• Hrvatski
  • English

FAQ / Česta pitanja

Zašto ne vidim ostale znanstvenike?

Neregistrirani korisnici vide samo meta podatke: institucije na kojima su znanstvenici i njihov broj, ali ne i imena znanstvenika ili osobne podatke. Registrirani korisnici mogu vidjeti individualne znanstvenike i njihove informacije (institucija, email, linkove itd).

Kada i zašto bi koristio Mapu?

Neki od primjera korištenja mape su:

  • Profesor s određene institucije razmišlja o prijavi projekta, ali je jedan od kriterija suradnja sa sveučilištima u drugim državama. Na Mapi može pretražiti hrvatske istraživače koji se bave određenim područjem i rade u relevantnim državama.
  • Istraživač koji već niz godina radi van Hrvatske volio bi pomoći i pokrenuti suradnje s istraživačima u Hrvatskoj, ali više nije upoznat sa situacijom ondje jer je tijekom vremena izgubio kontakt s institucijama i zajednicom. Koristeći Mapu može pretražiti istraživače u Hrvatskoj koji rade u određenom području znanosti i direktno ih kontaktirati s upitom za potencijalne suradnje.
  • Student razmišlja o doktoratu na pojedinoj instituciji, ali zanimaju ju konkretne informacije i savjeti o kvaliteti obrazovanja, kvaliteti istraživanja, životnim uvjetima itd. Na Mapi može pronaći druge doktorande ili starije istraživače koji rade ili su radili na toj instituciji, kontaktirati ih i tražiti savjete.
  • Student razmišlja o  karijeri u znanosti nakon fakulteta. Razmišlja o prijavi na doktorat, ali ne zna što to točno znači raditi doktorat u njegovom području interesa. Na Mapi može pretražiti istraživače koji rade doktorat iz njegovog područja studija, kontaktirati ih i pitati za savjet ili pomoć.  Ostvaruje se i mogućnost za razmjenu ili praksu u laboratoriju kako bi osoba direktno iskusila i lakše odlučila o sljedećem koraku nakon fakulteta.

Kako postati dio mape?

Mapa je zamišljena da se svatko sam upiše, odnosno stvori svoj profil i registrira. Ne postoji centralno mapiranje i unošenje znanstvenika, već stvaranjem profila se omogućuje dobrovoljno sudjelovanje u Mapi. Osim toga, zbog relativno čestih promjena institucija i znanstvenih statusa, ovako svakom korisniku jednom godišnje dođe podsjetnik na email adresu da ažurira svoje podatke ukoliko je došlo do promjene.

Tko sve može biti upisan?

Mapa hrvatskih znanstvenika je zamišljena kao baza podataka svih osoba koje se bave znanošću i istraživanjem bilo u akademiji ili industriji, bilo u Hrvatskoj ili u inozemstvu. Osobe koje se bave znanošću smatramo osobe koje su trenutno na doktoratu ili već završile doktorat i nastavile raditi u znanosti. Iznimno oni koji se bave istraživanjem u industriji također mogu upisati svoje profile.

Kako se upisati?

Ukoliko želite dodati sebe na mapu, morate stvoriti svoj profil koji će sadržavati osnovne informacije o vama poput institucije, područja rada, web stranica, prilika za kontakt itd. Nakon upisivanja podataka dobiti ćete povratni mail koji morate odobriti.

Osim toga vaš profil mora biti odobren, ili automatski ili od strane administratora. Profil će biti automatski odobren ukoliko ste koristili potvrđenu institucijsku email adresu ili ste prilikom registracije povezali svoj profil sa svojim ORCID profilom. Ukoliko niti jedno od toga nije napravljeno, administratori moraju odobriti vaš profil ručno. Nakon što je vaš profil verificiran biti ćete vidljivi na mapi, kao i pretražljivi u bazi, te ćete i sami moći pretraživati ostale znanstvenike.

S kojim mailom se registrirati?

Ako se registrirate s institucijskim mailom, i vaša institucijska domena je već odobrena (npr. prijašnju korisnici sa istom domenom), onda će registracija malo brža. No s obzirom da mnogi institucijski mailovi imaju spam filtere, i znanstvenici mijenjaju adrese, možda je pouzdanije registrirati se sa privatnim mailom. U tom sljučaju nužno je linkati svoj ORCID account kako bi se istinski potvrdio vaš identitet kao znanstvenika. U ‘Osobni email’ tada možete upisati i institucijsku adresu ako želite.

Kako pretraživati znanstvenike?

Da bi ste imali pristup znanstvenicima sa svim dostupnim informacijama, morate i sami biti prijavljeni kao istraživač. Ukoliko to niste moguće je vidjeti samo grupirane meta podatke o institucijama i broju znanstvenika. Ako biste željeli imati pristup svim podacima, a niste istraživač molimo da nam se javite na mapa.znanstvenika@udruga-penkala.hr.

Kako ažurirati svoje podatke?

Svoje podatke možete lako ažurirati jednostavnom prijavom u svoj profil i promjenom podataka. Ukoliko ste prilikom upisivanja podataka prethodni put upisali do kada bi trenutna pozicija trebala biti aktivna, po isteku tog datuma dobiti ćete email podsjetnik da ažurirate svoje podatke.

Ukoliko ste prestali biti istraživač i ne želite više biti prikazani na mapi, moguće je obrisati svoj profil tako da se ulogirate u svoj profil i odaberete brisanje profila.

Nisam dobio potvrdni mail, zašto?

Moguće je da ako ste se registrirali sveučilišnim mailom, spam filteri filtriraju razne vanjske pošiljatelje. Ukoliko imate opciju pretraživanja spama pogledajte da nije tamo. Ukoliko to nije opcija, možete postaviti drugi primarni mail (npr. gmail, a sveučilišni pod dodatni) ili nam pošaljite mail na mapa.znanstvenika@udruga-penkala.hr pa ćemo vas ručno odobriti.

Naišao sam na probleme/imam ideje za poboljšati mapu, kako vam dati povratnu informaciju?

Otvoreni smo za sve povratne informacije, o problemima na koje ste naišli, idejama za poboljšanje itd. Upišite ih ovdje ili nam se javite mailom na mapa.znanstvenika@udruga-penkala.hr.

Kako upisati instituciju?

Ako još ne postoji netko na vašoj instuciji, i ne vidite ju u padajućem izborniku, onda ste prvi koji ju morate dodati. To znači kliknuti na ‘Dodaj’, zatim upisati puno ime i adresu. Kod dodavanja adrese, potrebno je slično prvo dodati grad ukoliko već ne postoji pod određenom državom. Zatim, pod adresu treba upisati ulicu i broj, ali bez poštanskog broja, imena grada ponovno ili države. Ako upišete sve, lociranje na mapi će možda krivo raditi. Adresa će biti prepoznata točno tek ako se usjpešno pojavi pin na mapi. Tada će se i zemljipisne koordinate automatski pojaviti. Na kraju odaberite ‘Dodaj’.

Što ako sam istovremeno na dvije institucije?

Trenutno, na žalost morate kreirati profil dva puta sa dva emaila. To nismo predvidjeli u prvoj verziji mape, ali definitivno je jedna od TODO stvari za sljedeću verziju mape.

Čemu služi polje ‘Znanstveni status vrijedi do’?

Polje služi kako bi vam se po isteku tog datuma poslao automatski mail na vašu adresu kako biste mogli ažurirati svoje podatke: ako više niste na navedenoj instituciji da promjenite podatke.

Student/ica sam i voljeo/la bih vidjeti znanstvenike na mapi, kako to napraviti?

Kao studenti preddiplomskih i diplomskih studija možete se registrirati i time dobiti pristup i detaljima znanstvenika. No, razlika u odnosu na etabliranije znanstvenike (doktorat i na više) je što se oni broje za metapodatke koji se prikazuju na mapi na glavnoj stranici, dok se studenti ne broje u te statistike. Također kod pretraživanja po filtrima, filtri za studente preddiplomskog i diplomskog studija su isključeni, no moguće ih je ručno uključiti.