• Hrvatski
 • English

Istražilica: Popis znanstvenih prilika

Što je Istražilica?

Istražilica je ime za platformu sa popisom aktualnih ali i bezvremenskih znanstvenih, industrijskih i istraživačkih prilika za sve stadije karijere i razna područja, uz poseban dio fokusiran na prilike u Hrvatskoj.

Na Istražilici možete:

 • Upisati priliku za koju ste čuli, sami iskusili ili čak i sami otvorili
 • Pretraživati prilike

Koje su to ‘prilike’ koje možete postaviti/pronaći na Istražilici:

 • znanstvene škole
 • prilike za stručne prakse/internshipove u akademiji ili industriji
 • otvorene pozicije za preddiplomski/diplomske radove
 • PhD pozicije
 • postdoc i trajne pozicije
 • stipendije
 • fundinge
 • natjecanja
 • partnere /stručnjake za interdisciplinarne suradnje

Zašto?

Često kao student ili mladi znanstvenik znamo pomisliti: „Da sam bar prije znao za tu priliku“, „Joj, da mi je bar netko rekao da sam trebao odraditi internship… „, „Nisam siguran da li da nastavim u znanosti ili radije idem prema industriji“…

I tu upravo Penkala pokušava pomoći: jedan od osnovnih ciljeva Penkale jest povezivanje ljudi koji rade u različitim područjima, kao i onih koji pripadaju različitim generacijama odnosno nalaze se u različitim stadijima karijere. Stoga je ideja ovog huba znanstvenih i industrijskih prilika – prijenos saznanja i iskustava među generacijama, te stvaranje kontakata između različitih područja znanosti.

Istražilica ima za namjenu na jednom mjestu omogućiti pregledan popis praksi, stipendija, prilika za suradnju, natječaje za financiranje i sl. vezane uz znanost i razvoj istraživačke karijere.

Ideja je da, ako smo sami sudjelovali u nečemu i htjeli bi to preporučiti mlađima, ta informacija (kao i vaš kontakt za potencijalne upite i pomoć), dođe do onih kojima bi to moglo igrati veliku ulogu u znanstvenoj karijeri. Isto tako, ako saznamo za nešto (vidimo oglas, dođe nam na email, itd), a ne znamo osobno nikoga kome bi to proslijedili, možemo upisati par osnovnih informacija u tablicu čime stvaramo bazu korisnih informacija za buduće generacije.

Istovremeno, stavlja se veliki fokus na znanstvene prilike  na hrvatskim fakultetima i tvrtkama, te  Istražilicom želimo stvoriti jedinstveni pregled mogućnosti za studente i mlade znanstvenike u Hrvatskoj. Rastom i razvojem ovakve baze hrvatskim studentima  i mladim znanstvenicima u i izvan Hrvatske olakšava se pregled kvalitetnih znanstvenih prilika i mogućnosti u Hrvatskoj te se na taj način jača hrvatska znanost.

Baci pogled na Istražilicu!

 

Sjeti se korisnih prilika koje su pomogle tvojoj karijeri i upiši ih!

Pretraži postojeće prilike!

Česta pitanja

 

Kako dodati priliku?

Za svaku će priliku biti potrebno dodati:

 • naziv prilike
 • institucij i državu
 • tip prilike (akademija/industrija) te tip (škola, praksa, PhD, stipendija, itd)
 • područje znanosti (uže i šire)
 • finaciranje (potpuno/djelomično/nefinancirano itd)
 • vremenski okvir (uvijek aktualna, periodička ili one-time-deal) i releventne datume
 • link sa više informacija
 • kratki opis

Prilike koje upišete ne moraju biti u vašem području rada, a ukoliko jesu i imate dodatna saznanja ili ste osobno sudjelovali ostavite svoj kontakt za potencijalne interese i pitanja mlađih studenata. To će im puno značiti!

Nakon predaje prilike moraju biti odobrene od strane administratora prije nego postanu vidljive svima. Ukoliko vaša prilika nije odobrena neko vrijeme ili imate drugih pitanja i problema slobodno se javite na istrazilica@udruga-penkala.hr

Kako pretraživati istražilicu?

Prilike možete pretraživati prema tri kriterija:

 • kategorija: akademija/industrija/oboje/ostalo
 • znanstveno područje
 • vrsta prilike: internship/znanstvena škola/diplomski/PhD/postdoc/stipendija/ostalo

Nakon odabira, izlistaju sve sve prilike koje postoje trenutno u bazi. Zatim ih je moguće sortirati prema: imenu, instituciji, državi i području. Klikom na više otvori se prozor sa svim dostupnim informacijama.

Ukoliko mislite da treba dodati novih kategorija ili imate ideje za poboljšanje slobodno se javite na istrazilica@udruga-penkala.hr