Bavim se poslovnom inteligencijom i strateškim planiranjem firmi. Zanima me taj spoj tehničke struke i ekonomije, potpomognut podacima (data-driven), sa usmjerenošću na brzo snalaženje tvrtke u novim uvjetima poslovanja, kao i sama brza adaptacija njenih poslovnih modela u današnjem brzo rastućem tehnološkom okruženju. Nakon dipl. studija Poslovne informatike u Beču i kratke specijalizacije Innovation & Entrepreneurship na sveučilištu Harvard, upustio sam se u poduzetničke vode. Paralelno uz navedeno, veliki sam ljubitelj psihologije te sam polazio edukaciju za logoterapeuta (posebna psihoterapeutska metoda), no trenutno ona miruje.
Obitelj, prijatelji, sport (posebice plivanje), knjige, stoicizam, ples, pisanje poezije.
Kao mladi psiholog i istraživač u nastajanju iznimno sam zainteresirana za područje razvojne psihologije u sklopu kojeg me fascinira kompleksan utjecaj kako intrapersonalnih, tako i interpersonalnih čimbenika na rast i razvoj svakog čovjeka. Obzirom da se vodim poznatom uzrečicom William Wordswortha "Dijete je otac čovjeka", uže područje mog znanstvenog interesa je svakako psihologija djetinjstva. Svjedočimo promjenama u raznim životnim sferama koji se prelijevaju i u samu obiteljsku strukturu i obiteljske odnose, stoga i period djetinjstva je doveden pred mnoštvo novih izazova i zahtijeva koji potom diktiraju cjelokupnom dobrobiti pojedinca, a posebno onom socio-emocionalnom. Najtoplije se veselim praktičnim implikacijama mog znanstvenog djelovanja.
Kada na kratko zaboravim da sam psiholog i znanstvenik, volim uroniti u literarna i poetična štiva, ali pri tom vodim računa i o fizičkom zdravlju, stoga je tjelesna aktivnost moja svakodnevnica pa su trening i duge šetnje moj način relaksacije :) Svakako pazim i da vratim sve izgubljene kalorije jer, ne daj Bože da neke manjka, pa sam u kuhinji pravi maher! Barem tako kažu moji bližnji ako me ne lažu :P
Doktorski sam student na sveučilištu u Hamburgu, u sklopu interdisciplinarnog klastera "“Climate, Climatic Change, and Society”". Iako mi su mi strukovni temelji bazirani na prirodnoj znanosti na PMF-u (geofizički odsjek), u Hamburgu sam završio interdisciplinarni studij klimatskih znanosti te se nastavio specijalizirati u području klimatske ekonomije. Trenutno sam završio sa prvim dijelom doktorata koji se bavi jednostavnijim klimatskim modelima, te sam u procesu definiranja sljedećih koraka. U nastavku ću se baviti utjecajima klimatskih promjena na gospodarstvo i racionalnim donošenjem odluka u kontekstu ublažavanja i adaptacije klimatskih promjena, u kolaboraciji sa sveučilištem u Melbournu. Nevezano za doktorat, zainteresiran sam pronalaženjem alternative trenutnoj mainstream makroekonomskoj ideji koja tvrdi da je rast (BDP-a) jedini logičan način smanjenja siromaštva i nejednakosti ili obrnuto, da iz višeg BDP-a nužno slijedi kvalitetnije stanje ekonomije.
U slobodno vrijeme se zabavljam uočavanjem kulturnih dubioza Njemaca, no i kulturnih prednosti. Volim posječivati muzeje, ali i zadimljene kafiće/birtije, gdje obično obitavaju karakteri svih vrsta. Generalno me interesira cijeli spektar ljudskog dijelovanja (sve pomalo). Umjetnost još uvijek ne razumijem, ali sam otvoren da mi netko objasni. Što se sportova tiče, uživam igrati pikado.
Diplomirala sam molekularnu biologiju na PMF-u u Zagrebu. Trenutno radim na Medicinskom fakultetu u Splitu kao doktorand na projektu. Bavim se ulogom određenog proteina u mehanizmu nastanka raka jetre. Pokušavam definirati što taj protein točno radi i zašto se, kada je on promijenjen, razvije rak jetre. Radim na staničnim kulturama i koristim različite metode istraživanja DNA, RNA i proteina. Volim svoj posao jer konstantno učim, mogu biti kreativna i imam slobodu isprobavati svoje ideje. Na zadnjoj sam godini doktorata.
Moj hobi je populariziracija znanosti. U udruzi Profesor Baltazar i Institutu za popularizaciju znanosti dio sam organizacijskog odbora Znanstvenog piknika i sličnih projekata. Kroz udrugu Start-up sudjelujem u organizaciji Inspire me konferencija. Uživam u organizaciji, a logistika je moj unutarnji poziv. Volim čitati knjige iz područja ekonomije i psihologije. Često mijenjam sportove kojima se bavim, a najdraži su mi timski poput odbojke na pjesku.
Zaposlena sam na projektu Deep Reinforcement Learning Algorithms for Risk Management na FER-u. Bavim se primjenama dubokog podržanog učenja (DRL) u području financija. DRL se koristi za mnoge financijske probleme, a ja se fokusiram na alokaciju portfelja. Trenutno mi je glavni interes upravljanje portfeljem zasnovano na cilju. Cilj predstavlja jasno određena finalna vrijednost u određenom vremenskom periodu.
U slobodne vrijeme treniram aerial hoop. Hoop spada u zračne vještine, slično kao svile koje su dosta poznatije. Teško je, ali jako zabavno. Volim gledati filmove, raznoliku muziku i čitati knjige. Volim ići na koncerte i pratiti kulturna događanja. Također izrađujem nakit od epoxy smole i prešanog cvijeća.
Bavim se biologijom, što mi je bio san od malih nogu :) Istražila sam sve grane biologije do sada: kroz preddiplomski iz Znanosti o okolišu u Zagrebu, muzeološku praksu u Natural History Museum u Londonu, praksu iz molekularne biologije na rekombinantnoj DNA u Beču, praksu u istraživanju fitoplanktona u Kopenhagenu do diplomskog studija iz Behaviour, Evolution, Conservation u Lausanne. Sada kad sam sve to akademski savladala, prozvala sam se freelance biologom i krenula na nove izazove: industriju. Tražim kreativan posao na uzbudljivim projektima i eventima koji imaju potencijal donijeti promjenu na planetu i u društvu.
Slobodno vrijeme najviše volim provoditi u društvu, manjem ili većem, chill ili raznim aktivnostima. Na primjer ples, hiking.. Kada za to nema prilike, ispoljavam svoju kreativnost online za Penkalu, a offline heklanjem. Putovanje se podrazumjeva kao najdraža aktivnost, a svaku priliku koristim da se ispalim u gore ili na more :)
Glavno područje interesa i istraživanja je urbanizam 20. i 21. stoljeća u kontekstu obnove nakon prirodnih katastrofa s naglaskom na hitnu, odnosno privremenu gradnju za smještaj postradalog stanovništva. Drugo područje interesa je digitalna humanistika i digitalna povijest umjetnosti s naglaskom na mreže. Od drugih pod- tema, rjeđe ali također zastupljenih u istraživanjima su kulturna razmjena i diplomacija te djelovanje međunarodnih organizacija u 20. i 21. stoljeću, pitanja društvenog sjećanja i memorijalizacije mjesta sjećanja te procesi dekolonizacije u kontekstu povijesti umjetnosti, arhitekture i urbanizma 20. stoljeća.
Iako je u znanosti vrlo teško razdvojiti slobodno od vremena koje provodimo nad svojim istraživanjima i radovima, budući da se često isprepliću jer je neminovno da istraživač mora voljeti i biti vezan uz temu svog istraživanja, ono malo vremena što preostaje provodim sa svojim bližnjima, u šetnji prirodom ili na planini, u joga studiju ili na putovanju. Iako često zapostavljeni zbog nakrcanog rasporeda, među hobije ubrajam i sviranje klavira, crtanje i pisanje.
Razvijam Computer Vision proizvod za optimizaciju proizvodnih procesa u tekstilnoj industriji.
Sudjelujem u radu lokalnog modnog ateliera.
Radim kao data consultant, ukratko objašnjeno: analiziram podatke i izvlačim bitne informacije koje u konačnici dovode do boljih poslovnih odluka i smanjenja rizika poslovanja.
Osim što učim u slobodno vrijeme se bavim sportom (nogomet, trčanje, teretana), čitanje knjiga, slaganje momčadi za FIFA fantasy, boravak u prirodi i slično...
Na svom radnom mjestu sam zadužen za organizaciju rada i nabave za vinograde i enologiju. Sudjelujem i pratim u pravljenju i njegovanju vina, te aktivnosti u vinogradu. Želim razviti eksperimentalan pristup proizvodnji vina gdje možemo isprobati nove stvari i pronašli bolja rješenja.
Planinarenje, sviranje gitare, literatura
Završila sam studij europskih poslova, ekonomije i javnih politika na sveučilištu Sciences Po u Parizu i trenutno radim u OECD-u kao policy analyst ili, u nedostatku boljeg prijevoda, analitičarka javnih politika. Moji glavni istraživački interesi su pitanja migracija i ljudskog kapitala te, preciznije, utjecaj emigracije na ekonomski razvoj na državnom i regionalnom nivou. Bavim se i analizom politika u području znanosti, tehnologije i inovacija, što uključuje evaluaciju strateških, institucionalnih, financijskih i ostalih okvira koji doprinose kvaliteti znanstvenog rada i potiču inovacije. (I uvijek volim poslušati što kolege iz znanosti imaju za reći o tome. 😊)
U slobodno vrijeme, kojeg je, moram priznati, sve manje i manje, volim čitati, pogledati dobar film ili sjesti na kavu s društvom. Kad se malo više potrudim, usavršavam svoj španjolski i učim Python, a zadnjih nekoliko godina sam i aktivno volontirala u studentskim udrugama. Volim i putovati kad god mi se za to ukaže prilika.
Diplomirala sam ekološku poljoprivredu i agroturizam 2017. na Agronomskom fakultetu, te nakon studija radim u udruzi ZMAG, centru znanja za održivi razvoj i permakulturu. Trenutno sam zaposlena kao doktorandica na Agronomskom fakultetu, a glavno područje mog istraživanja je utjecaj požara na kvalitetu tla i vodu, te ublažavanje posljedica požara na Mediteranu. Ključni znanstveni interesi i područje istraživanja kojim se bavim je degradacija, erozija i hidrologija tla opožarenih površina, te rehabilitacija tla u post-požarnom periodu. Osim laboratorijskog i terenskog rada, često surađujem i s međunarodnim kolegama, te pohađam razna međunarodna usavršavanja. Naravno uz to to je i nezaobilazna znanstvena produkcija.
Svi glavni hobiji i aktivnosti vezane su mi za outdoor svijet. U slobodno vrijeme najviše volim planinariti i raditi yogu. Do nedavno, redovno sam se bavila i alpinizmom/sportskim penjanjem no ako je znanost i doktorat sve više uzimao maha te aktivnosti su pale u drugi plan. Osim planinarenje volim vrijeme provodi i biciklirajući. Svaki slobodan vikend provodim na moru ili u planinama. Uz to dodala bi i nezaobilazno čitanje i proučavanje metafizike i kognitivne znanosti.
Završio sam studij istraživačke fizike (diplomski rad u području čvrstog stanja — frustrirani magnetizam) te sam sa strane radio na razmazivanju singulariteta u kvantnoj gravitaciji. Trenutno studiram računarstvo i matematiku, tema diplomskog rada će mi biti Kvantni algoritmi. Istovremeno sam odnedavno i zaposlen na puno radno vrijeme u Gideon Brothers, dio sam semantičkog tima, a područje u kojem radim je R&D i neuralne mreže.
Volim putovati sa dragim ljudima, a nerijetko posjećujem i razne konferencije/seminare/škole i ostala usavršavanja u raznim granama znanosti i industrije, ali i izvan njih. Od fizičkih aktivnosti, preferiram plivanje i ronjenje.
Trenutno sam u završnoj fazi doktorskog studija Evolucijske genetike na Sveučilištu u Potsdamu. Fokus mog doktorskog rada je identifikacija strukturalnih varijacija u genomima sisavaca. Strukturalne varijacije su oblik mutacija koji se pojavljuje, između ostalog i u genskim sekvencama genoma ljudi, te može dovesti do ozbiljnih poremećaja i bolesti. Nakon obrane doktorata, nastavljam s radom na optimizaciji analiza mutacija u DNA i RNA sekvencama na Berlinskom zdravstvenom institutu. Glavni cilj mi je unaprijediti bioinformatičke metode otkrivanja ranih pokazatelja poremećaja u genomu.
Kad ne petljam po genetskom kodu, onda najčešće bicikliram po Berlinu i okolici, čitam, trčim, dižem neke utege ili filozofiram s frendovima o svakojakim temama. Odnedavno sviram bubnjeve i bavim se penjanjem (bouldering). Daleko najdraži hobi mi je ronjenje, za koje bih voljela odvojiti više vremena u idućoj godini. Kao zadrti biolog, pokušavam što više vremena provoditi u prirodi i besramno nagovaram sve oko sebe na isto. Samo da je prirode!
Ja sam eksperimentalni fizičar u Centru za napredne laserske tehnike pri Institutu za fiziku u Zagrebu. Glavno područje mog istraživanja je u domeni kvantnih komunikacija. U labosu razvijam tzv. kvantnu memoriju, kojom možemo privremeno spremiti svjetlosni puls u određeni medij i naknadno ga ispustiti. Kvantna memorija bi trebala činiti vrlo važan dio infrastrukture kvantnog interneta u budućnosti, stoga nam je cilj istražiti kako ju učiniti pouzdanom, a istovremeno prenosivom. Sam rad u laboratoriju uključuje spektar različitih vještina od kojih je fizika čak i najmanje istaknuta, stoga je posao vrlo raznolik i zanimljiv :).
Kao što je i za očekivati od fizičara, dosta sam nerdy tip :D. U slobodno vrijeme dosta igram DnD, tu i tamo nekad MtG, društvene igre su uvijek dobrodošle... Osim toga, redovito pohađam pub kvizove, gdje koristim hrpu beskorisnog, ali zanimljivog znanja koje skupljam kroz razne kanale. Donekle sam sportski tip, mada nisam sposoban za nogomet (ozbiljno, katastrofičan sam!). Možda su mi najdraži sportovi tenis i njegov stolni brat. Tu i tamo zaigram dobru video igru, pogledam dobru seriju i film, klasika.
Kako znamo da neki program radi bez greške ono što bi trebao? Najčešće nemamo pravi argument za to (osim: "jako smo pažljivo programirali"). Grana računarstva koja se zove formalne metode omogućuje nam dokazivanje (ili barem, povećanje pouzdanja) korektnosti programa. U svom doktoratu na Institutu Maxa Plancka kombinirao sam formalne metode s tehnikama i problemima umjetne inteligencije. Na primjer, za problem programiranje multi-robotskih sistema, generirao sam ponašanje svih robota iz deklarativnih specifikacija. Zadnjih godinu dana radim u firmi Informal Systems, u kojoj koristim formalne metode kako bih osigurao korektnost programa unutar Cosmos mreže blockchaina.
Volim dobre knjige, podcaste i pjesme. Veseli me primjećivati sličnosti i razlike između različitih jezika, iako to radim potpuno diletantski. Volim gledati i igrati rukomet i košarku.
Bavim se proučavanjem implicitnih i eksplicitnih tekstnih tragova ličnosti koje ostavljaju korisnici društvenih medija pomoću metoda obrade prirodnog jezika i strojnog učenja. Osim sa psiholozima, surađujem s nizom znanstvenika iz drugih grana znanosti u raznim istraživanjima, od analize diskursa o klimatskim promjenama, analize dezinformacija na internetu do analize jezika kod psihijatrijskih bolesnika. Radim u Takelabu na FER-u te dovršavam doktorat.
Moji glavni hobiji, u zadnje vrijeme zanemareni zbog bavljenja s nasljednicom, uključuju visokogorsko planinarenje, alpinizam te ultra trail trčanje. Sve te aktivnosti imaju istu poveznicu -- boravak u prirodi i pomicanje vlastitih psihičkih i fizičkih granica, druženje sa zanimljivim ljudima uz priliku za prenošenjem korisnih znanja drugima.
Bavim se fizikom kondenzirane materije. Radim na PMF-u u Zagrebu i dio sam grupe koja proučava transportna i termoelektrična svojstva materijala na niskim temperaturama i u magnetskom polju. Također, bavim se sintezom tih materijala i držim nastavu, uglavnom praktikume iz fizike.
U slobodno se vrijeme volim družiti, igrati i gledati nogomet uz pivu. Povremeno me uhvati gušt za kuhanjem i bavljenjem sportom.
Zanima me probavni sustav u kontekstu neurodegenerativnih bolesti, primarno mehanizmi kojima bi promjene u crijevu mogle utjecati na mozak te kako i zašto se to događa u neurodegeneraciji (primjerice u Alzheimerovoj i Parkinsonovoj bolesti). Znanstvena metodologija mi je fora.
Nemirna sam duha pa mi je sve super, ali nerijetko se brzo zasitim stvari. Ono u čemu uvijek izguštam je pročitati kakvu opskurnu knjigu.
Područje mog istraživanja je teorija reprezentacija Liejevih grupa, odnosno Liejevih algebri. Liejeve grupe su grupe sa strukturom glatke mnogostrukosti tako da su množenje i invertiranje u grupi diferencijabilna preslikavanja. Liejeva algebra pridružena Liejevoj grupi je tangecijalni prostor u jedinici grupe s operacijom koja se zove komutator koji je u slučaju klasičnih (matričnih) grupa dan s [X,Y] = XY-YX. Reprezentacija Liejeve grupe (algebre) na vektorskom prostoru V je homomorfizam iz grupe (algebre) u grupu (algebru) linearnih operatora na V, tj. linearno djelovanje grupe (algebre) na vektorskom prostoru. Reprezentacije grupa, odnosno algebri, nam mogu reći puno toga o strukturi grupe ili algebre koja nas interesira. U teoretskoj fizici, Liejeve grupe su od velike važnosti jer predstavljaju grupe neprekidnih simetrija fizičkih sistema, a teorija reprezentacija Liejevih grupa i algebri daje vezu između svojstava elementarnih čestica i strukture grupe, odnosno algebre.
U slobodno vrijeme najviše se bavim glazbom. Bilo kroz slušanje gramofonskih ploča, odlaska na koncerte ili amatersko sviranje gitare i pjevanje. Najviše volim provesti vrijeme u druženju uz pjesmu s prijateljima koji to također vole. Uživam i u drugim vidovima umjetnosti, posebice slikarstvu, i rado ću posjetiti kakav muzej kad se zato pruži prilika. Od sportskih aktivnosti uvijek sam uživao u rekreativnom biciklizmu, ali teško pronalazim vrijeme za vožnju, pa sam se nedavno počeo rekreativno baviti stolnim tenisom.
Student sam druge godine diplomskog studija strojarstva na FESBu u Splitu, smjer konstrukcijsko-energetsko strojarstvo. Uže područje interesa su gorive ćelije i alternativna goriva u prometu, pretežno amonijak i vodik. Na preddiplomskom studiju sam uz suradnji s profesorom radio na analizi isplativosti implementiranja vodikovih sustava na lokalnim pomorskim linijama. Trenutni fokus je na brodskim motorima pogonjenim na amonijak te implementiranje sustava proizvodnje amonijaka na pučini
Član sam i trenutni voditelj studentske Udruge primijenjenog strojarstva (FESB Racing), udruga se bavi konstrukcijom, dizajnom i izradom trkaćih bolida (formule i motocikli) te natjecanjem na međunarodnim natjecanjima. Također sam član debatne udruge te se natjecem na međunarodnim debatnim natjecanjima. Veliki sam ljubitelj nogometa, veslanja i Nicolas Cage filmova.
Tema mog istraživanja su uglavnom grafovi (mreže) i vjerojatnosne metode u teoriji grafova. Mreže su nezaobilazna struktura u algoritmima, te koristan model za fizičke, društvene, bilološke procese. Ipak, glavni motiv za probleme na kojima radim je larpurlartizam :)
Moj glavni hobi je istraživanje novih hobija :) Trenutno je aktualna gitara, ples (jazz i salsa), trčanje i razmišljanje o svrsi života...
Zanima me programiranje, kako iskoristiti mogućnosti računala u drugim znanostima, i konkrektno kako izvući što više računalne snage iz danog hardvera. Drugim riječima, zanima me razvoj softvera, high performance computing, optimizacija koda, teorija kompajlera, hardverski akceleratori poput grafičkih kartica i slično. Tokom nedavno završenog doktorata radio sam na numeričkim metodama koje spajaju molekularnu dinamiku s mehanikom fluida. Dio istraživanja mi je bio pronaći elegantan općeniti način da se različiti znanstveni softveri kombiniraju. Također, radio sam na metodama ubrzavanja računalnih simulacija uz pomoć strojnog učenja.
Bicikliram, planinarim, sviram gitaru. Održavam skoljka.org, portal za matematičke zadatke, natjecanja i kurseve.
Bavim se istraživanjem slatkovodnih ekosustava, prvenstveno makrozoobentosa. Najviše me okupira skupina koja se pojavljuje uglavnom u čistim i neopterečenim vodama, a to su vodencvjetovi (Ephemeroptera, Insecta). Njihova bioraznolikost u Hrvatskoj, ekologija, odgovor na fizikalno-kemijske čimbenike i sl. su predmet znanstvenih radova na kojima sudjelujem.
U slobodno vrijeme volim ići u duge šetnje sa suprugom po Savskom nasipu, Medvednici i sl. Također volim druženja s prijateljima na malim zabavama i okupljanjima. Volim glazbu, ples, kuhanje. U zadnje vrijeme, kako imam više slobodnog vremena, jer nedavno sam doktorirala, okupira me ručni rad kao što je heklanje i štrikanje. Volim volontirati, veseli me rad s djecom, ugroženim skupinama.
Radim u britanskom veleposlanstvu, gdje sam zadužena za koordiniranje projektnog rada Političkog odjela veleposlanstva te znanstvenu, tehnološku i inovacijsku suradnju Ujedinjene kraljevine i Hrvatske. Uz to, bavim se i obrazovnim politikama i suradnjama te pravima britanskih građana nakon izlaska iz Europske unije. Iako moja orijentacija nije znanstvena, dio mog rada je znanstvena i tehnološka diplomacija, pa sam zainteresirana za učenje o novim trendovima i mogućnostima suradnje, osobito u području umjetne inteligencije i deep techa. Po struci sam etnologinja i kulturna antropologinja te komparatistica književnosti.
Izvan primarnog posla sam praktičarka psihoterapije na samom kraju svoje formalne edukacije u modalitetu transakcijske analize (radim pod supervizijom). Osim psihoterapije, moja velika strast je sindikalni rad, a bavim se i organizacijskim razvojem nevladinih organizacija (strateška planiranja, izgradnja kapaciteta, uvođenje novih organizacijskih praksi i procesa). U slobodno vrijeme koje mi preostaje, volim čitati o svemu i svačemu, šetati i baviti se raznim rekreativnim aktivnostima u rasponu od borilačkih sportova do yoge, sa sve većom sklonošću relaksirajućim aktivnostima.
Zanima me matematika, uglavnom teorijska i primjene u računarstvu, a izvan faksa AI i njegova sigurnost. Nisam još odlučila čime ću se točno baviti, ali istražujem mogućnosti koje povezuju te interese.
Volim, iako baš nemam vremena za, trčanje, crtanje portreta, paragliding, učenje jezika. Trenutno pokušavam meditirati.
Zaposlena sam kao asistentica na Fizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu. U sklopu SiLGaP projekta radim na razvoju detektorskog uređaja za mjerenje polarizacijskih korelacija anihilacijskih gama fotona za primjenu u pozitronskoj emisijskoj tomografiji (PET). Cilj projekta je implementirati korelacije u polarizacijama kvantno spregnutih fotona u PET kako bi se poboljšala kvaliteta dobivene slike. Moj posao se trenutno uglavnom svodi na programiranje Monte Carlo simulacija u Geant4 programskom paketu, te analizu podataka, dok ću se u bliskoj budućnosti baviti i rekonstrukcijom slike. Osim znanstvenog rada, volim predavati te sam tijekom studija bila aktivna u popularizaciji znanosti kroz studentske projekte, a zadnjih desetak godina volontiram na Ljetnoj tvornici znanosti, kao mentorica na radionicama i dio organizacije.
Imam previše ideja, a premalo vremena, zbog čega često skačem s jedne interesantne teme na drugu. Trenutno pokušavam završiti nekoliko kratkih priča i naučiti svirati gitaru. Kako bih barem malo umanjila posljedice sjedenja za računalom, trudim se biti redovita u teretani, a sporadično se bavim yogom, uz poneku partiju badmintona te se šetam po prirodi. Volim igrati društvene igre (posebno DnD), pohađati koncerte i pub kvizove, slušati podcaste, pogledati dobru nogometnu/bejzbolsku/pikado tekmu...
Studentica sam 6. godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Tijekom studija fasciniralo me javno zdravstvo od najjednostavnijih preventivnih mjera do velikih političkih promjena koje utječu na globalno zdravlje. Tijekom 5 godina aktivno sam sudjelovala u radu udruge CroMSIC, a kao lokalna dužnosnica za javno zdravstvo pokrenula sam i 2 nova projekta-Journal klub i Projekt prevencije melanoma „Koža pamti sve“. Trenutno sam na „stažu“ u World Federation of Public Health Associations i Sustainable Health Equity Movement, a o farmakoepidemiologiji učim kroz posao u Makpharm Odjelu farmakovigilancije. Osim javnog zdravstva, posebno me zanima i tema psihosomatske medicine koju rado istražujem.
U svoje slobodno vrijeme sviram klavir, čitam i posjećujem nova mjesta.
Studentica sam 6. godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Tijekom studija sam sudjelovala u brojnim projektima i istraživanjima, a trenutno radim na javnozdravstvenom projektu prevencije melanoma ''Koža pamti sve''. Ovo ljeto sam u sklopu znanstvene Erasmus+ razmjene u Italiji sudjelovala u projektu ranog otkrivanja raka kože. Tamo sam radila s najnovijim Fotofinder ATBM uređajem koji uz pomoć napredne tehnologije umjetne inteligencije i strojnog učenja detektira atipične madeže. Općenito me zanimaju life science i STEM područja.
U slobodno vrijeme se bavim različitim sportskim aktivnostima. Volim putovati, planinariti i čitati.
Bavim se proučavanjem interakcije laserske svjetlosti s hladnim atomima rubidija koji se nalaze u ultra-visokom vakuumu. Posebnim laserskim tehnikama moguće je pripremiti atomski oblak s temperaturom nižom od 100 mikrokelvina iznad apsolutne nule, što omogućava istraživanje kvantnih efekata i dinamike pojedinih atoma. U mojem eksperimentu atomi se nalaze unutar optičkog rezonatora, unutar kojeg nastaju stojni valovi svjetlosti. Kompleksna dinamika interakcije atoma s laserskim zračenjem i stojnim valom dozvoljenih modova rezonatora dovodi do novih efekata hlađenja i zarobljavanja atoma u optički potencijal koji nastaje unutar rezonatora.
U slobodno vrijeme najčešće gledam serije, tu i tamo poneki film ili pročitam knjigu. Fan sam SF i fantasy žanrova, kao i političko-društvenih i psiholoških tematika. Igram DnD, a ponekad i board gameove. Tokom hladnijih dana volim otići na klizanje, a tokom toplijih na trčanje.
U Nanoelectronics grupi na institutu ISTA, pokraj Beča u Austriji, radimo na implementaciji gradivnih jedinica kvantnih računala u spin šupljine (suprotno od elektrona) "zarobljene" u nano-tranzistor u poluvodiču germaniju. Demonstrirali smo vrlo brze single qubite i radimo na povećanju njihove kvalitete, te short i long distance couplingu.
Sport, zbor, druženja
Doktorirao sam lingvistiku 2017., nakon čega sam uzeo kratku pauzu od znanosti. Pauza još uvijek traje. Trenutačno sam zaposlen u Hrvatskoj zakladi za znanost, gdje pratim provedbu znanstvenih projekata i doktoranada, uređujem Zakladinu web stranicu i društvene mreže te organiziram znanstvenopopularna događanja za doktorande. U Penkali sam ove godine bio (ne previše aktivan) član Odbora i organizator aktivnosti Znanost u prolazu.
Poluprofesionalno (više polu nego profesionalno) se bavim odbojkom. A izvan radnog vremena možete me pronaći u šetnji s mojim četveronožnim ljubimcem ili u mojoj rodnoj Baniji.
Studentica sam 6. godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Većina mog znanstvenog rada bazirana je na temama iz područja kirurgije. Sudjelovala sam na brojnim kongresima, radionicama i znanstvenim člancima ponajviše iz područja abdominalne kirurgije. Svoje znanje i vještine usavršavala sam na klinikama u Italiji i Grčkoj. Uz to, potpredsjednica sam Hrvatskog studentskog simpozija o bioetici te sam član znanstvenog programa Croatian Student Summit-a. Također sam osnivačica dva projekta u sklopu CroMSIC-a: nacionalne javnozdravstvene intervencije ''Koža pamti sve'' i Journal club-a.
Svoje slobodno vrijeme provodim sa svojom obitelji i prijateljima. Volim čitati knjige, ponajviše romane i gledati akcijske filmove. Kada imam više slobodnog vremena, uvijek volim otići u prirodu. Međutim, najviše me veseli provedeno vrijeme sa svojim psom.
Radio sam 14 mjeseci kao jedan od "25 pištača" (25 Guns), u Tesla Gigafactory-ju Berlin - grupi inženjera iz raznih struka kojoj je misija bila što brže dovesti tvornicu do masovne proizvodnje Modela Y. Izvještavali smo izravno Elonu Musku. Sada se bavim modeliranjem tokova struje u strujnim mrežama u svrhu otkrivanja zagušenja koja sprječavaju isporuku energije iz obnovljivih izvora. Nada mi je da će Europa i uskoro na temelju takvih analiza reorganizirati iz korijena kako rade tržišta struje i tako bitno ubrzati put do nove strujne mreže bez fosilnih goriva. Evo jedne lijepe interaktivne karte koja slikovito prikazuje čime se bavim: https://121gigawatts.org/copper-sushi-power-flow-european-grid/
Pišem o tehnologijama obnovljive energije i tome kako ja mislim da se svijet može brže riješiti fosilnih goriva na zabavno-tehnički način na svom blogu: https://121gigawatts.org Proučavam kako svijet radi iz povijesno-ekonomsko-geopolitičkog stajališta. Najdraži autor o toj temi mi je Ray Dalio: https://www.youtube.com/watch?v=xguam0TKMw8 Sviram klavir i pjevam. Ponekad iznesem svoj električni klavir van pa sviram i pjevam na ulici :)
Završila sam nastavnički smjer matematike i fizike na Prirodoslovno matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Trenutno sam na doktorskom studiju u području didaktike matematike na Sveučilištu Ramon Llull u Barceloni. U svojoj disertaciji se bavim dizajnom, implementacijom i analizom study and research path-ova (SRP) u statistici za studente menadžmenta. Moj rad se fokusira na problematiku odnosa statističkih sadržaja u domeni statistike, njihovu uzročno posljedičnu vezu sa strukom za koju se studenti obrazuju, kao i institucionalne uvjete za implementaciju SRP-ova. Zaposlena sam na EUSS School of Engineering, Autonomno sveučilište u Barceloni, kao predavač statistike, matematike i diferencijalnog i integralnog računa studentima inženjerskih smjerova (industrijsko inženjerstvo, elektronika i automatizacija, obnovljive energije…).
Recimo da mi je hobi učenje stranih jezika, a inače volim amaterski igrati biljar i otkrivati svakojake gurmanske kutke. Od sporta bavim se Netflix&Chillom uz umjerenu dozu ozbiljnog šetanja parkovima i brdašcima. Pohađanje znanstvenih konferencija smatram svojim interesom jer je nevjerojatno s koliko se dobrih duša možeš povezati, ne samo u znanstvenom smislu, nego i ukusom za pitke tekućine.
Moj glavni interes je kvantna fizika i vezane numeričke metode - proučavam osnovna stanja i vermensku evoluciju i metode kontrole sustava mnogo kvantnih čestica (many-body). Konačno, cilj mi je naći metode simulacije takvih problema kako bismo mogli naučiti bolje kontrolirati važne eksperimente kao što su kvantna računala ili novi materijali.
Od sportova - odbojka i košarka. Dugo godina sam se bavio (kompetitivnom) debatom, a sviram i bubnjeve. Volim i PC igre iako nemam puno vremena za njih.
Bavim se dubokim učenjem za procjenu kreditnog rizika. Zanimaju me teme strojnog učenja i kvantitativnih financija.
Trčanje. Bubnjevi.
Radim kao Data Scientist u Aircashu. Diplomirao sam računarsku znanost na FER-u. Motivira me primjena najboljih znanstvenih metoda strojnog učenja na stvarnim problemima i njihov utjecaj na širok skup korisnika. U Aircashu se trenutno bavim automatizacijom verifikacije identiteta i detekcijom zlonamjernih transakcija, što uključuje rješavanje raznih zadataka poput raspoznavanja lica i osobnih dokumenata, dekekcije živosti lica i osobnih dokumenata, segmentacije korisnika itd. Najviše iskustva imam u području računalnog vida, a često pratim i/ili sudjelujem na Kaggle natjecanjima iz drugih područja strojnog učenja.
U slobodno vrijeme bavim se sportom. Kroz godinu redovito hodam u teretanu, a ljeti dodatno igram tenis. Volim spajati slobodno vrijeme s profesijom, pa sam tako napravio aplikaciju za optimizaciju treninga snage koju koristim na treninzima. Veseli me upoznavanje novih ljudi sličnih interesa.
Direktor sam firme Romb Technololgies, koja radi "pametne viličare". Konkretno, razvijamo tehnologije autonomne navigacije kao što su lokalizacija, planiranje, slijeđenje putanje i percepcija okoline, te ih primjenjujemo na viličare i slične strojeve za prijenos tereta. Nastojimo se razvijati "cutting edge" rješenja spajanjem znanstvenih rezultata s kvalitetnom implementacijom.
Prije nego što sam osnovao firmu, imao sam brojne hobije, uglavnom sportove. Bavio sam se košarkom, judom, jedrenjem, penjanjem... Otkad sam direktor firme, tu i tamo ulovim nešto vremena za otići u penjaonu :)
U užem smislu, znanstveno istraživanje moje grupe fokuisrano je na metode simulacije molekulske dinamike korištenjem slobodnog softvera otvorenog koda koji radi na superračunalima. U širem smislu, bavimo se tehnikama heterogenog i distribuiranog paralelnog programiranja na računalima visokih performansi i u oblaku za primjene u području računalne biokemije.
Slobodno vrijeme nastojim provoditi van sveučilišta pa to uglavnom bude na moru, u teretani ili u vrtu. Dodatno, oko kuće se uvijek nađe nešto za raditi što može učiniti životni prostor ugodnijim za boravak.
Student doktorskog studija na FER-u. Bavim se obradom prirodnog teksta i računalnim vidom. Dosta vremena provodim na natjecanjima iz istih područja na Kaggle-u.
Trčanje i specialty filter kava. Puno kave :)
Rado bih napisala da se još tražim ali znam da ostalima to nije konstruktivno (u biti: otvorena za nove smjerove znanja). Najbolja edukacija u zadnje vrijeme mi je bila ljetna škola iz primjene strojnog učenja u neuroznanosti, uz koju sam se s grupom kolega kojoj smo se bavili predviđanjem pokreta na temelju ECoG-a. Imam dosta iskustva u popularizaciji znanosti, najviše fizike. Osim toga sam organizirala puno konferencija i događanja za studente.
Obožavam biljke, preko zime ih imam nešto manje ali u ljeto imam puno raznih ljutih papričica (i paradajza). Osim toga volim plesati (aktivno salsu i swing), igrati badminton (tražim ekipu) i chillat u moru (solo, moram se nekad i odmorit). Dosta sam aktivna u zagrebačkom SF fandomu. Uvijek sam za neku stolnu društvenu igru (može i online) i tražim neku ekipu za igranje uživo.
Student sam druge godine doktorskih studija na Université Paris Cité, a uglavnom sam usredotočen na valove, nelinearne pojave i hidrodinamiku. Pretežno se bavim eksperimentalnim radom. Trenutno se fokusiram na solitone i turbulenciju valova (nelinearni efekti u valovima vode) na zakrivljenim površinama. Uz to me zanimaju različite hidromehaničke nestabilnosti (Faraday, Rayleigh-Taylor), uzorci koje stvaraju, ali i kako ih dinamički kontrolirati. Kao predsjednik udruge Šesterokut, bavim se organizacijom natjecanja iz fizike i ostalih vannastavnih aktivnosti za učenike.
U slobodno vrijeme najviše čitam (kad se nađe vremena), uglavnom sve što mi padne pod ruku. Koristim prilike za druženje s prijateljima, igram razne društvene igre, a tu i tamo pečem kolače :)
Na PMFu sam zadnjih godina radio kao asistent i pisao doktorat u području nuklearne astrofizike s fokusom na strukturu lakih atomskih jezgara. Trenutno dovršavam taj doktorat, ali sam napustio poziciju na PMF-u da bih se priključio projektu Nuqleus koji se pokreće na FERu/ICENTu s ciljem pomaganja znanstvenicima na putu prema komercijalizaciji znanosti. U tom projektu nam je cilj bolje povezati znanstvenike i industriju, stvoriti nove startupe bazirane na znanstvenim istraživanjima i pomoći im da prebrode početne probleme i sa svojim proizvodima izađu na tržište. Ovo sve radimo u modelu tzv. venture buildera s posebnom prilagodbom metodologije za "deep tech" startupe.
Van znanstveni interes u kojeg ulažem najviše vremena jest glazba. Završio sam srednju glazbenu školu i u više navrata ozbiljno razmišljao o upisu glazbene akademije, ili u smjeru dirigiranja ili u smjeru sviranja klavira. Trenutno najaktivniji glazbeni projekti u kojima sudjelujem jesu pjevački zbor PMF-a "Cantus Naturae", u kojem vršim dužnost dirigenta i umjetničkog voditelja, i ansambl uličnih svirača "jeboton ansambl" u kojem sviram melodiku i pjevam. Osim glazbe, u umjetničkom sam području zainteresiran i za književnost, preciznije za pisanje pjesama i znanstveno-fantastičnih priča. Što se tiče znanstvenih interesa koji nisu usko vezani uz moje trenutno područje rada, najviše me zanimaju ekonomija i politička filozofija s fokusom na ulogu i funkcioniranje države odnosno međuovisnost i međuigru javnih i privatnih struktura i interesa. Uz to, volim i srednje duge šetnje (sorry T).
Završio sam automatiku na FER-u, te sam se bavio temama robotike i mehatronike. Nakon fakulteta zapošljavam se kao project manager u području sigurnosnih sustava tehničke zaštite, i osim vođenja projekata također radim i analizu sigurnosti. Nakon analize sigurnosti izrađivao sam projekte poboljšanja, te dogovarao njihovu provedbu za investitore, što sam osim u Hrvatskoj također radio i u Bruxellesu, gdje sam 3 mjeseca vodio projekt Europske komisije. Sada sam na poziciji software developera u AVL-u, gdje radim na proizvodu za simulaciju vozila koji omogućava brži razvoj i testiranje novih dijelova.
U slobodno vrijeme volim čitati. Cijeli život se bavim sportom, od čega mi je najdraža košarka koju igram skoro cijeli život, a uz nju sam trenirao i tenis i atletiku. Uvijek sam raspoložen za druženje ili dobar game night.
Trenutno se bavim obradom biomedicinski signala s ciljem primjene na nosivim uređajima sa primjenama u zdravstvu. Najveći projekt na kojem trenutno radim fokusiran je na razvoj algoritama i uređaja za detekciju epileptičkih napadaja iz EEG signala. Primarno se fokusiram i razvijam algoritme koristeći jedno od novih vrsta strojnog učenja nazvano „hyperdimensional computing“.
I dalje je najveći dio mog slobodnog vremena je posvećen Penkali. Veseli me pokretanje novih projekata i ideja, povezivanju ljudi i prijenos znanja. Osim toga planine i outdoor su mi način za puniti baterije. Volim fotografiju, obradu videa , crtanje, DIY i svašta nešto :P I na kraju pokušavam otkriti što želim nakon doktorata :)
Bavim se razvijanjem baze podataka specijalizirane za spremanje GPS podataka i implementiranjem algoritama za upite u dotičnu bazu.
Društvene igre s prijateljima, planinarenje, SC:BW, čitam svakakve blogove, imam neke svoje vlastite programerske projekte.
Zaposlena sam kao specijalizant kliničke radiologije, trenutno radim u KB Dubrava. Posebno područje interesa toraks i muskuloskeletni sustav. Volim raditi sa studentima u KB Dubrava kadgod dobijem priliku. Ove akademske godine upisala sam doktorski studij iz područja veterinarskih znanosti.
Hobby mi je slikanje i interesira me medicinska ilustracija. Također, bavim se pole danceom i fitnessom. Volim životinje, živim s psom i mačkom. Također sam loš gejmer i volim povremeno pogledati trash TV.
Završila sam preddiplomski studij nutricionizma na PMF-u u Splitu, a nakon toga diplomski studij eksperimentalne biologije na PMF-u u Zagrebu. Donedavno sam bila zaposlena u Češkoj kompaniji Abcheck koja se bavi proizvodnjom i testiranjem antitijela korištenih u farmaceutskoj industriji gdje sam radila u timu za stanične kulture. Trenutno sam zaposlena kao biolog u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” na odjelu za covid testiranje.
MWH pilates (živila!), Boho beautiful yoga (+1!), duge i preduge šetnje (sry D), prženje na suncu, bademov kroasan iz cookie laba i mamina šalša s manistrom.
Primarno se bavim razvojem software-a za motorna vozila. U vremenu 2013. do 2019. to je uključivalo niz projekata u području automatskog parkiranja, upravljanja električnom mrežom vozila i razvoja korisničkih funkcija platforme kod jednog od velikih njemačkih dobavljača autoindustrije. 2019. sam se vratio u Zagreb, te u tvrtci Visage Technologies radim na temama obrade slike i prepoznavanja sadržaja za potrebe autonomne vožnje s naglaskom na funkcionalnu sigurnost.
Što se slobodnog vremena tiče, mogu slobodno reći da ove godine nadoknađujem propušteno u prethodne dvije. Ponovo sam počeo trenirati salsu i učiti talijanski, povremeno igram odbojku ili odem na bouldering, vikendima i dalje planinarim ili vozim bicikl, te sam ove godine imao sreću dosta često putovati, što privatno, što poslovno. Sa dolaskom zime skijanje i klizanje zamijenjuju druge aktivnosti na otvorenom. Dio slobodnog vremena i dalje trošim na različite DIY projekte, uglavnom vezano uz održavanje kuće/stana, te pokušaje da se financijski obrazujem uz odgovarajuću literaturu. Član Penkale sam od početka 2021. te kad uhvatim vremena radim video-editing za YouTube kanal udruge.
Donedavno sam se bavila generiranjem sintetskih podataka, no ova godina je donijela velike promjene u smjeru mojeg istraživanja. Trenutno se upoznajem s obradom prirodnog jezika, prvenstveno tehnikama automatske evaluacije odgovora na otvorena pitanja (Automatic Short Answer Scoring/Grading). Za doktorat bih te tehnike htjela primijeniti na područje računalne sigurnosti jer se radi o području koje postaje sve bitnije zbog brzine digitalizacije svijeta. Namjeravam iskoristiti prijenosno učenje (Transfer Learning) kako bih prije vidjela rezultate. Posebno me zanima postoji li razmjena znanja između jezika u višejezičnim modelima dubokog učenja.
U slobodno vrijeme radim svašta jer jako volim raznolikost. Trenutno primarno izrađujem nakit, pletem i vezem. Općenito znam i crtati, dizajnirati i izrađivati predmete od kože. Htjela bih naučiti kukičati, samo nikako da se tome posvetim. Isto tako, ovih dana učim španjolski, moj četvrti strani jezik - engleski znam, njemački isto dosta dobro, a natucam i malo japanskog. Vodeći se mantrom "U zdravom tijelu zdrav duh" sam se prošle godine počela baviti borilačkom vještinom kempo.
Bavim se istraživanjem na mišjim Neuralnim Matičnim Stanicama (eng. Neural Stem Cells - NSC). U sklopu svog doktorata uspostavio sam model dvodimenzionalne, adherentne stanične kulture NSCova koje sam tretirao sa visokim koncentracijama aminokiseline homocisteina u svrhu postizanja neurodegenerativnih promjena. Stanice analiziram metodologijama kao što su Imunocitokemija, Western Blot te mi je u planu napraviti qPCR i epigenetsko sekvenciranje. U principu sam veoma zainteresiran za bazičnu molekularnu znanost koja ima translacijski potencijal u kliniku te konkretno sa proučavanjem Alzheimerove bolesti.
Svoje slobodno vrijeme volim provesti pripremajući i kuhajući neke klasične recepte što bolje mogu uz pomoć supruge. Volim trčati po Jarunu što doživljavam kao oblik meditacije, a kada je lijepo vrijeme i rolati se po Jarunu sa suprugom. Inače za totalnu razibrigu volim igrati online igre sa prijateljima te još više od toga i društvene igre uživo.
Radim kao doktorica opće medicine u Domu Zdravlja Karlovac. Ovaj mjesec sam započela specijalizaciju iz obiteljske medicine. Sudjelujem u webinarima kao predavač i slušatelj zadnjih godinu dana.
U slobodno vrijeme volim uzgajati i brinuti se za biljke. Također volim putovati sa suprugom, probavati novu hranu i upoznavati nove kulture. Putovanja me još više vesele ako je razlog putovanja koncert ili mjuzikl. Najdraže mi je ostati doma tijekom kišnog dana i svirati ukulele ili slikati sa akrilnim bojama dok slušam podcast. Volim kuhati nove recepte i isprobavati nove kombinacije začina i okusa.
Student sam šeste godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Demonstrator sam predmetu Patofiziologija, primarno stranim studentima. Predsjednik sam dvije sekcije na fakultetu, Studentska sekcija za hipertenziju i Studentska sekcija za zdravstvene sustave i zdravstvene politike. Kao dio sekcije za hipertenziju dobio sam Rektorovu nagradu za rad u zajednici u području medicine - projekt "Lovac na tihog ubojicu". Sudjelovao sam na nekoliko kongresa i škola kao predavač, poput Škole Patofiziologije u Dubrovniku. Član sam hrvatskog katoličkog liječničkog društva. Područje interesa su mi interna medicina, sportska medicina i menadžment u zdravstvu.
Slobodno vrijeme volim provodit skupa sa obitelji i prijateljima. Kroz život sam aktivno trenirao i natjecao se u nekoliko sportova. Izdvojio bih nogomet, košarku i plivanje. Još uvijek se njima aktivno bavim i pratim događanja na raznim natjecanjima. Sudeći po riječima mojih prijatelja, stravstveni sam igrač strateških društvenih igara. Možda ne pjevam dobro, ali volim karaoke :).
Trenutačno sam specijalizant anesteziologije, reanimaologije i intenzivne medicine na KB Merkur u Zagrebu. Zanima me utjecaj lijekova na svijest i kogniciju pa sam upisao doktorski studij Neuroznanost. Tema mi je kvantifikacija efekata anestetika na prokrvljenost u mozgu mjerenu NIRSom. Tehnologija temeljena na absorpciji svjetla u krvi, proporcionalnoj prokrvljenosti mozga.
U slobodno vrijeme me možete naći u planini. Bavim se alpinizmom u AO Matica ali aktivno tražim ekipu za speleologiju, HMU! Ako nisam u planini ili na poslu provjerite KSET u kojem učim, pijem ili oboje.
Bok. Ja sam Ivana i doktorantica sam u grupi za Kvantne tehnologije Instituta za fiziku. Bavim se visoko razlučivom spektroskopijom atoma stroncija, što spada pod atomsku fiziku. :)
U slobodno vrijeme bavim se klizanjem, squashom i igrati društvene igre s prijateljima.
Trenutno radim kao asistent na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Član sam Laboratorija za astročestičnu fiziku te od ove zime započinjem svoj doktorski studij. Područje mog istraživanja jest fenomenologija kvantne gravitacije. Trenutno stanje teorije je takvo da nijedan model ne nudi predviđanje koje možemo testirati sa našim današnjim eksperimentalnim mogućnostima. Posao fenomenologa u ovom području je okrenuti se visokoenergetskim događajima u Svemiru i vidjeti je li moguće iz raznog zračenja koje opažamo na Zemlji izvući bilo kakav signal ili indikaciju koja bi se mogla dovest u direktnu vezu sa predviđanjima nekih od teorija kvantne gravitacije. Od ostalih grana fizike zanimaju me i teorije ujedinjena, fizika neutrina te fizika crnih rupa.
U svom slobodnom vremenu bavim se sportom, čitanjem knjiga i gledanjem filmova raznih žanrova, ako se nađe vremena posjetim i neku kulturnu priredbu. Imam hrpu stručnijih interesa van fizike koji, između ostalog, uključuju filozofiju, ekonomiju i psihologiju.
Diplomirao sam kemiju na FKITu te sam se nastavio baviti kemijom u sklopu doktorskog studija (PMF) na Institutu Ruđer Bošković. Najviše me zanima kemija materijala i kemija okoliša. Ključne riječi koje opisuju istraživanja kojima se bavim: željezo, željezovi oksidi, razne keramike, Mossbauerova spektroskopija, elektronska mikroskopija, fotokataliza, kemija okoliša, elektroispredanje, hidrotermalne sinteze...
U slobodno vrijeme bavim se zborskim pjevanjem. Sviram u tamburaškom orkestru. Rekreiram se kad stignem, obično u teretani, a ako je lijepo vrijeme onda trčim na otvorenom. Tu je još i učenje klasičnih društvenih plesova, valceri, dvokorak, trokorak i dr. Volim gledati anime i SF filmove. U zadnje vrijeme se malo bavim i numizmatikom. Od osnovne škole sam zavolio kaktuse i lithopse pa ih uzgajam, a neki koje imam stari su i do 15 godina. Ne razumijem se previše u board gaming ali rado ih učim igrati.
Doktorandica sam na PMF-u u Zagrebu, gdje radim kao asistent na HRZZ projektu i držim nastavu. Moje područje istraživanje je mehanika fluida, a trenutno se bavim asimptotičkom analizom mikropolarnih fluida u tankim domenama. Model mikropolarnog fluida uspješno opisuje mikrostrukturu fluida i njen efekt na tok, što je zanemareno u klasičnom Navier-Stokesovom modelu.
U slobodno vrijeme kuham, štrikam, akumuliram biljke i gramofonske ploče, sjedim na pivi ili visim u Tuškancu.
Radim kao softverski inženjer na području distribuiranih sustava. Trenutno se najviše bavim blockchain sustavima (proof-of-stake), posebno temom dijeljene ekonomske sigurnosti blockchain sustava baziranih na Tendermint/CosmosSDK stacku. Osim toga zainteresiran sam za temu modularnih blockchain sustava i rollup tehnologije.
U slobodno vrijeme sam amaterski powerlifter, gitarist u lokalnom zagrebačkom bendu, igram DnD, kuham (i mrzim prati suđe).
Trenutno radim kao Asistent na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu te držim vježbe i seminare. Do sada sam se bavio elektroispradanjem i proizvodnjom vlakana za umjetne ljudske ligamente. Tkivno inžinjerstvo mi je vrlo interesantno područje kojim pokušavamo napraviti sami sebe iznova. Moj glavni interes su elektroaktivni polimeri te njihova moguća buduća primjena.
Pokušavam crtati, ide polako ali još nisam prešao nivo 6. razreda osnovne :D. Životni ideal mi je freeganstvo ili ti sposobnost čovjeka da ne jede meso i u što većem omjeru se okrene poštivanju okoliša oko sebe, a time i društva. Električni skateboard mi je novo prijevozno sredstvo koje rado koristim :). Od prošle godine sam se uključio u Udrugu Penkala i trudim se pomoći gdje mogu, vjerujem da udruga ide u super smjeru te će pomoći mnogima u životnom putu.
Bavim se sigurnosti računalnih sustava, a specifičnije sigurnosti sustava proširene stvarnosti i virtualne stvarnosti. Zadnjih nekoliko godina naročito sam istraživao načine na koje se ovi sustavi (uz pomoć računalnog vida i strojnog učenja) mogu iskoristiti kako bi zaštitili korisnike od raznih napada poput novih tipova phishinga. Nakon doktoriranja na Oxfordu, ostao sam i kao postdoc (trenutno samo dijelom vremena), gdje nastavljam istrazivati slicne teme. Takodjer, kao rezultat istraživačkog i doktorskog rada na posljednjoj temi, prije 2 godine sam zajedno sa svojim doktorskim mentorom i Oxfordom pokrenuo sam sveučilišnu spin-out kompaniju PhishAR, u sklopu čega sam prošao i kroz proces patentiranja intelektualnog vlasništva i uspješnog privlačenja vanjskih investicija. Kao izvršni direktor u PhishAR-u trenutno fokusiram na sklapanje ključnih poslovnih suradnji s budućim kupcima te na usmjeravanje razvoja proizvoda i tehnologija.
Uživam u sportu (trčanje, squash, triatlon, veslanje) i prirodi, ali i druženju s ljudima, vožnji i čitanju. Najbolje me ipak opisuje rečenica "Ponosni tata malih blizanaca :)"
Radim na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kao doktorand. Bavimo se istraživanjem diferencijacije leukemijskih stanica. Pokušavamo nezrele leukemijske stanice koje se nekontrolirano razmnožavaju pretvoriti u zrelije oblike i tako zaustaviti bolest. Naši pokusi izgledaju tako da uzgajamo različite stanice u plastičnim posudama, dodajemo im lijekove i druge stanice i proučavamo kako to utječe na njih. Osim istraživanja držim nastavu za studente medicine na hrvatskom i engleskom jeziku u sklopu predmeta fiziologija i imunologija. I šeće na kraju, slušam nastavu i polažem predmete za doktorski studiji.
U slobodno vrijeme sam u pokretu, vikendima planinarim a preko tjedna vozim biciklu i treniram brazilski jiu-jitsu. Osim sporta pokušavam naučit svirat gitaru i već jako dugo sam na prvoj pjesmi.
Matija je diplomirao na FER-u 2016. godine među 5% najboljih u svojoj generaciji (Magna Cum Laude). Na zadnjoj godini studija pokrenuo je startup Juvo – Home Friend kojeg je vodio tri godine. Od 2019. vodi FER-ov startup inkubatora SPOCK koji je 2022. transformirao u deep-tech venture builder Nuqleus. Kroz različite aktivnosti i projekte pomaže studentima, istraživačima i znanstvenicima u procesu komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja kroz pokretanje deep-tech startupa. Trenutno provodi Erasmus+ projekt Cogsteps koji pruža startup edukaciju i podršku za istraživače i znanstvenike, s ciljem povezivanja akademske i startup zajednice. Uključen je i u aktivnosti Inovacijskog centra Nikola Tesla u sklopu kojeg radi na više inicijativa vezanih za poticanje komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja i osnivanje spin-off kompanija.
U slobodno vrijeme, Matija pokušava nagovoriti druge članove Penkale na bliže ili dalje biciklističke ture uz vrlo nisku stopu uspješnosti (hvala Ivan P. na odazivu), navija za Boston Celticse i gleda filmove i serije s plot twistom.
Trenutno sam na drugoj godini doktorata iz kemije na Sveučilištu u Kopenhagenu. Moje područje interesa je organska kemija i bavim se sintezom i karakterizacijom policikličkih aromatskih spojeva. Kroz svoje istraživanje nastojim dizajnirati molekule u obliku heliksa, koje su uz to i kiralne, te se mogu koristiti u području molekularne elektronike u tzv. "single-molecule junctions".
Slobodno vrijeme provodim čitajući knjige različitih žanrova, šetajući po Kopenhagenu dok slušam podcaste i ispijam kave iz lokalnih "pržionica". Također volim ići na koncerte, kao i na izložbe. Prije labosa volim odraditi i trening u teretani, a nakon posla najviše uživam u kuhanju (i jedenju).
Trenutačno radim kao konzultantica na poslovima pisanja, prijave i provedbe projekata pretežno iz zdravstvenog i IT sektora, provedbi javne nabave i pisanja studija izvedivosti. Uz posao, studiram na Ekonomskom fakultetu te me još obrana završnog rada dijeli od diplome. Tijekom studija sam dobila nekoliko stipendija te provela određeno vrijeme u Španjolskoj, Turskoj, Njemačkoj i Austriji. Također sam volontirala u Pravno-ekonomskoj klinici i Klubu studenata elektrotehnike. Poslovno me zanimaju projekti koji spajaju inovativnost, održivost i tehnološki razvoj.
Privatno sam zaljubljenica u lemljenje, nogomet, fotografiju, igrice i nove tehnologije. Zagovornica sam održivog razvoja i društveno-odgovornog poslovanja. Cjeloživotno učenje smatram i zadaćom i privilegijom, stoga, nastojim kontinuirano raditi na sebi i stručno se usavršavati sudjelovanjem na raznim konferencijama, tečajevima i seminarima. U slobodno vrijeme plešem, učim strane jezike i volim nasmijavati druge svojim sramotnim pričama i anti-forama.
Bavim se algoritmima za automatsko obnavljanje slika. Primarni fokus mi je uklanjanje efekta magle i kiše sa slike, a povremeno se bavim i popravljanjem efekata obojenog osvjetljenja na slike i prikazivanje slika velikog dinamičkog raspona boja. Jednostavno rečeno, instagram filteri! Kako sam diplomirao matematiku svemu tome pristupam više iz matematičkog smijera nego iz čistog smijera dubokog učenja.
U slobodno vrijeme najviše volim čitati ili gnjaviti svoje mačke. Kada baš moram izaći iz kuće volim roniti, skijati ili planirnariti. Osim toga me veseli popularizacija znanosti pa sam uz penkalu aktivan i u STEM gamesima, a godinama sam se bavio i popularizacijom matematike i pripremanjem srednjoškolaca za matematička natjecanja.
Bavim se obradom i analizom medicinskih slika te primjenom metoda strojnog učenja na značajkama izvedenim iz tih slika, kao i drugim raznovrsnim medicinskim podacima. Zanima me modeliranje, strojno učenje i primjena, pogotovo u povezivanju podataka iz različitih izvora. Zanimaju me i javnozdravsteni, farmakoekonomski i drugi problemi čije se rješavanje i razumijevanje može poboljšati analizom podataka.
U slobodno vrijeme čitam, igram tenis i razvijam novu tehniku za najbolji omlet, a u čemu sam od prošle godine postigao najveći napredak. Volio bih se okušati u rađenju domaće kombuche.
Radim na Institutu Ruder Boskovic u Laboratoriju za tanke filmove gdje se navim proučavanjem germanijevih nanostruktura dobivenih metodom magnetronskog rasprašenja. Svojstva ovakvih tankih filmova primarno su istraživana za upotrebu u fotonaponskim ćelijama, ali ovakvi tanki filmovi primjenjivi su i za druge optoelektrične uređaje. Metodom magnetronskog rasprašenja moguće je dobiti različite nanostrukturirane tanke filmove koji se sastoje od i) 3D mreže uređenih germanijevih kvantnih točaka, ii) kvantnih žica iii) nanošupljina u Al2O3 matrici.
U slobodno vrijeme bavim se jahanjem, plesom i planinarenjem.
Kineska moda, moda Tajvanskih starosjedilaca, moda Kineskih manjina, moda Puta svile (Gandhara)
Gledam filmove, čitam (stručnu) literaturu, pohađam razne workshop-ove, Summer schools i slično, putujem
Završila sam diplomski studij fizike i informatike. Trenutno radim kao asistentica u znanstveno-nastavnom radu na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci. Članica sam Grupe za aplikacije i usluge na eksaskalarnoj istraživačkoj infrastrukturi. Upisala sam doktorat 2021. godine. Zainteresirana sam za simulacije molekulske dinamike kroz paralelno i distribuirano računanje, a posebno za optimizaciju algoritama za izvođenje na eksaskalarnim superračunalima. Što se tiče izvannastavne aktivnosti, voditeljica sam radionice Znanstvenog laboratorija u Domu mladih u Rijeci. Radionice obuhvaćaju teme iz fizike i meteorologije, a namijenjena je prvenstveno djeci osnovnih škola.
U slobodno vrijeme treniram, čitam ili gledam film.
Završavam doktorski studij astrofizike na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te radim kao asistent na Institutu Ruđer Bošković. Tema mog doktorata je Faradayeva tomografija međuzvjezdane tvari na niskim radiofrekvencijama. Analiziram promatranja napravljena radioteleskopom LOFAR (eng. Low Frequency Array) na frekvencijama od 100 do 200 MHz pokazuju. Ista pokazuju vrlo bogatu morfologiju linearno polariziranog sinkrotronskog zračenja naše galaksije. Otkrivene strukture mogu se raspetljati pomoću tzv. Faradayeve tomografije, tehnike u radiopolarimetriji koja razdvaja promatrano polarizirano zračenje prema količini Faradayeve rotacije. To nam onda omogućava proučavanje i mapiranje relativne raspodjele ionizirane međuzvjezdane tvari i magnetskog polja duž doglednice. U mom doktorskom radu bit će napravljena Faradayeva tomografija međuzvjezdane tvari u širem području oko polja 3C196 te će se analizirati međusobna povezanost otkrivenih struktura s drugim fazama međuzvjezdane tvari, kao što su prašina i neutralni vodik. Cilj je razumjeti njihovo međudjelovanje s magnetskim poljem te ostale procese koji ih oblikuju.
Uz (astro)fiziku, u slobodno vrijeme igram nogomet te pratim dosta sportova, a najviše nogomet, rukomet i košarku. Počeo sam igrati i padel, a nekad odem i na pub kviz.
Na prvoj sam godini doktorata iz neuroznanosti gdje trenutno istražujem neuronske krugove koji su temelji složenih ponašanja poput učenja i donošenja odluka. Moj pristup uključuje tehnike poput in vivo elektrofiziologije s Neuropixels sondama, dvo-fotonska mikroskopije i optogenetike u kombinaciji s kontroliranim bihevioralnim zadatcima kod miševa. Uz to, (zasad neuspješno) pokušavam raditi računalne modele različitih bihevioralnih paradigmi. Ranije sam radio na mehanizmima razvoja mozga također uz pomoć in vivo elektrofiziologije i na transkriptomskoj analizi ljudskih neurona (scRNAseq).
Van labosa uglavnom veslam, pjevam u zboru, kuham i ronim s bocama.
Entrepreneurship through education is my life agenda which I am following for 8 years already. Through this years I co-founded one startup five years ago, joined another startup, helped restructure one mature company, mentored some startup founders, won startup prizes and held business modelling workshops. To ad a scientific note to it, my master thesis on 80 pages connected startup as an organisation, e-learning as a media of knowledge transfer and personal characteristics important for entrepreneurship. My connection with entrepreneurship and organisation in general, started at the age of 16 by organising and participating in organisation of numerous international humanitarian and sports events. Later, during high school and colleague, I built experience by working in the positions of vice president of the international organization AIESEC Croatia for partnership development, attache within the European University Games, volunteer at the LEAP Summit and head of the InspireMe conference sponsorship team. What influenced my development was also an Erasmus student exchange which I spent living in Porto for 6 months. As a people person, and philomath, I completed numerous seminars over the years such as Crowdfunding Academy, Academy for Political Development #student, Model European Union Zagreb as well as my own 130 day long #letscertificate challenge, all with a goal of understanding different perspectives which affect world in which we live.
In my free time, I like to listen to audiobooks while I walk. Also, I play table tennis once a week, run two to three times, go to the gym and participate in some races (home and abroad). Besides this active sport life, I also like to explore new gadgets (which I often find on Kickstarter). Thing which I try to do more and more is to go traveling and exploring different cultures (last trip was Denmark where I went to get certified as a LEGO SERIOUS PLAY facilitator). Finally, I am gradually starting to learn a bit about wines and cooking, but are still far away from an expert.
Radim kao senior inženjer na području automatizacije testiranja automobilskih kontrolnih jedinica. Testiranja se izvode na HiL/SiL simulacijskim okruženjima, koja u stvarnom vremenu simuliraju ponašanje fizikalnih pojava koje se primjerice događaju pri izgaranju smjese goriva i zraka u motorima s unutrašnjim izgaranjem (temperature plinova, tlakovi, emisije) ili u novije vrijeme, simuliranje ponašanja korisnika vozila prema infotainment sustavu automobila. Te se fizikalne pojave u konkretnom slučaju HiL-a preko kartica pretvaraju u strujno-naponske vrijednosti koje razumije kontrolna jedinica spojena na HiL Testovi se sastoje od klasičnih OBD2 dijagnostičkih testova kojima je svrha dijagnosticirati grešku i spriječiti neispravan rad motora te tako spriječiti povećanje emisija, ili testiranja funkcionalnosti sustava, poput radi li radio na Infotainment sustavu, možemo li odaslati eCall itd.
U slobodno vrijeme volim čitati literaturu iz područja politike, povijesti i ekonomije. Aktivan sam u jednom udruzi mladih, gdje vodim edukacijski tim i pišem članke iz područja ekonomije. Ponekad, kada imam inspiraciju, naslikam neku sliku u akrilu, učim svirati klavir i nalazim se s prijateljima.
Po stuci sam pravnica. Bavim se prvenstveno pravom okoliša ali i ostalim pravnim pitanjima vezanim uz poslovanje firme. Zanima me sve vezano uz okoliš i prirodu. Bavim se također i organizacijom radionica.
U slobodno vrijeme volim planinariti i putovati. Ove godine sam prešla poznati Camino Santiago de Compostela u Španjolskoj. Osim toga obožavam čitati knjige i dio sam Book cluba. Nedavno sam upisala i tečaj crtanja/slikanja.
Proučavanje ljudskog ponašanja na temelju tekstualnih digitalnih tragova, a naglaskom na analizu ličnosti i njezinih korelata. Computational psychology je smjer u kojem se trudim razvijati. Također me trenutno jako zanima kako se naše adaptivno održavanje pozitivne slike o sebi odražava u jeziku, preciznije, u tome kako sami sebe opisujemo.
aerial hammock (akrobatski ples na svilenoj ljuljački), čitanje, buketi od divljeg cvijeća, razgledavanje napuštenih mjesta, kupanje pod slapovima, dosta random izrađivanje kolaža
Bavim se istraživačkom fizikom, konkretno opažačkom astrofizikom. U suradnji s profesoricom Vernesom Smolčić s Fizičkog odsjeka PMFa, radim na istraživanju sustava radio galaksija sa savijenim mlazovima u polju COSMOS. Istražujem utjecaj njihove okoline na njihovu radiomorfologiju koristeći opažanja s brojnih svijetskih teleskopa na različitim valnim duljinama. Dio istraživanja sam provela i kao pripravnik na Sveučilištu u Cincinnatiju, Ohio, Sjedinjene Američke Države. Osim istraživačkog rada, radim i kao vanjski suradnik Zvjezdarnice u Zagrebu. Pišem članke za znanstveno-popularni časopis Čovjek i Svemir te držim znanstveno-popularna predavanja.
U slobodno vrijeme, bavim se fotografijom, planinarim i družim se s obitelji i prijateljima. Dajem besplatne instrukcije iz fizike i matematike učenicima sa slabijim socioekonomskim statusom. Volim putovati i istraživati nove zemlje i kulture.
Studentica sam fizike i iskreno još uvijek nisam napikirala područje kojem se želim posvetiti, ali me trenutačno najviše drže nelinearna fizika i granularna fizika. Točam nožice u fizici kondenzirane materije, ali treba još vidjeti je li to pravo mjesto za mene :) Osim toga, mentoriram učenike za natjecanja iz fizike i vodim raznorazne radionice u sklopu udruge Istraživački centar mladih.
U slobodno vrijeme se bavim diy/craft/art projektima svih oblika i veličina. Ako se netko kuži u epoxy casting, molim da uputi haha. Također farbam stan. Nadam se da će do Mutimira prethodna rečenica biti u prošlom svršenom vremenu haha.
Bavim se homogenizacijom i redukcijom dimenzije za parcijalne diferencijalne jednadžbe u teoriji elastičnosti. Točnije, spektralnom analizom diferencijalnih operatora koji proizlaze iz teorije elastičnosti. Zanima me još i optimizacija i operacijska istraživanja. Radio sam na raznim projektima vezanim uz optimizaciju i matematičko programiranje.
Sviram gitaru u bendu, plivam, bavim se fitnessom, povremenim bicikliranjem i planinarenjem, Igram Magic, the Gathering.
Bavim se teorijskim računarstvom, relativno mladoj poddisciplini matematike (80 godina staroj) koja apsorbira sve više i više naizgled nepovezanih tema. Sukladno tome, projekti kojima sam se bavio uključuju (1) algoritmi za aukcije koje imaju dokaziva svojstva u nepredvidljivim okružjima ("kako odabrati životnog partnera bez da znaš budućnost?"), (2) trenutno najbrži teorijski algoritam za najkraći put na superračunalima, (3) fundamentalne granice mreža koje ograničavaju koliko brzo distribuirani protokoli mogu riješiti razne probleme, itd. Kao što se može vidjeti iz ovih primjera, tijekom postdoktorata sam se većinom bavio teorijskim pitanjima bez da sam previše pažnje obratio na to jesu li rezultati relevantni u praksi. Volio bih, uz priču s drugim sudionicima Mutimira, otkriti koliko su uistinu (ne)relevantni.
Glavni hobi u zadnje vrijeme mi je bio traženje posla na kojem ću moći nastaviti znanstvenu karijeru, a bez da potpuno bankrotiram (u prijevodu: nisam imao slobodnog vremena mjesecima). Al ukratko, ulazim i izlazim iz faza tijekom kojih sam potpuno posvećen nekoj najslučajnijoj temi. U zadnjih godinu dana radilo se o odbojci (npr. previse sam igrao sve dok mi ozljede nisu rekle da je vrijeme da stanem), kuhanju (dok se nije otvorio odličan restoran ispod zgrade gdje živim), mehaničkim satovima (YouTube me navukao s previše preporuka na tu temu, a ja se nisam mogao suzdržati), boljem razumijevanju geopolitike (ne ponosim se time 😄; opet, YouTube je kriv!), te strategijama samokontrole (prvenstveno od YouTube-a 😅).