodno vrijeme volim izrađivati stvari: crtati, šivati, vesti, itd. U zadnje vrijeme pokušavam izučit postolarski zanat.
Bavim se homogenizacijom i redukcijom dimenzije za parcijalne diferencijalne jednadžbe u teoriji elastičnosti. Točnije, spektralnom analizom diferencijalnih operatora koji proizlaze iz teorije elastičnosti. Zanima me još i optimizacija i operacijska istraživanja. Radio sam na raznim projektima vezanim uz optimizaciju i matematičko programiranje.
Sviram gitaru u bendu, plivam, bavim se fitnessom, povremenim bicikliranjem i planinarenjem, Igram Magic, the Gathering, radim doktorat.