Udruga Penkala

Znanstvena spajalica

Znanstveni posteri — Trebaju li stvarno biti manje ‘prestižni’?

Autor: Una Pale Od 1980-ih posteri se sve više koriste na znanstvenim konferencijama. I doista, danas su na mnogim konferencijama posteri format kroz koji većina sudionika predstavlja svoj rad . No, mnogi od nas postere još uvijek smatraju manje zanimljivim formatom, dok prezentacije doživljavaju kao više ‘prestižne’. Ne govorim o konferencijama na kojima posteri ne…

read more
150 150 Blog Penkala

Međunarodni tjedan otvorene znanosti

Sljedeći tjedan stiže nam puno događanja povodom Međunarodnog tjedna otvorene znanosti -

read more
150 150 admin

Radionica: Kako ostati organiziran dok te život gazi

Pojednostavi svoj tok rada. Poslušaj što je

read more
150 150 admin

Event: Umjetna inteligencija/AI u znanosti

Dragi mladi istraživači,Pripremili smo vam jedan edukativan i zabavan afterwork! Pozivamo vas u srijedu, 25. listopada 2023. godine od 18 sati na predavanja pod nazivom „AI u Znanosti - Kako primijeniti umjetnu inteligenciju u znanosti“. U suradnji s udrugom Penkala, pripremili smo dva zanimljiva i korisna predavanja na ovu temu koja će nam prezentirati naše kolege Maja…

read more
150 150 Blog Penkala

Ah, taj doktorat: Kako odabrati mentora, grupu i područje rada?

Autori: Marin Benčević i Deni Nurkić Udruga Penkala je provela anketu putem koje smo prikupili savjete i iskustva više od 40 hrvatskih doktoranada. Iako su doktorandi većinom zadovoljni svojim doktoratom, gotovo svi su naglasili važnost pažljivog izbora tri aspekta doktorata: grupe, mentora i područja rada. U idealnoj situaciji, sva će tri aspekta biti prilagođena vama…

read more
150 150 admin

ScienceUP #6: Prvi Nuqleusov Demo dan znanstvenih startupa

U suradnji s partnerima s FER-a (Inovacijski centar Nikola Tesla), suorganizirali smo prvi Nuqleusov Demo dan znanstvenih startupa koji se održao 29. 6. 2023. kao završetak druge faze programa za potporu komercijalizaciji istraživanja

read more
150 150 Blog Penkala

Faktor odjeka — je li zaista bitan faktor za vrednovanje kvalitete časopisa?

Autorica: Tamara Vujović Faktor ili čimbenik odjeka (engl. Impact Factor, IF) jedan je od najznačajnijih bibliometrijskih mjerila koji se danas koristi za vrednovanje uspješnosti nekog znanstvenog časopisa. Ideja o uvođenju faktora odjeka potječe još iz 1955. godine kada ju Eugen Garfield, danas poznat i kao jedan od utemeljitelja bibliografije i scientometrije, predlaže u svrhu uspostavljanja…

read more
150 150 Blog Penkala

Tena Dubček Varga: Putovanje kroz razne grane fizike do medicine i istraživanja epilepsije – Slušalica #24 – Penkalin znanstveni podcast

Voditelj: Toni Marković | Gošća: Tena Dubčević Varga U ovoj epizodi Penkalinog podcasta gošća nam je Tena Dubček Varga koja trenutno radi na ETH u Zürichu u Centru za neuroznanost i surađuje sa švicarskim institutom za epilepsiju pri klinici Lengg. Puno smo pričali o cjelokupnom Teninom životnom putu i karijeri koja ju je provela kroz razna područja…

read more
150 150 Blog Penkala

Nikola Prpić: 95% dosade i 5% horora: doktorand, specijalizant i penjač – Slušalica #23 – Penkalin znanstveni podcast

U ovoj epizodi razgovaramo sa Nikolom Prpićem, mladim doktorom koji u paraleli radi specijalizaciju iz anasteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine te doktorat iz neuroznanosti. Što su to anasteziologija i ranimatologija i kako su nastale, kako je to raditi specijalizaciju i biti doktor u znanosti poslušajte u podcastu. Vraćamo se i u studentske dane kada je…

read more
150 150 Blog Penkala