Što je ‘Mapa hrvatskih znanstvenika’?
‘Mapa hrvatskih znanstvenika’ jedinstvena je platforma i databaza hrvatskih istraživača u akademiji i industriji koji se trenutno nalaze izvan Hrvatske.
Svatko tko smatra da radi u znanosti može se registrirati, upisati svoje podatke i time stvoriti profil koji će biti vidljiv na mapi te biti pretražljiv prema nekoliko kriterija. Samo oni koji su registrirani mogu pretraživati druge istraživače, dok neregistrirani korisnici mogu vidjeti samo meta-podatke o institucijama i državama gdje se nalaze naši istraživači.
Ukoliko ste student preddiplomskog ili diplomskog studija možete se registrirati i pretraživati mapu, ali postati ćete vidljivi tek kada/ako postanete doktorski studenti.
Poslušajte o mapi na najnovijem podcastu!
Zašto Mapa?
Hrvatska znanstvena zajednica nije dovoljno povezana, ni u Hrvatskoj, a još manje u inozemstvu, što dovodi do mnogih propuštenih prilika na profesionalnoj i osobnoj razini.
Nedostatak baze podataka i platforme sa pregledom hrvatskih istraživači u različitim znanstvenim i geografskim područjima, utječe i na prilike za suradnju, nove projekte, dijeljenje znanja, interdisciplinarnost, kao i karijerne prilike, koje su ključni su aspekti znanstvenog napretka i inovacija.
Slične inicijative su postojale u Hrvatskoj, kao na primjer “Tko je tko u Hrvatskoj znanosti” koja je ugašena te “CROSBI” koji se fokusira samo na istraživače u znanstvenom zvanju na Hrvatskim institucijama. Ipak, obje su ograničenog fokusa, te su u potpunosti izostavile hrvatske znanstvenike i istraživače u inozemstvu.
U isto vrijeme, Srbija i Slovenija su pokrenule vlastite web stranice i time mapirale veliki broj svojih istraživača u svijetu.
Stoga vjerujemo da ova inicijativa može pružiti nove prilike za hrvatsku znanost, ne samo stvarajući pregled hrvatskih istraživača u svijetu nego i biti kamen temeljac za sljedeće korake potpore njima.
Projekt mapiranja hrvaskih znanstvenika u UK-u
Prvi pilot projekt za testiranje mape je mapiranje hrvatskih znanstvenika u UK-u, koje je djelomično financiralo Veleposlanstvo Velike Britanije u Hrvatkoj putem Impact Fund natječaja 2023.
Postanite dio Mape!
Hrvatski istraživači u Hrvatskoj se mogu također upisati, samo ćemo biti malo zgužvani na mapi. Ali nema veze 😀 Bitno da nas ima!
Ukoliko ste istraživač, upišite se, dodajte još jednu vrijednu informaciju na ovu mapu, i pretražite ostale!
Kako bi Mapa postala samoodrživa potrebno je da se čuje glas o Mapi, a za to nam trebaju osobe koje se vole povezivati, vole uključitavati u razne inicijative, stvarati prilike i jednostavno biti ambasadori hrvatske znanstvene dijaspore u zemljama u kojima žive.
Ako vam se to čini nešto što rado činite i u čemu se vidite, molimo vas da nam se javite.
Zauzvrat radimo na raznim dodatnim pogodnostima poput prilika za povezivanje, suradnje, i podizanje vaše vidljivosti.
Npr. za UK ambasadore u suradnji sa Britanskim veleposlanstvom u Hrvatskoj bili biste pozvani na razne događaje koje organiziraju, te bi bili predstavnici Penkale i Hrvatske u Connect-UK projektu u Britaniji.
Najčešća pitanja i odgovori
Tko stoji iza Mape?
Udruga Penkala osmislila je, pokrenula je i vodi izvedbu projekta. Pogledaj čime se sve ostalo bave te im se javi za sva pitanja na info@udruga-penkala.hr ili maps.znanstvenika@udruga-penkala.hr.
Visoko Učilište Algebra stoji iza izrade ove platforme! Veliko im hvala na tome!
Prvi koji su prepoznali važnost Mape hrvatskih znanstvenika je Veleposlanstvo Velike Britanije u Hrvatskoj, koje nas je potpomoglo da mapiramo hrvatske znanstvenike u UK-u Impact fund natječajem 2023. godine.